Падна уште еден B777 на Malaysia

Факти, причини и последици од авионските несреќи.
Facts, reasons and outcomes from aircrash investigations.

Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby Марко СВ.Н. » 17 Jul 2014, 16:25

Марко СВ.Н.
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1030
Joined: 24 May 2013, 19:32
Location: Свети Николе

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby Obedineta Makedonija » 17 Jul 2014, 16:30

Да да, штотуку објави и flightradar24.com на нивниот профил на FB. ужасно !!
Obedineta Makedonija
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 46
Joined: 06 Feb 2012, 01:23

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby Iko » 17 Jul 2014, 16:39

Ajdeeee...:(
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36627
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby karamba » 17 Jul 2014, 16:49

Заебан регион кај што паднал...
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 11929
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby IgorMKD » 17 Jul 2014, 16:56

Ај УПМ... И сега оборен или паднал поради технички причини. Не ми се верува цццц.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15319
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby AlexGreat » 17 Jul 2014, 16:59

https://www.facebook.com/anton.gerashchenko.7

Овој од Украинското МВР вели дека бунтовнициве го скинале со БУК...
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
User avatar
 
Posts: 9179
Joined: 05 Mar 2009, 22:18

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby IgorMKD » 17 Jul 2014, 17:03

Свршиле работа ако го обориле. Па нели е затворен воздушен простор над Украина?

9M-MRD

Image

Image

Image
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15319
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby zlatko83 » 17 Jul 2014, 17:12

Според западни информативни агенци авионот е бутнат над источна Украина
http://www.blick.ch/news/ausland/abgesc ... 92458.html
Last edited by zlatko83 on 17 Jul 2014, 17:19, edited 2 times in total.
zlatko83
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1644
Joined: 10 Sep 2006, 15:47
Location: zuerich_schweiz

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby IgorMKD » 17 Jul 2014, 17:13

Ако е така ќе се тркалаат глави...
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15319
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby zlatko83 » 17 Jul 2014, 17:17

Ова веќе не е за зезање па кој сака нека е одговорен за падот на авионот. :glava_vo_zid:
И во најмрачните денови на студената војна па макар и по грешка не се гаѓани цивилни авиони :nenene:
Но сепак е интересно пофторно Malaysia airlines , пофторно 777 ако не е случајно, тогаш доста мистериозно и трагично !
Last edited by zlatko83 on 17 Jul 2014, 17:28, edited 1 time in total.
zlatko83
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1644
Joined: 10 Sep 2006, 15:47
Location: zuerich_schweiz

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby Scylla » 17 Jul 2014, 17:26

zlatko83 wrote:Ова веќе не е за зезање па кој сака нека е одговорен за падот на авионот. :glava_vo_zid:
И во најмрачните денови на студената војна па макар и по грешка не се гаѓани цивилни авиони :nenene:


По грешка не, ама намерно да :) Русиве имаат барем 2 цивилни лета оборено за време на студена војна, еден беше 747 другиот 707.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby zlatko83 » 17 Jul 2014, 17:29

Да ама не над европа ? !
http://avherald.com/h?article=47770f9d&opt=0
zlatko83
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1644
Joined: 10 Sep 2006, 15:47
Location: zuerich_schweiz

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby dragan_mig31 » 17 Jul 2014, 17:39

Scylla wrote:
zlatko83 wrote:Ова веќе не е за зезање па кој сака нека е одговорен за падот на авионот. :glava_vo_zid:
И во најмрачните денови на студената војна па макар и по грешка не се гаѓани цивилни авиони :nenene:


По грешка не, ама намерно да :) Русиве имаат барем 2 цивилни лета оборено за време на студена војна, еден беше 747 другиот 707.Јбг СССР беше држава а не испрдок ко сегашниве модерни и демократски земји.Правилата си биле тамо и важеле за сите без искључок.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21802
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby cyber2smile » 17 Jul 2014, 17:41

da ne e isceznatiot od 8-mi mart??
cyber2smile
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 329
Joined: 26 Dec 2008, 10:57
Location: Скопје

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby alvarhanso » 17 Jul 2014, 17:44

Media Statement 1 - MH17 Incident
Released at 12:30am/18 July 2014

Malaysia Airlines confirms it received notification from Ukrainian ATC that it had lost contact with flight MH17 at 1415 (GMT) at 30km from Tamak waypoint, approximately 50km from the Russia-Ukraine border.
Flight MH17 operated on a Boeing 777 departed Amsterdam at 12.15pm (Amsterdam local time) and was estimated to arrive at Kuala Lumpur International Airport at 6.10 am (Malaysia local time) the next day.
The flight was carrying 280 passengers and 15 crew onboard.

More details to follow.
https://www.facebook.com/malaysiaairlines


Уф, уф, уф... лошо. :?
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 25989
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby zlatko83 » 17 Jul 2014, 18:00

Овде и први те фотографи од делови од авионот после падот.
Али сепак и за rt today е ова превише да ставиш не цензура на слика од телата на погинатите :glava_vo_zid:
http://rt.com/news/173628-malaysian-pla ... h-ukraine/
zlatko83
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1644
Joined: 10 Sep 2006, 15:47
Location: zuerich_schweiz

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby dragan_mig31 » 17 Jul 2014, 18:01

Ај спојте ја темава со онаа за ратот у Украина.Да не дрвиме на две посебни места без потреба.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21802
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby cyber2smile » 17 Jul 2014, 18:03

cyber2smile
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 329
Joined: 26 Dec 2008, 10:57
Location: Скопје

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby IgorMKD » 17 Jul 2014, 18:05

Ако ја споиме темава ќе се изгубат битни детаљи за оваа несреќа, фокусот ќе го изгубиме бидејќи во Украинска криза се збори за се и сешто а тука само за MH17. Нека остане тука за сега.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15319
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby Bobo » 17 Jul 2014, 18:06

Кај ги бие малер малезијциве па уште и БУК 2М ги бие
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8188
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Next

Return to Авионски несреќи / Case study

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests