IL-76

Факти, причини и последици од авионските несреќи.
Facts, reasons and outcomes from aircrash investigations.

IL-76

Postby Bobo » 01 Jul 2016, 08:32

Контролата загубила контакт со рускиот авион IL-76 кој учествувал во гаснење пожар во близина на градот Иркутск додека бил на височина од 3.000 метри.

http://netpress.com.mk/ruski-avion-isce ... nel-pozar/
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8168
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: IL-76

Postby IgorMKD » 01 Jul 2016, 16:16

Bobo wrote:Контролата загубила контакт со рускиот авион IL-76 кој учествувал во гаснење пожар во близина на градот Иркутск додека бил на височина од 3.000 метри.

http://netpress.com.mk/ruski-avion-isce ... nel-pozar/


Како бе гаси пожар од 3.000 метри?
"Igor, dojde vreme skoloto da e posledna sansa za onie koi nemaat nikakov drug talent ;)".
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15310
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: IL-76

Postby IgorMKD » 01 Jul 2016, 18:55

"Igor, dojde vreme skoloto da e posledna sansa za onie koi nemaat nikakov drug talent ;)".
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15310
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: IL-76

Postby Trpkovski Vladimir » 01 Jul 2016, 20:04

IgorMKD wrote:
Bobo wrote:Контролата загубила контакт со рускиот авион IL-76 кој учествувал во гаснење пожар во близина на градот Иркутск додека бил на височина од 3.000 метри.

http://netpress.com.mk/ruski-avion-isce ... nel-pozar/


Како бе гаси пожар од 3.000 метри?Ако е пожарот на 2.950 метри .... :mrgreen: :mrgreen:
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"

Paluba Info - Forum o naoružanju i vojsci...
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5551
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo

Re: IL-76

Postby IgorMKD » 01 Jul 2016, 21:06

Не случајно прашав... Во Србија ми кажуваа луѓе кои биле на терен дека тапа ефективни биле МЧС со Ил-76... Пилотите глумеле ѕвезди, само наѓале изговори да не летаат и најважно кога летале во операции џапале вода од многу големи височини... Ваљда, толку им стало дали ќе изгори Србија :?
"Igor, dojde vreme skoloto da e posledna sansa za onie koi nemaat nikakov drug talent ;)".
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15310
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: IL-76

Postby Iko » 01 Jul 2016, 21:13

Zapadnjachka propaganda...brakjata Rusi - umiraat za Srbija, bre!!!

:P :roll:
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36530
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: IL-76

Postby alvarhanso » 03 Jul 2016, 15:43

..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 25823
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: IL-76

Postby IgorMKD » 03 Jul 2016, 16:39

Пепел... :(
"Igor, dojde vreme skoloto da e posledna sansa za onie koi nemaat nikakov drug talent ;)".
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15310
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: IL-76

Postby Iko » 03 Jul 2016, 20:32

A bash sakav da prasam - shto bidna so ova?

Znachi, site otideni?!? :(
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36530
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA


Return to Авионски несреќи / Case study

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests