Спотерско утро на Ле Бурже

За оние кои ги интересираат фотографските техники и џаболебарење на аеродромите.
For those who are interested in the technics of photography and like to spend time near airports.
Post Reply
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Спотерско утро на Ле Бурже

Post by Scylla »

Викендов бев во посета на Париз и ми текна на Музејот на Авијација и Вселена кој се наоѓа на аеродромот Ле Бурже. Вчера рано сабајле тргнав да го посетам зошто има стварно интересни работи, 150 авиони, еден од најстарите во Европа, вистински експонати во кои може слободно да се влезе меѓу кои Боинг 747, Dassault Mirage 4000, вселенски ракети...

Кога пристигнав пред музејот сфатив дека и Марфи дошол со мене. Понеделнички музејот не е отворен. :shock:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Реков ај бидна што бидна, барем ќе одам до паркингот на Ле Бурже можеби ќе начекам нешто интересно да сликам зошто пред мене гледав многу А340ки како слетуваат и полетуваат, веројатно некои карго летови.

Веднаш влегов до оградата која го дели паркингот од авиони и буквално се изнасликав. Пред мене слетаа три Фалкони со ВИП луѓе кои се истоварија во мерцедеси паркирани до авионите и околу наоколу имаше еден куп бизџетови како Пијаџо, Лирџети...

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Овој Боинг 747 е изгледа дел од музејот и е потполно фукнционален од внатре за посетители.

Image

Image

Инаку Ле Бурже денес најчесто се користи за ВИП летови, бизнис џетови, по некој карго лет, механички поправки, голем дел од владината и армиска авијација слетува и полетува и секако на секои 2 години се користи за Парискиот аеромитинг. Чудна работа никој не ми пријде и не ми покажа заби што заинтересирано ги сликав авионите на големите корпорациски магнати, дури дел од вработените кои поминуваа пред мене ме отпоздравуваа со добар ден.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
Valter
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 3356
Joined: 18 Dec 2008, 19:03
Contact:

Re: Спотерско утро на Ле Бурже

Post by Valter »

Scylla wrote: Чудна работа никој не ми пријде и не ми покажа заби што заинтересирано ги сликав авионите на големите корпорациски магнати, дури дел од вработените кои поминуваа пред мене ме отпоздравуваа со добар ден.
Изгледа не си доволно џихад тип :D :D

Одлични слики и се надевам ке најдеш време да поминеш и до музејот ама кога е отворен.МАФ насекаде.Убав помин во Париз.
And on the 8th day, God created the Infantry-and Hell stood at attention!
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15403
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Спотерско утро на Ле Бурже

Post by IgorMKD »

Сум бил на Ле Бурже три пати и никогаш не најдов време да влезам во музејот... А и ти најде да одиш во Понеделник... Ај ветувам идната година (ако некој во меѓувреме пред мене не отиде таму) в Јуни ќе Ви направам слики од музејот...
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Спотерско утро на Ле Бурже

Post by Scylla »

И јас сакам оваа година да одам во јуни на митингот па можеме да се договориме...
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33414
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Спотерско утро на Ле Бурже

Post by alvarhanso »

Ниеден музеј во светот (па и кај нас) не работи во понеделник. :D
А штета... баш ќе беше добро да се видат експонатите внатре... ај друг пат повеќе среќа.
User avatar
BORG
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1328
Joined: 15 Jul 2006, 23:09
Location: YYZ Toronto -Mississauga ON
Contact:

Re: Спотерско утро на Ле Бурже

Post by BORG »

Nema veze druze,vazno si se prosetal a i si dolovil i nekoj mnogu mnogu dobri fotki.Drugpat poveke sreka i pozdrav.
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15403
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Спотерско утро на Ле Бурже

Post by IgorMKD »

Scylla wrote:И јас сакам оваа година да одам во јуни на митингот па можеме да се договориме...

Договорено!
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 17 guests