Page 1 of 1

Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

PostPosted: 02 Apr 2019, 18:17
by Марко СВ.Н.
Авион Цесна исчезна над Солунска глава
Во 16 часот и 18 минути изгубен е контакт со авион од типот Цесна кој попладнево полетал од Охрид за Софија, потврдија за Телма од Управата за цивилна воздушна пловидба.
https://telma.com.mk/avion-tsesna-ische ... ska-glava/
Untitled.png
Untitled.png (1.28 MiB) Viewed 6869 times

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

PostPosted: 02 Apr 2019, 18:41
by Scylla
Code: Select all
http://archive-server.liveatc.net/lwsk/LWSK2-Approach-Apr-02-2019-1400Z.mp3


https://www.flightradar24.com/data/airc ... b#20049d11

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

PostPosted: 02 Apr 2019, 19:08
by Airbus
Лоши временски услови има на Солунска и генерално на Јакупица. Гледам урнат е на почеток на Бегово поле, има таму рамница кај што би можел нешто да напраи.
RIP

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

PostPosted: 02 Apr 2019, 19:11
by Iko
Potvrdeno e deka se zaginati?

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

PostPosted: 02 Apr 2019, 19:16
by Airbus

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

PostPosted: 02 Apr 2019, 19:23
by Iko
Neka pochivaat vo mir...

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

PostPosted: 02 Apr 2019, 19:29
by Марко СВ.Н.

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

PostPosted: 02 Apr 2019, 19:46
by Avijaticar
https://goo.gl/maps/DgNNQutnpB72
Ова е местото на падот според точни координати.

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

PostPosted: 03 Apr 2019, 20:07
by BaoZ3
Навистина жално.. Нека почиваат во мир.
Инаку, јас ги обработив снимките од ATC и направив како видео со превод (слично на она што го објавуваат од VASAviation. Но, не знам дали е дозволено тоа да го споделувам со други.

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

PostPosted: 04 Apr 2019, 13:47
by Scylla
BaoZ3 wrote:Навистина жално.. Нека почиваат во мир.
Инаку, јас ги обработив снимките од ATC и направив како видео со превод (слично на она што го објавуваат од VASAviation. Но, не знам дали е дозволено тоа да го споделувам со други.


Зошто да не е?

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

PostPosted: 04 Apr 2019, 17:18
by Lavce
i jas gi objavev vcera razgovorite koj sto gi prevzemav od live atc, pa mi bese izbrisan postot !?

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

PostPosted: 04 Apr 2019, 17:37
by Iko
Vchera imashe tehnichki problemi na forumov - pa koga se sredija - se ispostavi deka site postovi koi se objaveni do vchera izutrina do vchera napladne - se izbrishani...ako vo toj vremenski prozorec si gi objavil razgovorite - verojatno postot e zaedno so site ostanati izbrishan...ili daleku poprecizno da se izrazam - nesochuvan...

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

PostPosted: 04 Apr 2019, 17:43
by BaoZ3
Во ред тогаш, го прикачувам видеото на интернет па ќе постирам линк овде.

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

PostPosted: 04 Apr 2019, 18:23
by BaoZ3
https://drive.google.com/file/d/1YxKFyhiFx0Fwpc0hrRKmxcw_xsOwvJoG/view?usp=sharing
Code: Select all
https://drive.google.com/file/d/1YxKFyhiFx0Fwpc0hrRKmxcw_xsOwvJoG/view?usp=sharing

Тука може да погледнете дел од разговорот помеѓу авионот и контролата на летање. Не замерувајте за грешките.

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

PostPosted: 05 Apr 2019, 20:34
by zlatko83
Ќе биде интересно да се види каква била припремата на овај лет од страна на пилотот.
По ова што може да се чуе од радио комуникацијата, добивам фпечаток дека била од стилот пали и терај па по пат ќе видиме што како и каде. Ме страв дека ќе се пофтори она дека со пари можеш да купиш све само знаење не.

Морам да напоменам дека кај нас во Македонија АТC сите летала ги третира исто, и бес разлика и ако летот е VFR добива радарско пратење и помош. Во многу западно европски држави тоа го нема.

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

PostPosted: 05 Apr 2019, 21:20
by Bobo
zlatko83 wrote:Ќе биде интересно да се види каква била припремата на овај лет од страна на пилотот.
По ова што може да се чуе од радио комуникацијата, добивам фпечаток дека била од стилот пали и терај па по пат ќе видиме што како и каде. Ме страв дека ќе се пофтори она дека со пари можеш да купиш све само знаење не.

Морам да напоменам дека кај нас во Македонија АТC сите летала ги третира исто, и бес разлика и ако летот е VFR добива радарско пратење и помош. Во многу западно европски држави тоа го нема.


Јас мислам влегол изненадно или дошол изненадно во ситуација каде што имало многу силни ветришта / турбуленции и неможал да управува. Ипак е 1.800кг максимална полетна тежина авионот ( во превод како лист хартија е горе покрај такви облаци) Евентуално може и да влегол во облак и фризинг да имал на некоја команда.

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

PostPosted: 08 Apr 2019, 10:50
by Loaded_Dice
Моја претпоставка е дека причината е заледување т.е. flight into (un)known icing conditions.