Балон

За љубителите на лесните авиони,падобранството,едрилиците и ултралесните летала.
For the fans of the light aircraft, paragliders, private flying and sailplanes.

Балон

Postby Bobo » 20 Jan 2011, 11:48

Во сабота балонот ќе биде на плоштад од 13 до 16
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8404
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Балон

Postby dragan_mig31 » 20 Jan 2011, 15:39

кој балон?
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 22407
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Балон

Postby Bobo » 20 Jan 2011, 17:08

Од стенковец
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8404
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Балон

Postby igor_mk » 20 Jan 2011, 21:58

Интересно. Обично го носат кога има некој настани. Што ќе има на плоштад ?
Kolku poveke stari idei imas tolku poveke novi ke mozes da sozdades.
igor_mk
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 454
Joined: 22 Sep 2006, 15:49
Location: Скопје - Македонија

Re: Балон

Postby Iko » 20 Jan 2011, 22:32

Mozhebi postavuvanje na temelite na nova fontana ili nov spomenik? :lol: :lol: :lol:
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 38345
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Балон

Postby igor_mk » 21 Jan 2011, 14:31

Iko wrote:Mozhebi postavuvanje na temelite na nova fontana ili nov spomenik? :lol: :lol: :lol:


Во право си ! Освен некој споменик друго више неможе ни да има зашто нема место :)
Kolku poveke stari idei imas tolku poveke novi ke mozes da sozdades.
igor_mk
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 454
Joined: 22 Sep 2006, 15:49
Location: Скопје - Македонија

Re: Балон

Postby Bobo » 21 Jan 2011, 16:47

Бреј у секој пост политика :nenene:
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8404
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Балон

Postby igor_mk » 21 Jan 2011, 19:00

Bobo wrote:Бреј у секој пост политика :nenene:


јас се извинувам но воопшто немав намера да вмешам политика - но ете така испадна :roll:
Kolku poveke stari idei imas tolku poveke novi ke mozes da sozdades.
igor_mk
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 454
Joined: 22 Sep 2006, 15:49
Location: Скопје - Македонија

Re: Балон

Postby alvarhanso » 22 Jan 2011, 13:45

Беља, времево ептен не се погоди. Почна бајаги снег да паѓа. :?
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 27074
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Балон

Postby Bobo » 22 Jan 2011, 14:46

Мм...само корпата е поставена на плоштад :D
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8404
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Балон

Postby vojo9A » 26 Jan 2011, 06:35

A da li netko ima koju sliku tog balona, ja bih je tako rado vidio .... :shock:

Vojo
vojo9A
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 14
Joined: 19 Sep 2008, 08:17
Location: Krk

Re: Балон

Postby EDRILICAR » 29 Jan 2011, 17:30

Image
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Re: Балон

Postby vojo9A » 31 Jan 2011, 12:10

Hvala jedriličar, hvala ....

Vojo
vojo9A
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 14
Joined: 19 Sep 2008, 08:17
Location: Krk

Re: Балон

Postby EDRILICAR » 31 Jan 2011, 19:37

vojo9A wrote:Hvala jedriličar, hvala ....

Vojo


nema problem
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Re: Балон

Postby Bobo » 29 May 2011, 12:47

Балон
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8404
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Балон

Postby kocov » 23 Jun 2011, 20:52

а како се управуват овие балоните за лево или десно, со ладење на воздухот внатре или ?
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Балон

Postby avijacijamk » 24 Jun 2011, 09:47

Со загревање или ладење на воздухот внатре во балонот се менува висината, а како се менува висината така се менува и со други зборови .... однесен од виорот...
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Re: Балон

Postby Bobo » 15 May 2019, 23:25

Image

Струга
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8404
Joined: 26 Oct 2007, 20:16


Return to Спортска авијација / General aviation

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest