Се судрија во воздух два Руски хеликоптери Ми-8

Факти, причини и последици од авионските несреќи.
Facts, reasons and outcomes from aircrash investigations.

Се судрија во воздух два Руски хеликоптери Ми-8

Postby Iko » 04 Aug 2018, 10:33

Za zhal, loshi vesti...18-set zaginati na lice mesto...neka pochivaat vo mir i neka im e lesna zemja...Vechno Sini Neba! :cry:

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story ... tvih-.html

Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 36530
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Се судрија во воздух два Руски хеликоптери Ми-8

Postby karamba » 04 Aug 2018, 11:46

Нек им е лесна земја, голема трагедија. 15 работници кои оделе да направат смена со колегите на нафтените полиња во северните делови на краснојарскиот крај и 3 членови на екипажот. Паднатиот Ми-8 со лопатките од роторот закачил во сајлата за која бил закачен надворешен товар од друга Ми-8ца која полетувала од соседната стајанка/поле за полетување/слетување, човечка грешка викаат, хеликоптерот бил редовно сервисиран и исправен

https://www.5-tv.ru/news/214941/
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 11841
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija


Return to Авионски несреќи / Case study

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests