Се урна Ту-154 на МО на Р. Федерација

Факти, причини и последици од авионските несреќи.
Facts, reasons and outcomes from aircrash investigations.

Се урна Ту-154 на МО на Р. Федерација

Postby karamba » 25 Dec 2016, 09:09

Авинот Ту-154 рано утринава паднал близу брегот на Црното море, делови од авионот се најдени и се видливи на растојание од околу 500 метра од брегот при длабочина од околу 50-70 метри, како што разбрав веќе е идентификувана и првата жртва.

Тупољевот е паднат после отприлика 7 минути лет на релација Сочи-Латакија (а.б. Хмеимим) во Сирија, во авинот имало 83 патници и 8 членови на екипажот, патниците биле членови на некој руски ансамбл или оркестар не знам точно, како и новинари, веројатно и некои други медиски личности од Русија и патувале према базава во Сирија за прослава на Новата Година...

https://ria.ru/incidents/20161225/1484533940.html

https://russian.rt.com/russia/article/3 ... -s-radarov

http://kremlinpress.com/2016/12/25/stan ... go-tu-134/
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 11838
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Се урна Т-154 на МО на Р. Федерација

Postby Iko » 25 Dec 2016, 10:09

Losho...neka pochivaat vo mir...:cry:
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36525
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Се урна Т-154 на МО на Р. Федерација

Postby Марко СВ.Н. » 25 Dec 2016, 11:42

Image
RA-85572
Марко СВ.Н.
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1026
Joined: 24 May 2013, 19:32
Location: Свети Николе

Re: Се урна Т-154 на МО на Р. Федерација

Postby alvarhanso » 25 Dec 2016, 11:47

Бреј беља, нека почиваат во мир. :(

Да им дадеа Ту-154-ки на ИСИС, до сега сите ќе ги истепаа.... каква тенекија. :evil:
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
Online
 
Posts: 25810
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Се урна Т-154 на МО на Р. Федерација

Postby karamba » 25 Dec 2016, 11:51

alvarhanso wrote:Бреј беља, нека почиваат во мир. :(

Да им дадеа Ту-154-ки на ИСИС, до сега сите ќе ги истепаа.... каква тенекија. :evil:


Ужас машина а интересна на изглед, отидоа све луѓево на ден католички Божиќ.

П.С Алвар попрај го насловот ако можеш друже фали едно *у* после Т, Ту-154 треба да е
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 11838
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Се урна Ту-154 на МО на Р. Федерација

Postby IgorMKD » 25 Dec 2016, 13:05

Абе уопште не изгледа на лош авион, али safety record му е катастрофа. Сум Ви кажувал дека еднаш имам летано со Ту-154 и не ми остави лош впечаток, баш напротив, цврста машина ала стратегиски бомбардер.
"Igor, dojde vreme skoloto da e posledna sansa za onie koi nemaat nikakov drug talent ;)".
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15307
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Се урна Ту-154 на МО на Р. Федерација

Postby Iko » 25 Dec 2016, 14:43

Ne e on losha mashina...stari se samo...i slabo gi oddrzhuvaa dolgi godini (tek u posledno vreme se opravi situacijata - pred toa beshe haos)...
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36525
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Се урна Ту-154 на МО на Р. Федерација

Postby karamba » 25 Dec 2016, 15:08

Овој што падна сабајлево е 33 години стар, од Мај месец 1983 година е во експлоатација
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 11838
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Се урна Ту-154 на МО на Р. Федерација

Postby IgorMKD » 25 Dec 2016, 20:07

Советник Порошенко предложил принести к посольству России "Боярышник"

https://ria.ru/world/20161225/1484555497.html
"Igor, dojde vreme skoloto da e posledna sansa za onie koi nemaat nikakov drug talent ;)".
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15307
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Се урна Ту-154 на МО на Р. Федерација

Postby karamba » 25 Dec 2016, 21:13

IgorMKD wrote:Советник Порошенко предложил принести к посольству России "Боярышник"

https://ria.ru/world/20161225/1484555497.html


Не бе будала е Путин ја викам одамна, треба да ги сопре тоа вентилите со гас према овие одродиве и да ги смрзне сега у ладново..., овакви копита ја не знам да има негде на друго место ко украинциве, све закачаат кај што не им е место. На ваква трагедија глеј како неписмено се однесуваат и после крив им е друг, море прегази таму све и чао
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 11838
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Се урна Ту-154 на МО на Р. Федерација

Postby Airbus » 25 Dec 2016, 22:12

Нека почиваат во мир. Пилотите, кој од кој поискусни и со налет часови. Машинава има старост, но број на слетувања/полетување премал за годиштето. Никаков сигнал до контрола на летање, ништо. И јебига не можеле на 154М да летаат, уште тоа Б ги држат у состав. :nenene:

Иначе имам летано со 154-ка, ми остаи добар впечаток, на страна симфонијата што ја приреди.
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
Airbus
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1633
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts

Re: Се урна Ту-154 на МО на Р. Федерација

Postby IgorMKD » 25 Dec 2016, 22:17

Големи се русите... Ќе знаат да вратат на тие изроди. Во чест на ансамблот Александров :("Igor, dojde vreme skoloto da e posledna sansa za onie koi nemaat nikakov drug talent ;)".
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15307
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Се урна Ту-154 на МО на Р. Федерација

Postby Airbus » 28 Dec 2016, 00:31

Или замрзнати, или отказ на механика/хидраулика.

https://www.rt.com/news/371973-last-words-black-box/
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
Airbus
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1633
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts


Return to Авионски несреќи / Case study

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests