Фотографии од Македонската историја

За оние кои ги интересираат фотографските техники и џаболебарење на аеродромите.
For those who are interested in the technics of photography and like to spend time near airports.

Фотографии од Македонската историја

Postby Trpkovski Vladimir » 12 Jun 2011, 20:55

Не би било ложшо да имаме едно катче каде што би можеле да поставуваме разни интересни историски фотографии фотографирани во Македонија, а истите не се директно поврзани со воздухопловството.
Уредништвото нека одлучи дали темава ќе остане тука или ќе се прфрли во „Општи муабети“. :D

За почеток, една фотографија од Охрид, каде што се претставени патролни бродови и една Ведета во почетокот на четириесетите години.

Ohrid patrolni brodovi i vedeta.jpg


На втората фотографија се патролните бродови Стражар и Граничар. Едниот од нив покасно станува Илинден.

strazar,-granicar.jpg


Еве го едниот и при крајот на шеесетите.

strazar.jpg
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"

Paluba Info - Forum o naoružanju i vojsci...
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5540
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo

Re: Фотографии од Македонската историја

Postby Trpkovski Vladimir » 12 Jun 2011, 21:28

Еве уште две фотки од нашата историја.
На првата се германски единици кои напредуваат по патот од Битола кон Струга. Најверојатно се работи за фотка од времето на априлската војна.

putBitola-StrugaSSLAH.jpg


На втората фотографија се исто така германски единици на тогашната Југословенско Бугарска граница.

jug-buggranica6april1941.jpg


Фотографиите се позајмени од www.Paluba.info форумот, а таму ги постави Баукампф.
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"

Paluba Info - Forum o naoružanju i vojsci...
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5540
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo

Re: Фотографии од Македонската историја

Postby Trpkovski Vladimir » 13 Jun 2011, 11:06

Еве уште неколку фотографии кои ги постави Дредонаут на http://www.Paluba.info форумот.
На првата е моментот на формирањето на 1 Македонска бригада.

1. makedonska.jpg


На фтората се германски војници построени во Скопје, веројатно при промопредавањето на власта на бугарите.

nemci skoplje.jpg


На третата е прикажан оштетен мост на Вардар (не знам каде се наоѓа, па некој би можел да помогне околу локацијата).

vardarski most.jpg
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"

Paluba Info - Forum o naoružanju i vojsci...
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5540
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo

Re: Фотографии од Македонската историја

Postby МАРТИН » 18 Jun 2011, 13:02

Trpkovski Vladimir wrote:Не би било ложшо да имаме едно катче каде што би можеле да поставуваме разни интересни историски фотографии фотографирани во Македонија, а истите не се директно поврзани со воздухопловството.
Уредништвото нека одлучи дали темава ќе остане тука или ќе се прфрли во „Општи муабети“. :D

За почеток, една фотографија од Охрид, каде што се претставени патролни бродови и една Ведета во почетокот на четириесетите години.

Ohrid patrolni brodovi i vedeta.jpg


На втората фотографија се патролните бродови Стражар и Граничар. Едниот од нив покасно станува Илинден.

strazar,-granicar.jpg


Еве го едниот и при крајот на шеесетите.

strazar.jpg

од кај ги иско па мор сликиве :D едниот е Илинден, другиот Македонија :)
МАРТИН
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1371
Joined: 02 Jun 2010, 06:40

Re: Фотографии од Македонската историја

Postby Trpkovski Vladimir » 18 Jun 2011, 19:31

Хехе, има луѓе зависни од трагање по стари фотографии на бувљаците. :) :) Едноставно за тоа живеат. :) :)
Среќа наша е што Дред е еден од нив. :) :) :)
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"

Paluba Info - Forum o naoružanju i vojsci...
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5540
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo

Re: Фотографии од Македонската историја

Postby МАРТИН » 18 Jun 2011, 20:48

а сликава со оклопново возило ми личи дека е на пато Битола-Ресен денес кај шо се сретнуваат патот од Ресен и патот од Претор за Битола
МАРТИН
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1371
Joined: 02 Jun 2010, 06:40

Re: Фотографии од Македонската историја

Postby Iko » 19 Jun 2011, 13:11

Mozhe ako ostaneshe Shvabo tuka, denes taa ruta kje beshe ultra-sovremen avto-pat so po 12 lenti i od ednata i od drugata strana i celosno osvetlen....vaka... :lol:
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 35033
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Фотографии од Македонската историја

Postby MaKoM » 19 Jun 2011, 19:59

Iko wrote:Mozhe ako ostaneshe Shvabo tuka, denes taa ruta kje beshe ultra-sovremen avto-pat so po 12 lenti i od ednata i od drugata strana i celosno osvetlen....vaka... :lol:


Да бе со 12 ленти , а обработлива земја каде ??? И така не испокрадоа останаа само 25 712 км2, сега па и 12 ленти . добро е така ... :vojnik_fraer: :vojnik_fraer: :vojnik_fraer: :vojnik_fraer:
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Re: Фотографии од Македонската историја

Postby Iko » 20 Jun 2011, 05:58

Ma shto kje ti e obrabotliva zemja....za ranenje, kje ne raneshe starata "Germanska zhitnica"....Ukraina....mesoto i puterot kje doagjaa od pogonite na Bratvurstkoto Zdruzhenie na Mesari od Aushvic i Treblinka.... :shok:
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 35033
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Фотографии од Македонската историја

Postby dragan_mig31 » 20 Jun 2011, 15:35

filipv wrote:
Iko wrote:Ma shto kje ti e obrabotliva zemja....za ranenje, kje ne raneshe starata "Germanska zhitnica"....Ukraina....mesoto i puterot kje doagjaa od pogonite na Bratvurstkoto Zdruzhenie na Mesari od Aushvic i Treblinka.... :shok:


Понекогаш мислам дека доколку хитлер беше мудар и не ја нападнеше русија, сега цела европа германски ќе збореше.Што пак не би сакал да го видам,пошто ние словените општо сме subhuman за немците и сите тие говна од западна европа и највероватно немаше да преживееме логор и принудна работа.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21353
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Фотографии од Македонската историја

Postby Trpkovski Vladimir » 07 Sep 2011, 09:40

Фотка од расчистувањето на рушевините од кај старата железничка станица после големиот земјотрес 1963 година.

Skopje.JPG


Фотографијата е извадена од една стаа Галаксија. :D
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"

Paluba Info - Forum o naoružanju i vojsci...
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5540
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo

Re: Фотографии од Македонската историја

Postby kocov » 11 Sep 2011, 00:55

Е како би звучело моето име на Германски Koch George јако ке беше :D

sa-341|2 gama во Битола
Image
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8336
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Фотографии од Македонската историја

Postby IgorMKD » 11 Sep 2011, 11:18

kocov wrote:Е како би звучело моето име на Германски Koch George јако ке беше :D

sa-341|2 gama во Битола
Image


Ова е многу веројатно некоја Gama од Ниш бидејќи колку знам Gama постојано не базирала на Петровец во време на ЈНА... Или грешка сум?
"Igor, dojde vreme skoloto da e posledna sansa za onie koi nemaat nikakov drug talent ;)".
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15301
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Фотографии од Македонската историја

Postby dragan_mig31 » 11 Sep 2011, 11:26

Од Ниш е.На Петровец во тоа време имало само 2 газели и тоа у партизан верзија за транспорт и барање и спашавање.Ова ми буде спомени од времето коа ме носеа ко мал пред дом на војска секоја година у центар на ден на војска.Увек имаше слетана газела :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21353
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Фотографии од Македонската историја

Postby kocov » 11 Sep 2011, 20:40

Незнам ја најдов на FB профилот на музејот од Битола.

ако сакате, ке поставам уште слики од музејот во Битола

Image

Image

http://www.facebook.com/profile.php?id=100001663981935
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8336
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Фотографии од Македонската историја

Postby dragan_mig31 » 11 Sep 2011, 20:46

Стави слободно уште.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21353
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Фотографии од Македонската историја

Postby kocov » 11 Sep 2011, 20:55

француска војска во битола покрај црвената касарана во ноември 1916.

Image

Image

Image

белата коњаничка касарна

Image

италајнски војници
Image

Image

Image
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8336
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Фотографии од Македонската историја

Postby kocov » 11 Sep 2011, 21:03

Image

Image

црвената касарна во битола
Image

француски топови

Image


Image
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8336
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Фотографии од Македонската историја

Postby kocov » 11 Sep 2011, 21:06

Српскиот Принц Александар Караѓорѓевиќ и Генерал "Sarrail" на официјален состанок во Битола (21 ноември 1916 г).

Image

Image

утре другиот дел
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8336
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Фотографии од Македонската историја

Postby kocov » 11 Sep 2011, 21:13

бандери за струја и француски коњаници
Image
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8336
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Next

Return to Фотографија и спотери / Photography and spotters

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests