Падна уште еден B777 на Malaysia

Факти, причини и последици од авионските несреќи.
Facts, reasons and outcomes from aircrash investigations.

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby KVARK » 20 Jul 2014, 19:23

IgorMKD wrote:Уште еден доказ колку е деградирана надворешната политика на САД... Батката истрчал на телевизија и збори за работи кои дефинитивно не ги разбира... Гарант пола Пентагон го пцуел по оваа изјава... Политичар!МекКејн е поранешен воен пилот. Ветеран од Виетнам, а бил и POW. Меѓутоа, ова беше несвојствено тропната зелена... Веројатно и годините си го прават своето.
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
User avatar
 
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 22:39
Location: New Foxсиче!

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby AlexGreat » 21 Jul 2014, 00:29

karamba wrote:Го пратам случајов детално и се комплицира максимално :? Бук-от (ев.број 213) кој се вртеше по сликите (кај Торез) дека го имале *терористите* се чини дека е украински и дека во колона се враќа према украинска внатрешна територија, украинциве одбиле инвентаризација на сите системи со голем домет тип БУК, С-300 и сл., барањево било доставено од руска страна ама брзо брзо одбиено од украинска.

Видно е дека на теренот кај падот на авионот на снимката која ја поставив на предтходна страна сите новинари и членови на ОБСЕ се придружувани од членови на ДНР, а не на украинската армија, ќе се рече па да нормално кога таму е нивни терен ама па не се устручаваа уопште за да дозволат пристап на сите тие инспектори на ОБСЕ и новинарски екипи...

Зошто цивилен авион е гаѓан баш тој ден, кога на речиси истата рута знаеле :!: дека ќе поминува и авионот на Путин кој се враќал од турнеја по Лат. Америка мислам, некое време покасно? Голем авион е и Б777 и Ил96 на Путин? Како се погоди баш таков авион да се гаѓа, зошто не пример некој помал рецимо тип Ербас 319/320, помал Боинг или сл.

Зошто рутава на МА Б777 МХ17 е померена околу 200км северно баш на тој лет и ден, кога претходно се знае дека летале без проблеми никакви по рута која иде негде малце над Крим?

Со што ги гаѓаа до тој ден Ан-26 ките, од кај одеднаш Бук? Ако се руси професионалци како што зборат а не пијани горила, сигурно не се русите некои приватници, него би биле на задача пратени од руската држава, зошто руската држава би рушела авион на МА кога со Малезија горе доле си го имаат муабетот, имаат бизниси Су30МКМ и сл, па поготово пред својата територија, што ќар ако е намерно оборен, само штета би била за истокот.

Почнаа јако да маваат со дрва и камења по руската страна/или ДНР, од кај таа сигурност без извршена детална анализа на сите параметри на летот и падот, што ако излезат дека се украинциве рецимо, намерно или ненамерно, рецимо џапачи познати се и они, ако опалиле пар официри некоја вотка поише па по грешка го дирнале дугмето :?

Нека запазат процедури, нека извадат заклучок ако некогаш извадат па после нека се обвинува ...


Ќе се докаже брат кој го рокнал, мое мислење е дека се силите на ДНР (мој став, не мора да значи дека е така).
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
User avatar
 
Posts: 9178
Joined: 05 Mar 2009, 22:18

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby stojce » 21 Jul 2014, 10:33

Може да е така како што велиш ти Голем Александре ама некако Вашинтон и Киев ми се малку одповеќе нервозни како да им тргнало нешто наопаку со планот , а што ако навистина , вистинската цел сепак бил Путин . :mrgreen:
stojce
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 2560
Joined: 12 Jun 2011, 15:03

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby dragan_mig31 » 21 Jul 2014, 10:46

Америве за своја јавност издаваат све поголеми и поголеми глупости.Амерички обавештајни служби потврдиле аутентичност на снимакон што е намонтиран.Живи смешки :D и еве пошто они потврдиле сите мора да веруеме у тоа :) мало сутра.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21727
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby dragan_mig31 » 21 Jul 2014, 16:11

Пошто Русите ќутат нели.Добар брифинг.

♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21727
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby cyber2smile » 21 Jul 2014, 17:56

"]Пошто Русите ќутат нели.Добар брифинг.

[/quote]


vo perfekten tajming isplaniran brifing kako sto gledam, rakavicata e frlena, sega na poteg so slicni informacii se ukraincite ,amerite i sekako nezavisnite strucnjaci od eu ....
cyber2smile
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 329
Joined: 26 Dec 2008, 10:57
Location: Скопје

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby Bobo » 21 Jul 2014, 18:09

Регистриран е премин на украински авион Су-25 во правец на малезискиот „Боинг“, кој тогаш бил оддалечен на три до пет километри. Авионот-ловец Су-25 може да достигне височина од 10.000 метри. Тој е вооружен со ракети „воздух-воздух“, кои можат да уништат цели на растојание до 12 километри и гарантираат сигурно уништување на цел до пет километри, истакна Картополов, кој е начелник на Главната оперативна управа на рускиот Генералштаб.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8170
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby AlexGreat » 21 Jul 2014, 18:51

dragan_mig31 wrote:Пошто Русите ќутат нели.Добар брифинг.Во претходни мислења ти ми кажа дека Су-25 нема шанса да го оборил пошто нема толкав плафон на лет, со што јас се согласив. и не верувам дека Р-60 може да обори толкав ѕвер од авион.
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
User avatar
 
Posts: 9178
Joined: 05 Mar 2009, 22:18

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby dragan_mig31 » 21 Jul 2014, 18:57

СУ-25 може да обори само неверуем дека у овој случај е така.Може да долета до 10к метра али неверуем дека може да ја одржи таа висина долго пошто тоа е горна граница на плафонот на лет во неборбени услови без товар.Максмален плафон на борбен лет е 5000-6000 метри.Со 2 р-60ки може да се скинат бар два мотора а тука е и гш-30.Едино што ми е глупо е тоа што нема сврха да се дига су-25 у ваздух поред флота од су-27 и миг-29.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21727
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby AlexGreat » 21 Jul 2014, 19:49

И јас мислам така..
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
User avatar
 
Posts: 9178
Joined: 05 Mar 2009, 22:18

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby Bobo » 22 Jul 2014, 09:34

Image

Ок,дефинитивно е БУК.Уште да се открие чив
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8170
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby Loaded_Dice » 22 Jul 2014, 10:02

СУ-25 може да обори само неверуем дека у овој случај е така.Може да долета до 10к метра али неверуем дека може да ја одржи таа висина долго пошто тоа е горна граница на плафонот на лет во неборбени услови без товар.Максмален плафон на борбен лет е 5000-6000 метри.Со 2 р-60ки може да се скинат бар два мотора а тука е и гш-30

Перформансите не се проблем да достигне 10К туку физиолошките ограничувања на пилотот пред да настапи вриење на крвта на таа висина поради тоа што кабината не е херметизирана.
Би рекол има неколку минути за пресретање а поголем проблем е наоружањето при што се сомневам дека со р-60 може да нанесе такви структурни оштетувања за да моментално се распадне во воздух машина со таков габарит. Во најдобар случај може да ги скине двата мотори при што авионот ќе продолжи да лета уште добар пола саат од таа висина освен ако нема среќа да му скине хоризтонталец или така нешто. Така да приказнава со Су-25 не ми држи вода веројатно е Бук причината а штом кажаа дека е од напред и одоздола ударот сигурно е тоа. Сега да се открие кој го испукал !?
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1115
Joined: 04 Aug 2006, 21:48
Location: Skopje, MK

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby dragan_mig31 » 22 Jul 2014, 10:04

Дека е бук.СПоред сликава има актавирано близински упаљач.Доколку е така тоа се активира само кога се гаѓаат цели кои оштро маневрираат а б-777 дека го праи тоа на 10к метра.Ова што пишал чоеков нема никаква врска.Може да е остварен захват од долна лева полусфера и да е гаѓан со р-60,р-73,р-27 и така натамо.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21727
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby dragan_mig31 » 22 Jul 2014, 10:09

Украјинска авијација отворила ватру на малезијске експерте - Украјинска авијација је отворила ватру на групу малезијских експерата, која је покушавала да дође до места рушења авиона Боинг 777 са лета МH 17, саопштили су представници Самоодбране, који су пратили возила стручњака. Малезијски експерти су морали да се врате у Доњецк.
Премијер Доњецке Народне Републике предао је представницима Малезије, Холандије и стручњацима ОЕБС-а црне кутије из срушеног авиона. На црним кутијама нису идентификовани трагови интервенција, саопштио је Савет за националну безбедност Малезије.У међувремену воз са посмртним остацима путника авиона који се срушио на истоку Украјине стигао је у Доњецк, где малезијски стручњаци врше увиђај, после чега ће воз кренути у Харков.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21727
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby stojce » 22 Jul 2014, 10:13

Онака на поминување да се констатира дека представници на Новорусија и ги предадоа црнита кутии на Малезија
http://www.plusinfo.mk/vest/144718/Rusk ... e-eksperti
И дека на Украина и се поставени уште 10 нови прашања
http://novamakedonija.com.mk/DetalNewsI ... tant=37563
И уште едно мое прашање -Зошто многу сликаниот Бук за кој се тврдеше дека е заробен во Новорусија бега длабоко на територијата на Украина . :mrgreen: :wink:
stojce
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 2560
Joined: 12 Jun 2011, 15:03

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby dragan_mig31 » 22 Jul 2014, 10:14

Затоа што е ова намештаљка и навлекуша.Сирот народ што загина у авионот.Али И тоа малце ме нервира.Се посраа за 300 души што погинаа у авионска несреќа а секој ден гинат цивили од артилериски напади и никому ништо.Тие ко да не се десиле.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21727
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby stojce » 22 Jul 2014, 10:28

Драган , неколку пати поставував прашање , не можев да најдам одговор- Зошто овие Гадови од запад кога веќе борбите се вжештија и воените летала на Украина се рушеа како крушки НЕ ЗАБРАНИ ПРЕЛЕТИ НА ЦИВИЛНИ АВИОНИ НАД ТАА ТЕРИТОРИЈА , ПОТОА НАМЕСТИЈА ПРИКАЗНА ЗА ЗАРОБЕН БУК и потоа беше срушен авионот .
Инаку прочитав еден новинарски напис кој вели СТРУЈАРДЕСА кија била жена на еден од пилотите на Малезискиот авион одбила да лета токму заради ситуацијата во Украина .
stojce
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 2560
Joined: 12 Jun 2011, 15:03

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby Iko » 22 Jul 2014, 10:30

A mene ne mi e jasna edna rabota...

Ve chitam od vchera po brifingot na Ruskoto VV - i navistina vi se chudam na prepucavanjevo...se raspravate dali mozhe ili nemozhe 25-ka da dostigne takov plafon, pa ne znam ova - ona...

Dali go gledavte brifingot?!? Dali dobro razbirate Ruski?!?

Na istiot...NIKADE ne beshe istaknato deka Su-25-kata eventualno ja srushila Maleziskata 777-ca - tuku SAMO deka e zabelezhana na Ruskite radari vo neposredna blizina (na 3 - 3.5 km)...identifikuvana e na radarskiot skrin pod kodot "3350-IIRC" (shto implicira deka Rusite ja sledele i verojatno znaat neshto povekje koe zasega ne go obelodenuvaat)...fino ve navlekoa i vas, a gledam i site ostanati dechki po svetskive vozduhoplovni i/ili voeni forumi da se raspravate za istovo - a oni VOOPSHTO NE tvrdea nitu ednash deka takvo neshto se sluchilo...samo potvrdija deka e registrirano prisustvo...

Daleku povekje e bitna "bombata" so satelitskite snimki od istiot den i period - na koi isti jasno se gleda prisustvo i na 4-ri UKRAINSKI lanseri na BUK M-1 vo istiot region - so shto pagjaat sosema vo voda tvrdenjata na Ukrainskoto MO deka nemaat nikakvi svoi PVO efektivi vo taa oblast...

Primetivte edna rabota?!? Po objavuvanjeto na TIE snimki i jasniot povik do SAD da gi obelodenat svoite za koi tvrdat deka imaat - cel Zapad odednashka "smlachi" so retorikata...Obama sinojka deluvashe krajno smireno vo odnos na nervozata od pred dva dena...duri i Holangjanite koi urlaa za sankcii kon Rusija - deneska javno istaknaa deka toa "definitivno ne e reshenie" - i sega baraat samo megjunarodna istraga...Ukraina zbesna sinojka shto EU docna sinojka na sostanokot PO brifingot na Ruskoto VV - ODBI da ja klasificira "NOD" kako teroristichka organizacija...

Se toa naveduva deka ZASEGA Rusite ja frlija svojata rakavica...i toa moshne propagandno umeshno...

Deneska e "D-Denot"....zakazhan e sostanok na EU na koj kje se diskutira za sankcii kon Rusija...indikativno e shto vednash potoa - vo Moskva e zakazhan iten sostanok na Ruskiot Drzhaven Sovet za Nacionalna Bezbednost...spored portparolite na Kremlj - indikativna e tochkata na dneven red: "Zagrozuvanje na teritorijalniot integritet, nacionalnata bezbednost i strateshkite interesi na RF"...

Analiticharite vaka go tolkuvaat se ova...dokolku EU pod Amerikanski pritisok konechno izglasa sankcii kon RF...istoto konechno go stava Putin vo "tesnec"...nekjeshe voeno da intervenira za da nema sankcii...a ako ima sankcii vekje, i ako patat Ruskata i Evropskata ekonomija (a bidete sigurni - i dvete kje patat) - shto go sprechuva togash da gi napravi Ukraincite puzder uzduzh i popreku i da za par dena vmarshira vo Kiev?!? I taka neli - vrskite megju Rusija i Zapad kje se gotovi so sankciite...

I znaete shto?!?

Rusija kje pati mnogu...EU kje pati mnogu...SAD nema da pati mnogu - ama i nema da ostvari nekoj triumf...site kje izgubat - osven edna zemja...

Se ova...perfektno i odgovara na NR Kina...dobija shto sakaa od Rusite...nemoj ni za sekunda da se dvoumite deka i Zapad ne im nudi lukrativni ponudi...so svojata neutralnost i ambivalentnost - najmnogu korist kje izvlechat od sevo ova...site drugi kje ispushat - samo oni kje profitiraat...

Dosta vishe se raspravate bez veze za avionov...otidoa nevini lugje - koi kako i site nie ostanati smrtnici sme samo obichni pioni vo racete na mokjnite shahisti na strateshkata tabla na svetot...

Se vide kolku Putin e zasekiran za toa shto Ukrainski Rusi, nevini civili - ginat sekoj den vo istochna Ukraina...so prst ne mrdna...

Isto ko shto ako nokjeska raspali Ruska armija po Kiev - ni Zapad nema da go zabole shto kje ginat nevini Ukrainski civili...
SITE nie - sme samo "potroshna roba" za niv...i oko nema da im trepne da ne pushtat site "niz voda" - dokolku nivniot interes go nalaga toa...samo "potoshna roba" i nishto vekje...Bog da gi prosti kutrive lugje i neka pochivaat vo mir...teshko na nivnite familii...:(...Putin, Obama, Merkel i kompanija - gi zdobole za niv...
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36532
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby dragan_mig31 » 22 Jul 2014, 10:44

Никој не се расправа дека е СУ-25.Добро разбрав дека на брифингот беше кажано дека забележале су-25 а дека како опции даваат или ПВО или ракета В-В.Ја тоа го зборам цело време.

@Стојче Рачак те потсеќа на нешто?Епа исти фазон е ова.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21727
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby Iko » 22 Jul 2014, 10:50

Ne zborev za tebe konkretno - govorev opshto...
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36532
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

PreviousNext

Return to Авионски несреќи / Case study

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest