Ај сега кажете кои апарати ги користите...

За оние кои ги интересираат фотографските техники и џаболебарење на аеродромите.
For those who are interested in the technics of photography and like to spend time near airports.

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby alvarhanso » 25 May 2016, 18:58

Околу половњаци, кој е по вас максимумот бројот на окинувања (shutter count) кои треба да ги има еден фотоапарат, за кој вреди да се даде пари? Со колку ги имате земено вие отприлика?
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 24302
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby dragan_mig31 » 25 May 2016, 21:14

Ја зеамв еос 600д со 20к окинувања.Практично ко нов.ја би зел и со 100к.Ако е добро чуван одржаван и ако цената е ок :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 20748
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby alvarhanso » 12 Jun 2016, 12:43

Image
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 24302
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby Helihopter » 13 Jun 2016, 14:04

Se mislam za nov dzeben aparat poso so imav sony cybershot go skrsav pred edna nedela , se mislam izmegu canon powershot s100 , CANON SX610 , Canon SX710 . Sto preporacuvate vie za sekojdnevna upotreba i video , jas sum poise za S100 ne e mnogu skap i dobar raport kvalitet-cena. So preporacuvate ?
Helihopter
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 323
Joined: 26 May 2012, 13:05

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby karamba » 15 Jun 2016, 12:59

Image
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 10714
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby karamba » 15 Jun 2016, 13:02

Image
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 10714
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby alvarhanso » 16 Jun 2016, 19:47

Helihopter wrote:Se mislam za nov dzeben aparat poso so imav sony cybershot go skrsav pred edna nedela , se mislam izmegu canon powershot s100 , CANON SX610 , Canon SX710 . Sto preporacuvate vie za sekojdnevna upotreba i video , jas sum poise za S100 ne e mnogu skap i dobar raport kvalitet-cena. So preporacuvate ?


Samsung Galaxy S7 Edge. :)

Од овие три и ја би идел на Powershot S10, има одлични критики во поглед на квалитет на фотографија... иако искрено со сегашниов квалитет на фото/видео кој го вадат телефониве, веќе не ја гледам смислата на point & shoot апаративе.
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 24302
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby alvarhanso » 26 Jul 2016, 20:10

..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 24302
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby karamba » 26 Jul 2016, 20:43

alvarhanso wrote:http://petapixel.com/2016/07/26/getty-images-canon-arsenal-rio-olympics/

Па, па, па, мало богатство :)
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 10714
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby alvarhanso » 26 Jul 2016, 21:09

Па, 1.35 милиона $ грубо израчунато... и не е баш мало. :)
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 24302
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby karamba » 26 Jul 2016, 21:46

alvarhanso wrote:Па, 1.35 милиона $ грубо израчунато... и не е баш мало. :)

А сакав да пишам дали чинат милион, милион и пол вкупно сите, боли глава :)
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 10714
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby Helihopter » 20 Nov 2016, 00:40

Da se pofalam : ni pointshoot ni samsung galaxy
Si zemav nov Canon EOS 80D so EF-S 18-135 IS USM sega za sega premnogu zadovolen od kvalitetot na slikite iden proekt : eden dobar tele objektiv za avionite

Image

PS : Idniot vikend ako e dobro vremeto ke probam da slikam nekoja cessna
Helihopter
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 323
Joined: 26 May 2012, 13:05

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby alvarhanso » 20 Nov 2016, 00:43

Одличен избор, best in class. Со здравје да го служиш. :)
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 24302
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby G3SG-1 » 23 Feb 2017, 19:32

Za mashinchevo ima nekoj komentar,
I reklamava mu e jaka.
Image
Mijak 2
G3SG-1
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3312
Joined: 02 Jul 2014, 18:44
Location: Nowhere ,

Re: Ај сега кажете кои апарати ги користите...

Postby alvarhanso » 26 Dec 2017, 15:20

..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 24302
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Previous

Return to Фотографија и спотери / Photography and spotters

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests