Падна MiG 31 на Руските ВВС

Факти, причини и последици од авионските несреќи.
Facts, reasons and outcomes from aircrash investigations.

Падна MiG 31 на Руските ВВС

Postby karamba » 19 Nov 2010, 11:05

Засега нема повеќе детали,случајно налетав на веста
http://www.rian.ru/incidents/20101119/298246604.html
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 11929
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Postby alvarhanso » 19 Nov 2010, 11:56

Битно пилотот е ОК.
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 25989
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Postby Iko » 19 Nov 2010, 14:56

Dvata, sakash da kazhesh (MiG-31 vo bilo koja verzija e iskluchivo dvosed)...
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36627
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Postby dragan_mig31 » 19 Nov 2010, 14:59

греота за авионот :S
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21802
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Postby Iko » 19 Nov 2010, 15:08

Ma lezet i avion i se....bitno dechkite da se zhivi i zdravi...ti se pluknam i u mashina i u se...kakov avion, kakvi bakrachi...i onaka imaat rechisi 400 ostanati komada MiG-31 (okolu 300 vo aktivna sluzhba i 100 im se konzervirani vo borbena rezerva)...so pomegji 2500 i 3000 borbeni vozduhoplovi (nastrana drugite iljadnici neborbeni) vo aktivna sluzhba - sigurno Ruskite VVS nema da "papsaat" radi eden MiG-31...
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36627
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Postby alvarhanso » 19 Nov 2010, 17:30

Iko wrote:Dvata, sakash da kazhesh (MiG-31 vo bilo koja verzija e iskluchivo dvosed)...


Така.

Инаку англискава верзија на веста преземена од rian.ru ми е крш...

Officials said the plane was not carrying any weapons and posed no danger to residential areas.
Defense Ministry spokesman Vladimir Drik said the pilots were "in a satisfactory condition."
http://en.rian.ru/russia/20101119/161411102.html
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 25989
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Postby Iko » 19 Nov 2010, 17:32

Iliti spored Ruski standardi istovo mozhe da se prevde kako...."Povredeni se ama ne dovolno za da se zasekirame...imaat samo po 24 frakturi i po nad 48 kontuzii...so eden zbor....zadovolitelno..."...Ruska rabota... :roll:
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36627
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Postby KVARK » 19 Nov 2010, 19:24

Битно е дека се ОК!

Инаку, за еден така комплексен пресретнувач, ми се чини дека има минимален број на вакви инциденти?
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
User avatar
 
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 22:39
Location: New Foxсиче!

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Postby Iko » 19 Nov 2010, 20:00

Boga mi, da....
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36627
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Postby IgorMKD » 20 Nov 2010, 12:57

Ма не е проблем... Кој лета тој и паѓа, бар од време на време... Зголемениот број на инциденти на руското воено воздухопловство треба да се толкува и како зголемено ниво на оперативност... А ќе се сложам, МиГ-31 има полно право да тресне од време на време имајќи ги во предвид неговите години во оперативна служба, бројот на досега загубени авиони и секако квантитативниот и квалитативен степен на употреба, логистичка поддршка и готовност на пилотите. Пак ќе кажам, не е проблем! :twisted:
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15319
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Postby karamba » 21 Nov 2010, 20:35

Најверојатно овој е несреќниот МиГ 31 No.18 што падна во петокот,штета коска е :x

Image

Image
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 11929
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Postby alvarhanso » 22 Nov 2010, 12:24

Каква ѕверка. :shock:
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 25989
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Postby Iko » 22 Nov 2010, 12:43

Sho bi rekle Shkotive...."Beastie!".... :twisted:
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36627
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Postby karamba » 22 Nov 2010, 14:27

Којзнае кое чувство е да ти згрми над глава ова машиниште,ги памтам дваескецовите за време ЈНА коа ќе спукаа у несвест паѓавме,а тек па ова има три дена да имам афтершокови,ѕвер!
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 11929
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Postby karamba » 06 Sep 2011, 08:10

За жал изгледа уште една 31-ца падна при што екипажот загинал, :( плавава 11-ка *Михаил Гриб*

Image


В 8-30 утра по местному времени в райное А/п Большое Савино разбился истребитель МиГ-31 "11" Михаил Гриб . ЧП произошло после взлета. Упал наудалении 11 км от точки.


http://forums.airforce.ru/showthread.ph ... 9&page=137
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 11929
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Postby alvarhanso » 06 Sep 2011, 09:38

Нека им е лесна земја. Сини неба. :(
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 25989
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Postby karamba » 15 Dec 2013, 08:59

Нажалост уште една 31-ца е отидена во неповрат и тоа веројатно после ремонтни зафати врз истиот, пилотите се ОК

Истребитель-перехватчик Минобороны РФ МиГ-31 вылетел с аэродрома "Кневичи" в Приморском крае в 5.07 мск. Истребитель выполнял полет после ремонтных работ.

«В 05.31 мск пропала отметка самолета МиГ-31, вылетевшего с аэродрома «Кневичи», -сообщил РИА Новости источник в силовых структурах региона. Упал истребитель в 26 километрах от авиабазы Центральная Угловая, что под Владивостокомhttp://www.mk.ru/incident/article/2013/ ... imore.html
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 11929
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Postby Iko » 15 Dec 2013, 10:00

Ma lezet i avion i se...vazhno pilotite se vo red...mashina sekogash mozhe da se zameni - no chovechki zhivot nikogash...vazhno oni da prezhiveale i se vo red...
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36627
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Postby karamba » 01 Nov 2015, 01:30

Да забележам пад на уште една МиГ-31-ца упм, мене некако ми паѓаат во око несреќите со една од моиве авио легенди :? Во Камчатскиот крај по завршување на патролно-тренажен лет и веројатно при враќање накај својата матична база во многу сложени метео услови во петокот дошло до оваа несреќа при што пилотите успеале успешно да се катапултираат и набргу потоа се лоцирани од еден патролен Ил-38 и се успешно евакуирани, едниот од нив, навигаторот завршил со скршеници на раката, а по изјавата на пилотот најверојатно се работи за отказ на управувањето

http://ria.ru/incidents/20151030/1311014279.html

Командирот Овчинниковым С.

Image

И штурман Шальневым П.

Image
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 11929
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Падна MiG 31 на Руските ВВС

Postby Iko » 01 Nov 2015, 07:15

Ma lezet i mashina i se...vazhno se spasile i lesno pominale...imaat oni ushte 31-ovi u-ha-haaaa....toptan (i onie operativni, i onie vo borbena rezerva) - preku dobri 250-settina komada, taka da za toa - ich ne mu se sekiraj...bitno lugjeto izvlekle zhiva glava...mashina sekogash mozhe da se zameni - chovechki zhivot nikogash...
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36627
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Next

Return to Авионски несреќи / Case study

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest