Падна швајцарски F-18 во близина на Besançon (F)

Факти, причини и последици од авионските несреќи.
Facts, reasons and outcomes from aircrash investigations.

Падна швајцарски F-18 во близина на Besançon (F)

Postby Helihopter » 15 Oct 2015, 00:51

Potvrdeno e deka utrovo eden F-18 od Swiss Air Force padnal vo blizina na gradot Besançon . Pilotot uspeal da se katapultira navreme . So lesni povredi e prenesen vo bolnica vo Besançon Francija. Se uste ne e jasno zosto padnal avionot .
Helihopter
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 323
Joined: 26 May 2012, 13:05

Re: Padna Svajcarski F-18 vo blizina na gradot Besançon (F)

Postby Bobo » 15 Oct 2015, 09:44

Битно е што нема жртви! :bravo:
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8168
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Падна швајцарски F-18 во близина на Besançon (F)

Postby zlatko83 » 30 Aug 2016, 16:12

Поново тажна вест од Швајцарија се сруши вчера во 16:04 при тешки метео услови F-18C. Местото на падот на авионот беше тек денеска пронајдено, од пилотот ни траг до сега. Авиони полетал од воената база кај Меieringen. Во моментот на падодот бил во пратња на уште еден F-18.
zlatko83
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1644
Joined: 10 Sep 2006, 15:47
Location: zuerich_schweiz

Re: Падна швајцарски F-18 во близина на Besançon (F)

Postby Scylla » 07 Sep 2016, 14:52

zlatko83 wrote:Поново тажна вест од Швајцарија се сруши вчера во 16:04 при тешки метео услови F-18C. Местото на падот на авионот беше тек денеска пронајдено, од пилотот ни траг до сега. Авиони полетал од воената база кај Меieringen. Во моментот на падодот бил во пратња на уште еден F-18.


Последни информации од утрово Skyguide презема одговорност поради погрешна дадена висина од нивниот контролор.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана


Return to Авионски несреќи / Case study

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron