Падна уште еден B777 на Malaysia

Факти, причини и последици од авионските несреќи.
Facts, reasons and outcomes from aircrash investigations.

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby dragan_mig31 » 22 Jul 2014, 11:08

Па тоа е и целта на ова обарање.Намештаљка за да се скрене пажња на јавност према ова уместо према тоа што украинциве прават ратни злочини.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21719
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby karamba » 22 Jul 2014, 11:18

karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 11838
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby Loaded_Dice » 22 Jul 2014, 12:13

Правно-легално епилогот во било која можна комбинација ја става вината на страна на владата на Украина.

Еве да речеме дека бунтовниците со обориле, пак се виновни украинците зошто не го известиле ICAO дека не може да гарантираат бебедност на прелети и требало да издадат забрана за прелети.

Дури и руски авион да има влезено ид а го има оборено пак се виновни украинците бидејќи немаат суверенитет над сопственото небо.

Да не збориме што ако сами го обориле во тој случај се норамлно виновни.

Дури и марсовци да го срушиле пак се они криви пошто се случи во нивни воздушен простор и падна на нивна територија.

Како и да го земеш по меѓународно право они се криви 100% во било кое замисливо или незамисливо сценарио пошто не успеаа да му гарантираат безбедност а ги немаа известено меќународните институции за забрана на прелет.

Ова нека ни биде поука и на земји како нашата кои немаат средства за практична контрола на воздушниот простор а со тоа ни суверенитет над иститот.

Хипотетички било која соседна држава што има такви можности и интерес да го направи тоа ако сака може да обори авион во наш воздушен простор а ние да ги сносиме последиците.
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1115
Joined: 04 Aug 2006, 21:48
Location: Skopje, MK

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby dragan_mig31 » 22 Jul 2014, 13:04

Све е тоа тачно али у мометналнава ситуација не е битно.Медиумски више паднаа оптужби и више влезе у народен фолклор.И за 100 години коа ќе се присетат на овој настан прво нешто што ќе им дојде на памет ќе бидат Русија и Путин.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21719
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby firefox » 22 Jul 2014, 17:08

stojce wrote:Драган , неколку пати поставував прашање , не можев да најдам одговор- Зошто овие Гадови од запад кога веќе борбите се вжештија и воените летала на Украина се рушеа како крушки НЕ ЗАБРАНИ ПРЕЛЕТИ НА ЦИВИЛНИ АВИОНИ НАД ТАА ТЕРИТОРИЈА , ПОТОА НАМЕСТИЈА ПРИКАЗНА ЗА ЗАРОБЕН БУК и потоа беше срушен авионот .
Инаку прочитав еден новинарски напис кој вели СТРУЈАРДЕСА кија била жена на еден од пилотите на Малезискиот авион одбила да лета токму заради ситуацијата во Украина .


Мене ме чуди друга работа. Секаде каде што делуваа НАТО и Американските сили како полицајци и ја употребија својата воздухопловна армада, бараа пред тие дејствија да се воведат зони на забранети летови. Ги имаше во Босна, во Ирак, во Либија, а се обидоа да ја протуркаат и во Сирија ама не им успеа. Зошто барем еден од таа западна бљувотина не побара зона на забранети летови во тој дел на Украина? Стока дволична!
firefox
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1335
Joined: 04 Aug 2006, 15:44
Location: Skopje

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby cyber2smile » 22 Jul 2014, 21:51

nema listing na razgovor od ukrainskata atc seuste....nekolku varijanti mi se motaat , od toa deka voeniot avion go turkal boingot kon rusija i trebal tamu da padne....do toa da se kriel vo senka na boingot za da isprovocira ruska akcija nasocena kon nego a da strada civilniot ....
uste sega da izleze deka crnite kutii se od boingot sto iscezna na 8-mi mart ...e da i bas me interesira dali putin navistina tamu pominal so 1 cas razlika so svojjot pretsedatelski avion ;-)
cyber2smile
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 329
Joined: 26 Dec 2008, 10:57
Location: Скопје

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby IgorMKD » 22 Jul 2014, 21:54

Ико, знаеме нешто за опременоста на авионот на Путин со системи за контрамерки... И дали во меѓународен воздушен простор постои традиција да го прати руското ВВ, пример со Су-27?
"Igor, dojde vreme skoloto da e posledna sansa za onie koi nemaat nikakov drug talent ;)".
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15307
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby IgorMKD » 22 Jul 2014, 22:11

Jane's analysis of the capabilities of Ukraine's missile systems
http://press.ihs.com/press-release/aero ... le-systems

Passengers probably did not suffer and were not aware of what happened, according to Doug Richardson, the editor of I.H.S. Jane's Missiles & Rockets.
http://www.businessinsider.com/how-pass ... ied-2014-7
"Igor, dojde vreme skoloto da e posledna sansa za onie koi nemaat nikakov drug talent ;)".
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15307
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby IgorMKD » 22 Jul 2014, 22:15

BRAKING NEWS
US: No evidence of direct Russian link to plane

WASHINGTON (AP) — Senior U.S. intelligence officials say they have no evidence of direct Russian government involvement in the shooting down of Malaysia Airlines Flight 17.

They say the passenger jet was likely felled by an SA-11 surface-to-air missile fired by Russian-backed separatists in eastern Ukraine and that Russia "created the conditions" for the downing by arming the separatists.

The officials briefed reporters Tuesday under ground rules that their names not be used in discussing intelligence related to last week's air disaster, which killed 298 people.

They said they did not know if any Russians were present at the missile launch, and they wouldn't say that the missile crew was trained in Russia.

A senior official said the most likely explanation was the plane was shot down by mistake.

http://news.yahoo.com/us-no-evidence-di ... itics.html
"Igor, dojde vreme skoloto da e posledna sansa za onie koi nemaat nikakov drug talent ;)".
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15307
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby stojce » 22 Jul 2014, 22:16

Види , види како можело да се забрани прелет на патнички авиони над небезбедна територија :mrgreen:
и тоа после само ЕДНА ракета
http://www.novamakedonija.com.mk/DetalN ... tant=37602
stojce
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 2546
Joined: 12 Jun 2011, 15:03

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby dragan_mig31 » 23 Jul 2014, 10:35

♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21719
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby alvarhanso » 23 Jul 2014, 13:07

Поништени пасоши.
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 25810
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby AlexGreat » 23 Jul 2014, 19:54

Сосема возможно сценарио...

http://www.reuters.com/article/2014/07/ ... V920140723
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
User avatar
 
Posts: 9178
Joined: 05 Mar 2009, 22:18

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby Iko » 23 Jul 2014, 20:48

Vekje demantirano od nego:

http://eot.su/node/17460

http://ria.ru/world/20140723/1017273394.html

I tvrdi deka ima snimka od intervjuto koe go dal za "Reuters" kade jasno se slusha i gleda shto tochno kazhuva - i kako "Reuters" dodaval na svoja raka raboti koi ne gi kazhal, a drugite sosema gi izvadil od kontekst...

Ako ja objavi taa snimka, i ako e toa vistina - togash seto ova kje bide edna golema blamazha za "Reuters" - koj neli, postojano saka da se perchi so faktot deka e edna od najstarite i najrespektabilni informativni agencii vo svetot..."vrvno objektivna i nepristrasna"...:roll:
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36525
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby Iko » 23 Jul 2014, 23:42

Vo vrska so izvorot - "Cum grano salis"...no dokolku se pokazhe kako verodostojno - OOOUCH!


http://consortiumnews.com/2014/07/22/th ... -defector/
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36525
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby dragan_mig31 » 24 Jul 2014, 14:35

♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21719
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby IgorMKD » 02 Aug 2014, 16:13

Image

Malaysia Airlines
Boeing 777-2H6/ER
Amsterdam - Schiphol (AMS / EHAM)
Netherlands, July 24, 2014

9M-MRM (cn 29066/336) Last departure of flight MH017! This flightnumber will be never used again because of the tragedy with MH017 wich was hit by a rocket above the Ukraine.... From july 25 it will be MH016/019 !
"Igor, dojde vreme skoloto da e posledna sansa za onie koi nemaat nikakov drug talent ;)".
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15307
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby frfulj » 05 Aug 2014, 18:35

Пробав да најдам на нет од каде им се овие информации на Курир, но не можев да најдам ништо. Не им верувам на нашиве порталчиња, бидејќи се сите copy - paste, но како можно сценарио за падот на MH017 ми изгледа интересно.

Во тек е опсежна истрага и анализа на доказите за падот на малезискиот авион МН17, иако до сега надлежните објавија многу малку информации.
Сепак на интернет се појавија слики и снимки кои фрлаат едно сосема поинакво светло врз причината за падот на малезискиот авион.

Двајцата „виновници“ Украина и Русија, кои константно си ја префрлаат вината еден на друг наизменично се обвинуваат дека другиот го соборил авионот.

Она што е сигурно е дека авионот на Малезија ерлајнс кој на 17-ти јули доживеа несреќа во која животот го загубија сите патници, не бил соборен од граната со дострел земја-воздух.

Имено од следните слики може да забележите дека трупот на авионот е изрешетан со артилериско оружје.
Последниот извештај на Роберт Пери кој бил објавен на 3-ти август јасно е наложено дека:

„Спротивно на тврдењата на администрацијата на Обама, кои ги обвинуваат про-руските сепаратисти и Русија за падот на малезискиот авион МН17, експерти заклучија дека тие не се виновни. Истрагата и доказите покажаа дека про-руските сепаратисти не се виновни за падот на малезискиот авион.„
Во опсежната анализа на Центарот за глобални истражувања се наведува дека два украински воени авиони го собориле аионот на Малезија ерлајнс.

Она што е многу значајно е дека ваквиот вид на артилерија остава своевиден уникатен печат, како отисокот на прстот, па може многу лесно да се утврди со чиво и какво оружје бил изрешетен малезискиот авион.


http://www.kurir.mk/svet/vesti/167671-I ... avion-MN17
frfulj
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 10
Joined: 13 Nov 2009, 04:12

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby dragan_mig31 » 07 Aug 2014, 10:41

[url]Izvor: B92

"MH17 je oborio vojni avion"

Kuala Lumpur -- Boing aviokompanije Malezija erlajnz, koji se srušio u istočnoj Ukrajini, verovatno je bio oboren vojnim avionom, piše malezijski list "Nju Strjts Tajms".

Prema najnovijoj verziji, na kojoj trenutno rade islednici, avion je mogao biti pogođen raketom vazduh-vazduh i pucnjima iz 30-milimetarskog avionskog topa, preneo je "Glas Rusije".

Novinari lista se u tekstu pozivaju na izvore iz vojske. Citirani eksperti govore o tome da su na trupu aviona registrovane dve vrste oštećenja, prva "poderana" nastala udarom raketnih elemenata i druga "okrugla", slična rupama od metaka.

Ranije je o tome kako su na fragmentima Boinga 777 otkrivene rupe nalik na tragove pucnjeva, govorio predstavnik specijalne misije OEBS-a u Ukrajini Majkl Bocjurkiv.

Izvor malezijskog lista smatra da verzija ukrajinske strane o tome da Su-25 ne može da se uzdigne na nivo leta Boinga 777, nije održiva, pošto tu udaljenost lako može da preleti raketa "vazduh-vazduh" P-60, kojom su opremljeni ti bombarderi.

Međutim, njen kapacitet može biti nedovoljan da dovede do rušenja aviona, zato su i mogli da zatrebaju dodatni pucnji iz aviotopova.

Svoje sumnje novinarima izneo je i visoki izvor iz odeljenja civilne avijacije Malezije rekavši da mu nije jasno zašto britanski eksperti govore da na crnim kutijama nije zabeleženo ništa neuobičajeno.

"Crne kutije imaju nezavisno napajanje, znači moraju da budu sačuvani poslednjih nekoliko minuta, kada se avion raspao na delove", uveren je on.

Kako je ranije javila agencija RIA Novosti pozivajući se na šefa glavne operativne uprave Generalštaba Oružanih snaga RF generala Andreja Kartapalova, uoči nesreće tri do pet kilometara od Boinga primećen je ukrajinski vojni avion, najverovatnije bombarder Su-25.

On je naglasio da je pomenuti Su-25 u stanju da garantovano pogodi vazdušne mete na udaljenosti od pet kilometara, preneo je "GLas Rusije".

Putnički avion Boing 777 na liniji Amsterdam-Kuala-Lumpur malezijske aviokompanije srušio se 17. jula u Donjeckoj oblasti.

U avionu je bilo 298 putnika i članova posade koji su poginuli.

Kijev je za nesreću optužio proruske aktiviste, dok su oni optužbe negirali, tvrdeći da ne poseduju sredstva, koja bi im omogućila da obaraju vazduhoplove na toj visini.[/url]
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21719
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Падна уште еден B777 на Malaysia

Postby МАРТИН » 08 Aug 2014, 16:38

dragan_mig31 wrote:http://www.youtube.com/watch?v=aKKoKmUtQXE

леле ова ме потсети на една поранешна пријателка... :D
МАРТИН
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1371
Joined: 02 Jun 2010, 06:40

PreviousNext

Return to Авионски несреќи / Case study

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests