Авион на Germanwings се сруши во Француските алпи

Факти, причини и последици од авионските несреќи.
Facts, reasons and outcomes from aircrash investigations.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9659
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Авион на Germanwings се сруши во Швајцарските алпи

Post by Bobo »

https://www.flickr.com/photos/ministere ... 223170784/" onclick="window.open(this.href);return false;

NYCAviation ‏@NYCAviation 24m24 minutes ago
In dual engine loss, the descent rate would be 1,500-2,500 feet per minute at glide, SLOWER than #4U9525's rate of 3,000-4,000.
Ready to take photos!
User avatar
cyber2smile
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 412
Joined: 26 Dec 2008, 10:57
Location: Скопје
Contact:

Re: Авион на Germanwings се сруши во Швајцарските алпи

Post by cyber2smile »

Интересно е што во последно време нема emergency код пратен од пилотите. AF447, MH370, MH17... Да видиме што ќе излезе од снимачот во пилотската кабина. Дали сѐ е препуштено на компјутерите?
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9659
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Авион на Germanwings се сруши во Швајцарските алпи

Post by Bobo »

Image
Ready to take photos!
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9659
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Авион на Germanwings се сруши во Швајцарските алпи

Post by Bobo »

cyber2smile wrote:Интересно е што во последно време нема emergency код пратен од пилотите. AF447, MH370, MH17... Да видиме што ќе излезе од снимачот во пилотската кабина. Дали сѐ е препуштено на компјутерите?
Последната порака пред да почне намалувањето на висината е само 2 минути пред тоа!

Значи примиле порака за промена на курс се во ред без никакви проблеми или слично, и после тоа почнало симнувањето и без никаква понатамошна комуникација доаѓа до ударот
Ready to take photos!
User avatar
Saso
Падобранец
Падобранец
Posts: 163
Joined: 04 Mar 2008, 10:26
Contact:

Re: Авион на Germanwings се сруши во Швајцарските алпи

Post by Saso »

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/ne ... je-otvarao" onclick="window.open(this.href);return false;

постојат околности под кои пилотот смее да ја напушти кабината?
одење до вц барем?
User avatar
Мирче Нешовски
Падобранец
Падобранец
Posts: 28
Joined: 15 Aug 2007, 11:23
Location: Скопје
Contact:

Re: Авион на Germanwings се сруши во Швајцарските алпи

Post by Мирче Нешовски »

Веројатно постои процедура да во кабината мора да има секогаш барем 2 лица од посадата, ако еден пилот е надвор на негово место треба да дојде друг член од останатиот дел на посадата?
MirceN
User avatar
cyber2smile
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 412
Joined: 26 Dec 2008, 10:57
Location: Скопје
Contact:

Re: Авион на Germanwings се сруши во Швајцарските алпи

Post by cyber2smile »

http://www.jutarnji.hr/ovaj-covjek-je-u ... -/1320576/" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.nytimes.com/2015/03/27/world ... -news&_r=0" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1256
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: Авион на Germanwings се сруши во Швајцарските алпи

Post by Loaded_Dice »

Нека почиваат во мир настраданите, сочуство до нивните фамилии и најблиски :cry:

Страшна трагедија, една работа што приметив е дека во целиов случај има огромен конфликт на интереси (во милијарди) кај страните инволвирани во несреќата и истрагата (Франција и Германија). Иако не се сомневам во инсититуциите и објективноста на Германците и Французите и ЕУ воопшто, загрижен сум дека вистината може никогаш да не излезе на виделина ако станува збор за механички проблем со авионот или дизајнот на системите и софтверот ... Фино ќе беше да имаше инволвирано експерти и од некоја независна а засегната страна како да речеме Русија, Шведска или слично.
User avatar
Helihopter
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 850
Joined: 26 May 2012, 14:05
Contact:

Re: Авион на Germanwings се сруши во Швајцарските алпи

Post by Helihopter »

Nesto se zbori deka posle prvite ispituvanja najverojatno kopilotot e odgovoren za kontroliranoto spustanje na avionot cudno... zosto taka napravil ... ?
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33349
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Авион на Germanwings се сруши во Швајцарските алпи

Post by alvarhanso »

Co-pilot deliberately crashed Germanwings flight: prosecutor
http://www.dw.de/co-pilot-deliberately- ... a-18343029" onclick="window.open(this.href);return false;

Lufthansa CEO: 'stunned' that co-pilot deliberately crashed Germanwings plane
http://www.dw.de/lufthansa-ceo-stunned- ... a-18343507" onclick="window.open(this.href);return false;
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9659
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Авион на Germanwings се сруши во Швајцарските алпи

Post by Bobo »

Име Презиме на пилтотите?
Ready to take photos!
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14209
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Авион на Germanwings се сруши во Швајцарските алпи

Post by karamba »

Луда работа ова бе мајку му :roll:
User avatar
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 33349
Joined: 21 Jul 2007, 13:34
Location: Skopje
Contact:

Re: Авион на Germanwings се сруши во Швајцарските алпи

Post by alvarhanso »

Bobo wrote:Име Презиме на пилтотите?
Patrick Sondheimer пилотот, Andreas Lubitz е копилотот.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9659
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Авион на Germanwings се сруши во Швајцарските алпи

Post by Bobo »

Пилотот на „Ербасот“ на авикомпанијата „Џерман Вингс“, кој според сознанијата на истрагата, намерно го урнал авионот во француските Алпи, пред шест години бил подложен на психијатриско лекување поради „сериозни депресивни епизоди“, објави денеска германскиот таблоид „Билд“.

По преслушувањето на записите од црната кутија, истражителите не дојдоа до сознание кои биле мотивите на 27-годишниот Андреас Лубиц за преземање на авионот со 150 патници и членови на екипажот и за негово намерно уривање.

Меѓутоа, „Билд“, повикувајќи се на интерни документи и на извори во авикомпанијата „Луфтханза“, наведува дека Лубиц година и половина бил на психијатриско лекување. „Џерман Вингс“ е нискобуџетска компанија во сопственост на „Луфтханза“.

Според извршниот директор на „Луфтханза“, Карстен Шпор, пред шест години Либиц ја прекинал обуката за пилот, но потоа кога се вратил ги положил сите потребни тестови.

- Пред шест години имаше подолга пауза во неговата обука. Откако беше повторно примен, тој продолжи со обуката. Тој ги положи сите тестови и проверки за летање. Неговата спсобност беше беспрекорна, нагласи Шпор.

Истрагата за уривањето на „Ербасот“, кој сообраќаше на линијата Барселона-Дизелдорф, дојде до заклучок дека Лубиц останал сам во кабината и намерно го вклучил копчето за мониторингот на летот, со што започнува неговото фатално спуштање се до страшниот судар во планината.

- Само во пилотската кабина, пилотот можел да го манипулира копчето на мониторингот на летот за да го вклучи спуштањето на авионот, изјави јавниот обвинител од Марсеј, Брис Робин. – Оваа акција може да биде само намерна, додаде тој.

На конференција за печатот Робин оцени дека пилотот „имал намера да го уништи авионот“. - Ние го имаме записот од последните 30 минути од летот, соопшти Робин, додавајќи дека капетанот излегол од кабината и во тој момент „Ербасот А320“ летал со автопилот.

Според Робин, Лубиц намерно ракувал со командите на авионот за да ја намали височината на летот. Тој нагласи дека на снимката од пилотската кабина се слуша дишење на човек се до конечниот удар. – Значи тој бил жив, рече Робин.
Ready to take photos!
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9659
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Авион на Germanwings се сруши во Швајцарските алпи

Post by Bobo »

Само ке кажам..устварни незнам што да кажам!ШУПАК на светот !!!
Ready to take photos!
User avatar
Airbus
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5903
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts
Contact:

Re: Авион на Germanwings се сруши во Швајцарските алпи

Post by Airbus »

Ја знам што да кажам, пи*ка невидена. Свирни си го сам, не води во смрт други 149 луѓе. Само синдром на мало куре го прави тоа.
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15402
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Авион на Germanwings се сруши во Швајцарските алпи

Post by IgorMKD »

Airbus wrote:Ја знам што да кажам, пи*ка невидена. Свирни си го сам, не води во смрт други 149 луѓе. Само синдром на мало куре го прави тоа.
x2 :evil:
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Miksi
Едриличар
Едриличар
Posts: 254
Joined: 13 Jul 2007, 08:22
Location: Skopje
Contact:

Re: Авион на Germanwings се сруши во Швајцарските алпи

Post by Miksi »

Airbus wrote:Ја знам што да кажам, пи*ка невидена. Свирни си го сам, не води во смрт други 149 луѓе. Само синдром на мало куре го прави тоа.
Па изгледа и мало имал затоа го шутнале
User avatar
Bobby
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 832
Joined: 14 Nov 2009, 02:56
Location: OHD - SKP
Contact:

Re: Авион на Germanwings се сруши во Швајцарските алпи

Post by Bobby »

Еве да кажеме дека ова е се намерно направено од копилотот, што не оспорувам, само чекам финален извештај.

Мислам дека овој малокурник, кога веќе се решил на вакво нешто, не мора да значи дека го планирал ова токму на овој лет. Најверојтано чекал само пригодна шанса, како оваа кога капетанот отишол во тоалет, а ете имал и „добар пејсаж“ како и смислено сценарио пронаоѓањето на авионот и акцијата за спасување да ја отежни со тоа што ќе се забие во тешко пристапен терен.
Дополнително, се работи за не така незначајна рута, напротив релација помеѓу два познати градови.

Сакам да кажам дека копилотот чекал само „поволен“ лет и термин за да ја направи глупоста.

А прашањето ми е следно... Нели Џерманвингс леташе за Скопје од Дизелдорф пред извесно време. Не можам точно да се сетам ама мислам дека 2014 ги прекина летовите за Скопје од Дизелдорф. Можно ли е малокурников и тука да не посетил претходни години?
Не знам како им оди ротацијата и смените, но со оглед дека самите не бираат јкаде ќе летаат веројатно е можна и таа опција.
To live is the rarest thing in the world, most people exist, that's all...
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests