Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Факти, причини и последици од авионските несреќи.
Facts, reasons and outcomes from aircrash investigations.

Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Postby MaKoM » 10 Jul 2014, 21:09

Дечки пред некој минута падна нешто во околината на Струмица , брчеше силно, мислев дека е хеликоптер , па излегов на тераса и после падна на западниот дел од градот ,на излезот накај Радовиш , сега има црн чад и голем оган.....СТРАШНО и пичку матер....само да не е тоа најлошото.... :( :( :( :(
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Re: Страшно

Postby MaKoM » 10 Jul 2014, 21:18

полиција, пожарна,ИМП ...аааааа лошо
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Re: Страшно

Postby peggio » 10 Jul 2014, 21:48

Полициски хеликоптер се сруши кај Струмица

http://www.mrt.com.mk/node/11528Вечна им слава
Last edited by peggio on 10 Jul 2014, 22:06, edited 1 time in total.
peggio
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 413
Joined: 07 Feb 2010, 00:59
Location: Skopje

Re: Страшно

Postby peggio » 10 Jul 2014, 22:02

Четири жртви
MAP-7712
Image
Last edited by peggio on 10 Jul 2014, 22:17, edited 1 time in total.
peggio
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 413
Joined: 07 Feb 2010, 00:59
Location: Skopje

Re: Страшно

Postby Марко СВ.Н. » 10 Jul 2014, 22:11

Страшно у пм пред некој час прелета над мене ниско хеликопер незнам дали беше овој
Марко СВ.Н.
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1030
Joined: 24 May 2013, 19:32
Location: Свети Николе

Re: Страшно

Postby peggio » 10 Jul 2014, 22:18

Last edited by peggio on 10 Jul 2014, 22:19, edited 1 time in total.
peggio
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 413
Joined: 07 Feb 2010, 00:59
Location: Skopje

Re: Страшно

Postby KVARK » 10 Jul 2014, 22:18

Аман бе, уште ова ни требаше! :(
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
User avatar
 
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 22:39
Location: New Foxсиче!

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Postby Helihopter » 10 Jul 2014, 22:33

Лоша работа :( :( :( :( :(
Helihopter
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 323
Joined: 26 May 2012, 13:05

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Postby MaKoM » 10 Jul 2014, 22:38

OK,значи сега се врака од работа,бевме сите викнати од дома, по протокол...значи знаете дека нема преживеани (Сочуство до фамилиите ) што да ви кажам друго...штета..летал доста ниско, и закажил една антена ,близу фабриката Агрокор..антена која служела како предавател на локалните телевизии....
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Postby Flug » 10 Jul 2014, 22:43

Само да не се овие младите питомци, првата генерација воени пилоти.
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 458
Joined: 19 May 2007, 16:42

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Postby Flug » 10 Jul 2014, 22:45

А како можи удар од антена да биде доволен да го урни? Мада можи... Или го закачила на незгодно место, направила голема штета па изгубил контрола?
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 458
Joined: 19 May 2007, 16:42

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Postby Airbus » 10 Jul 2014, 22:47

Аман бе! :( :( :( Сочуство до фамилиите и нека им е лесна земја.
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
Airbus
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1636
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Postby peggio » 10 Jul 2014, 22:53

ОЧЕВИДЕЦ НА НЕСРЕЌАТА ТВРДИ: ХЕЛИКОПТЕРОТ НЕ БЕШЕ ОСВЕТЛЕН И ЛЕТАШЕ НИСКО

http://fokus.mk/ochevidets-na-nesrek-ata-tvrdi-helikopterot-ne-beshe-osvetlen-i-letashe-nisko/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=ochevidets-na-nesrek-ata-tvrdi-helikopterot-ne-beshe-osvetlen-i-letashe-nisko

ОБНОВЕНО Хеликоптерот што се урна летал од Ново Село накај Струмица, удрил во 140-метарска антена?

http://plusinfo.mk/vest/143501/OBNOVENO-Helikopterot-shto-se-urna-letal-od-Novo-Selo-nakaj-Strumica-udril-vo-140-metarska-antena

Очевидци: Хеликоптерот вртеше во воздух, не можеше да слета
http://novatv.mk/index.php?navig=8&cat=2&vest=15332

Различни информации. Ќе биде јасно што се случило кога ќе се огласи МВР.
Last edited by peggio on 10 Jul 2014, 23:00, edited 2 times in total.
peggio
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 413
Joined: 07 Feb 2010, 00:59
Location: Skopje

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Postby Momak od Gjorce » 10 Jul 2014, 22:56

RIP :( Сини неба
Momak od Gjorce
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2461
Joined: 18 Jan 2011, 16:36
Location: Скопје,Ѓорче Петров

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Postby alvarhanso » 10 Jul 2014, 22:59

Сега чув за ова, шок. Аман што малери ќе бевме.
Лесна им земја на загинатите, сини неба.
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 25989
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Postby alvarhanso » 10 Jul 2014, 23:01

Како може 140-метарска антена да не биде осветлена!?
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 25989
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Postby Helihopter » 10 Jul 2014, 23:06

Сеуште не се знае дали е антената крива за падот или други работи ......... шпекулациии......... Ќе биде јасно што се случило кога ќе се огласи МВР.
Helihopter
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 323
Joined: 26 May 2012, 13:05

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Postby Helihopter » 10 Jul 2014, 23:31Видео
Helihopter
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 323
Joined: 26 May 2012, 13:05

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Postby Skopjeair » 10 Jul 2014, 23:33

Pripazete so objavuvate, ve molam zaradi familiite sto citaat
I fly BELL 206 when I am sober!
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
User avatar
 
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 09:23

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Postby Momak od Gjorce » 10 Jul 2014, 23:38

Хелокоптериве МВР ги купи тогаш на ново или половни беа ?
Momak od Gjorce
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2461
Joined: 18 Jan 2011, 16:36
Location: Скопје,Ѓорче Петров

Next

Return to Авионски несреќи / Case study

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests