Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Факти, причини и последици од авионските несреќи.
Facts, reasons and outcomes from aircrash investigations.

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Postby peggio » 10 Jul 2014, 23:53

Удрил во антената еве фотографија

http://newtime.mk/vesti/hronika/helikopterot-udril-vo-antena-na-makedonskoto-radio
peggio
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 413
Joined: 07 Feb 2010, 00:59
Location: Skopje

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Postby peggio » 10 Jul 2014, 23:55

Momak od Gjorce wrote:Хелокоптериве МВР ги купи тогаш на ново или половни беа ?


Нови произведени декември 2008

http://www.mvr.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=7093&mid=1289&tabId=235&tabindex=0
peggio
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 413
Joined: 07 Feb 2010, 00:59
Location: Skopje

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Postby Iko » 11 Jul 2014, 00:07

Nekolku chasa bev odsuten i sega se vrativ i go prochtav za zhal ova...

Shto da vi kazham dragi dechki...srce mi e iskrsheno...ja sakam ovaa napatena zemja od dnoto na dushata - ama prokleto parche na tlo...:cry:

Sakam da na semejstvata na tragichno zaginatite - im izrazam najdlaboko sochustvo...ne mozham ni da zamislam kako im e...tie nek se zhivi i zdravi, i eden Gospod neka gi chuva...

A na nashite dechki...pochivajte vo mir dragi brakja i neka vi e lesna Makedonskata zemja...bevte sekogash i ostanuvate zasekogash nasha gordost...neka vi se vechno sini nebata i neka vi e Vechna Slava! :cry: :cry: :cry:
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36530
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Postby AlexGreat » 11 Jul 2014, 00:10

Шокиран сум...зарем мора да сме толку несреќни :cry: налет и техника со која оскудеваме но животите се неповратни... тежок удар за Јастреби и за Македонија воопшто.

Сега читам превезувал од гранична припадници.

Лесна им земја и сини неба!
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
User avatar
 
Posts: 9178
Joined: 05 Mar 2009, 22:18

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Postby Iggy1 » 11 Jul 2014, 00:24

Golem sok i golema tragedija. :cry:

RIP. Blue Skies.
Iggy1
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 1
Joined: 05 Apr 2014, 11:24

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Postby МАРТИН » 11 Jul 2014, 04:17

Ајде да не бидиме експерти пред вистинските експерти да ја воочат причината за падот...потоа да осудиме...дали била антената, пилото, машината........ :cry: :cry: :cry:
МАРТИН
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1371
Joined: 02 Jun 2010, 06:40

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Postby Falcon » 11 Jul 2014, 05:22

Не ми се верува...

Сега само што ги ислушав вестите на Македонското Радио, Прва Програма во 06:00 и збор на кажаа за ова! :!:

Што се случува? Каде е министерката да излезе пред јавноста макар и со најкратка изјава? Не ѝ се стануваше од спиење синоќа? Кој друг требаше да излезе на ТВ и да кажеше дека не станува збор за хеликоптер на АРМ туку на МВР, и да ги демантираше таквите тврдења кои се појавија во десетици македонски медиуми и квази-медиуми?

Има нешто што се вика Aviation Public Relations, има нешто што се вика Public Relations Crisis Management (кое им става крај и точка на шпекулациите и гласините), но МВР сега за сега на тоа поле не се покажа, иако тоа во овие тешки моменти е најосновното што треба да се направи - ако не друго, тогаш од почит кон семејствата на загинатите.

МИЗЕРИЈА...
Falcon
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 810
Joined: 06 Mar 2008, 19:59
Location: Macedonia

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Postby KVARK » 11 Jul 2014, 06:34

Нека им е лесна земја! Сочуство до семејствата. :(
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
User avatar
 
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 22:39
Location: New Foxсиче!

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Postby Trpkovski Vladimir » 11 Jul 2014, 06:51

Отиде мојот љубимец, фоткава е од аеро минингот во Битола 2011 година.

Image

Нека им е плаво небото на погинатите припадници на МВР, сочувство до нивните фамилии.
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"

Paluba Info - Forum o naoružanju i vojsci...
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5551
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Postby Makedon » 11 Jul 2014, 07:17

Каков шок од сабјлево, ни отиде една пилотска екипа :cry:
Сини неба и лесна ви земја, а најголемо сочуство до фамилиите. :cry:
Makedon
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1233
Joined: 11 Jan 2011, 20:42
Location: Skopje, Macedonia

Re: Падна Ми-17-5В (МАР-7712) во Струмица

Postby karamba » 11 Jul 2014, 07:56

Trpkovski Vladimir wrote:Отиде мојот љубимец, фоткава е од аеро минингот во Битола 2011 година.

Image

Нека им е плаво небото на погинатите припадници на МВР, сочувство до нивните фамилии.


Мене друже Трпе ми стои на десктоп не променета сликата со овој хеликоптер што сум ја сликал исто во Битола уште од 11.09.2011.

Не ми се веруе и не ми се веруе па тоа ти е!

Најискрено сочуство до фамилиите на загинатите, изгубивме исклучителни луѓе, како блиските во фамилиите така и како држава Р.Македонија, загуби кои не се надополнуваат. Се звучи како клише одпосле ама така е, техника и опрема се менува и дополнува али човек никогаш, останува празнината!

Плаво небо и лесна Ви земја јунаци!
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 11841
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Postby cyber2smile » 11 Jul 2014, 09:59

:cry:
cyber2smile
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 329
Joined: 26 Dec 2008, 10:57
Location: Скопје

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Postby Flug » 11 Jul 2014, 10:22

R.I.P. team of MAP-7712.
Flug
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 458
Joined: 19 May 2007, 16:42

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Postby CAVOK » 11 Jul 2014, 10:29

Со двајца од загинатите сум соработувал професионално. Многу жално.
CAVOK
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 411
Joined: 18 Mar 2008, 11:23

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Postby apo_bullseye » 11 Jul 2014, 10:31

Нека почиваат во мир сите загинати во несреќава.. :(
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
Online
 
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Postby Trpkovski Vladimir » 11 Jul 2014, 10:38

Има некоја официјална информација од МВР ?? Требаше да има прес конференција во 11 часот.
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"

Paluba Info - Forum o naoružanju i vojsci...
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5551
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Postby alvarhanso » 11 Jul 2014, 10:40

Загинаа врвни професионалци, сите со над 35 години стаж

Врвни професионалци, луѓе со огромно искуство и секој со над 35 годишен стаж, се загинатите во синоќешната хеликоптерска несреќа, кога Ми-17 на МВР се урна кај Индустриската зона во Струмица.
Во несреќата животите ги загубија Драги Мицев, началникот на воздухопловната единица „Јастреби“ на МВР, Марјан Трајковиќ, капетан, Тоде Орешков, пилот и Иљо Лопатички, соопшти МВР пред малку.
http://plusinfo.mk/vest/143542/Zaginaa- ... dini-stazh

Вечна слава.
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 25823
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Postby AlexGreat » 11 Jul 2014, 10:49

Елита... :cry:
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
User avatar
 
Posts: 9178
Joined: 05 Mar 2009, 22:18

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Postby Momak od Gjorce » 11 Jul 2014, 10:55

Началникот на Јастребите еден од загинатите во хеликоптерската несреќа

Началникот на Одделот за воздухопловна единица на МВР, Јастреби, Драган е најверојатно еден од четворицата загинати во хеликоптерската несреќа која синоќа околу 22часот се случи во индустриската зона на Струмица, кога полициски хеликоптер на МВР модел МИ17 се сруши по што дојде до експлозија.

Според сеуште неофицијалните информации тимот на воздухопловната полициска единица, Јастребии неофицијално вршел транспорт на припадници на граничната полиција, по што најверојатно удрил во 140-метарска СБ антена на Македонското радио, која не била светлосно обележана, и по ударот се срушил во нивите. Во меѓувреме се јавија очевидци кои тврдат дека хелихоптерот десетина минути пред падот давал сигрнали дека нешто не било во ред со леталото а на задниот дел висело нешто, по што уследил падот. "Хеликоптерот неколку минути неконтролирано кружеше над антената. Изгледаше како да има некаков проблем. Од мојот балкон убаво се гледаше. Дури потоа дојде до ударот во антената и падот на хеликоптерот" изјавил А.Т. од Струмица, за поратлот Струмица Нет.

Утрово завршил увидот на лице место, а телата на загинатите по наредба на јавен обвинител се предадени на обдукција.

Од Министерството за внатрешни работи, прес-конференција за страотната хеликоптерска несреќа најавија за 11 часот.

http://www.vecer.mk/default.asp?ItemID= ... C8D80CB210
Momak od Gjorce
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2461
Joined: 18 Jan 2011, 16:36
Location: Скопје,Ѓорче Петров

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Postby Falcon » 11 Jul 2014, 10:58

Катастрофа!

Тежок удар за МВР и ненадоместливи загуби за семејствата! :(

Вечна им слава на загинатите, многу ќе недостасуваат.

:cry:
Falcon
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 810
Joined: 06 Mar 2008, 19:59
Location: Macedonia

PreviousNext

Return to Авионски несреќи / Case study

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests