Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Факти, причини и последици од авионските несреќи.
Facts, reasons and outcomes from aircrash investigations.

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Postby MaKoM » 11 Jun 2015, 19:00

Ке се прави споменик во Струмица ....

http://strumicanet.com/index.php/strumi ... a-nesrekja

ке треба да го редизајнираат да не е со Хјуи. :se_predavam: :se_predavam:
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Postby IgorMKD » 10 Jul 2015, 11:21

Една година подоцна...
"Igor, dojde vreme skoloto da e posledna sansa za onie koi nemaat nikakov drug talent ;)".
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15310
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Postby Iko » 10 Jul 2015, 11:29

Leta vreme...:(
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36532
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Postby karamba » 10 Jul 2016, 13:25

Лета време другари, Вечна слава за екипажот на МАП-7712!
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 11848
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Postby Iko » 10 Jul 2016, 13:26

Vechna Slava! :(
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36532
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Postby alvarhanso » 10 Jul 2016, 14:32

Вечна слава! :(
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 25830
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Postby Helihopter » 11 Jul 2016, 22:53

Vecna Slava !
Helihopter
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 323
Joined: 26 May 2012, 13:05

Re: Падна Ми-17-В5 (МАР-7712) во Струмица

Postby Scylla » 28 Jun 2017, 14:34

Обвинителството отвори истрага против три лица за хеликоптерската несреќа во Струмица
28. ЈУНИ 2017 - 15:22 | МАКФАКС

Основното јавно обвинителство – Струмица издаде наредба за спроведување истражна постапка против три осомничени лица за хеликоптерската несреќа што се случи на 10 јули 2014 година, во која загинаа четворица полициски пилоти.

Бројните прибрани докази и извршени анализи до овој момент укажуваат на сомнение дека лицата извршиле кривично дело – тешки дела против општата сигурност.

„Надлежниот јавен обвинител и во текот на истрагата ќе продолжи да прибира податоци и докази, како и да сослушува сведоци кои ќе помогнат за целосно расветлување на случајот. Ќе бидат сослушани и осомничените лица“, соопшти Обвинителството.

Во несреќата животите ги загубија четворицата врвни пилоти – полициските јастреби Драги Мицев од Струмица – началник на воздухопловните сили на МВР и неговите колеги-пилоти Марјан Трајковиќ од Куманово, Тоде Орешков од Кавадарци и Иљо Лопатички од Битола.

Во центарот на истражната постапка е неосветлениот антенски столб на Македонската радиодифузија. Но, со истрагата е опфатена и опремата за ноќно летање. Обвинителството се обратило од израелската фирма „Елбит“ од која е набавена опремата за ноќно летање, од којашто е побаран одговор дали визирите за ноќно летање смееле да се користат во населено место и во услови во какви што бил изведуван последниот ноќен лет на рутата од Скопје преку Велес, Неготино, Валандово, Струмица, Берово, Делчево и назад.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Previous

Return to Авионски несреќи / Case study

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron