Се урна B737 Max-8 на Ethiopian Airlines

Факти, причини и последици од авионските несреќи.
Facts, reasons and outcomes from aircrash investigations.

Се урна B737 Max-8 на Ethiopian Airlines

Postby karamba » 10 Mar 2019, 13:01

Нажалост нема преживеани меѓу 149-те патници и 8-те членови на екипажот, авинот Б737 скоро нов, летот бил на линија од Адис Абеба до Најроби, несреќата се случила во 08.44 по локално време 6 минути после полетувањето

An Ethiopian Airlines jet has crashed shortly after take-off from Addis Ababa, killing all on board, the airline says


https://www.bbc.com/news/world-africa-47513508
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 11788
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Се урна B737 Max-8 на Ethiopian Airlines

Postby Iko » 10 Mar 2019, 13:40

Losho majku mu...R.I.P. :(
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36391
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Се урна B737 Max-8 на Ethiopian Airlines

Postby Iko » 10 Mar 2019, 17:31

Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36391
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Се урна B737 Max-8 на Ethiopian Airlines

Postby James » 10 Mar 2019, 18:53

Sea citav na eden slovacki pratenik mu zaginale zenata i dvete deca.

Nek pocivaat vo mir zaginatite.
James
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 3155
Joined: 30 Jun 2011, 16:07

Re: Се урна B737 Max-8 на Ethiopian Airlines

Postby alvarhanso » 11 Mar 2019, 16:01

..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 25696
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Се урна B737 Max-8 на Ethiopian Airlines

Postby Loaded_Dice » 11 Mar 2019, 17:32

R.I.P за сите загинати.

Не би сакал да давам лаички коментари, но има една изрека во авијацијата што досега се покажала секогаш виситнита:

" If it looks good, it flies good"

А овој Boeing 737 MAX е едно од најодвратните и нагрдите летала икад направени во цивилната авијација ...

Прав франкенштајн на еволуцијата и mashup oд технологии почнувајќи од трупот (1955), хоризонталецот (1960те), крилата (2000-те), мотори од 2015, аналоген flight control system инкрементално интегриран со дигитална технологија и и којзнае што уште не.

Олицетворение на hard core капитализам и како да се дојде до максимален cost оoptimization и профит со минимално улагање и R & D (само видете ги поклопците на тркалата).

Одвратен авион во секој поглед, добро е што се помалку ќе ги гледаме низ Европа а за среќа кај нас не лета Ryan Air :-)
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1115
Joined: 04 Aug 2006, 21:48
Location: Skopje, MK

Re: Се урна B737 Max-8 на Ethiopian Airlines

Postby Iko » 12 Mar 2019, 14:18

Loaded_Dice wrote:R.I.P за сите загинати.

Не би сакал да давам лаички коментари, но има една изрека во авијацијата што досега се покажала секогаш виситнита:

" If it looks good, it flies good"

А овој Boeing 737 MAX е едно од најодвратните и нагрдите летала икад направени во цивилната авијација ...

Прав франкенштајн на еволуцијата и mashup oд технологии почнувајќи од трупот (1955), хоризонталецот (1960те), крилата (2000-те), мотори од 2015, аналоген flight control system инкрементално интегриран со дигитална технологија и и којзнае што уште не.

Олицетворение на hard core капитализам и како да се дојде до максимален cost оoptimization и профит со минимално улагање и R & D (само видете ги поклопците на тркалата).

Одвратен авион во секој поглед, добро е што се помалку ќе ги гледаме низ Европа а за среќа кај нас не лета Ryan Air :-)
https://www.index.hr/vijesti/clanak/boe ... 70289.aspx
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36391
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Се урна B737 Max-8 на Ethiopian Airlines

Postby Loaded_Dice » 13 Mar 2019, 11:22

Има и документарец за тоа, како Boeing почна да пропаѓа.
https://www.youtube.com/watch?v=rvkEpstd9os
Со една реченица главниот проблем се CEO-та што почнуваат да ги носат надвор од индсутријата ( Пепси, Кока Кола, GM)
Онакви фаци што имаат MBA и се грижат едиствено за Cost optimization и short term profit maximization а немаат врска со индустријата.
И тоа одлично им одеше ... барем до сега.
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1115
Joined: 04 Aug 2006, 21:48
Location: Skopje, MK

Re: Се урна B737 Max-8 на Ethiopian Airlines

Postby karamba » 13 Mar 2019, 13:01

Богами каква шамарчина е ова за Боинг треба да седнат да чукнат главите малце :? не е зафрканција
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 11788
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Се урна B737 Max-8 на Ethiopian Airlines

Postby Bobo » 13 Mar 2019, 15:13

По трагедијата и Македонија ги забрани летовите на Боинг 737 Макс 8 и Макс 9
Скопје инфо - тукушто објавено
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8141
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Се урна B737 Max-8 на Ethiopian Airlines

Postby Loaded_Dice » 13 Mar 2019, 15:25

Toa е тоа кога со технологија од 50те и 60те се сака да се добијат резултати и перформанси за 21 век.
Језда е најпродаван авион на Boeing ама одамна беше време за ново дете.
Катастрофална грешка да се иде на upgrade на постоечкиот 737 наместо нов проект базиран на намален 787 пред 15 години.
Eве добра анализа:
https://nezavisen.mk/mk/vesti/2019/03/135162/
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1115
Joined: 04 Aug 2006, 21:48
Location: Skopje, MK

Re: Се урна B737 Max-8 на Ethiopian Airlines

Postby Iko » 14 Mar 2019, 07:22

Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36391
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Се урна B737 Max-8 на Ethiopian Airlines

Postby Iko » 27 Mar 2019, 01:05

Indirektno...

https://www.index.hr/vijesti/clanak/boe ... 73900.aspx

Znachi kakvi idioti se shto ne go prizemjuvaat i oni ko drugi zemji - toa e prosto chudo edno...
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36391
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Се урна B737 Max-8 на Ethiopian Airlines

Postby cyber2smile » 02 Apr 2019, 18:14

cyber2smile
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 329
Joined: 26 Dec 2008, 10:57
Location: Скопје


Re: Се урна B737 Max-8 на Ethiopian Airlines

Postby Bobo » 05 Apr 2019, 17:41

Ке имаат работа правнициве во боинг
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8141
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Се урна B737 Max-8 на Ethiopian Airlines

Postby alvarhanso » 18 Apr 2019, 13:19

..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 25696
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Се урна B737 Max-8 на Ethiopian Airlines

Postby Iko » 21 Apr 2019, 07:39

Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36391
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Се урна B737 Max-8 на Ethiopian Airlines

Postby karamba » 21 Apr 2019, 08:34Глеј што вика Ико.. и после фрки се случуваат : ...
"reveals a culture that often valued production speed over quality"
и во Боинг да се соочуваат со „лошо производство и слаб надзор„ божем ова се играчки на батерии во Кина што се прават па бркаат норма да напраат милиони :roll:
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 11788
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Се урна B737 Max-8 на Ethiopian Airlines

Postby Iko » 04 May 2019, 20:01

Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36391
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Next

Return to Авионски несреќи / Case study

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest