СЛИКИ

Историјат на важните чекори и остварувања кои придонесле за формирањето на денешната авијација.
A historic review of the important steps and achievements that contributed for the aviation of today.

Re: СЛИКИ

Postby Црн барон » 12 Jan 2012, 00:16

Противоаеропланна картечна рота от 3-ти пехотен Бдински полк, окопала се на позиция при Червената стена - подстъп за контрола на Битолско-Прилепското поле в подножието на Баба планина, Македония, 1918 г.
Image
Или во превод ,,Противавионска митралеска чета од 3-тиот пешадиски Бдински полк, вкопана на позиција кај Црвена стена...
Image
''Доколку се пробијат тенковите, по нив доаѓа и победата!'' Хајнц Гудеријан
Црн барон
Командир на Т-72
Командир на Т-72
User avatar
 
Posts: 1042
Joined: 04 Jul 2009, 12:31
Location: Струмица, МАКЕДОНИЈА

Re: СЛИКИ

Postby alvarhanso » 22 May 2012, 14:25

Одлична колор галерија од WWII:
http://pavel-kosenko.livejournal.com/30 ... d=22669914
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 26410
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: СЛИКИ

Postby kocov » 10 Mar 2013, 01:29

Црн барон wrote:Противоаеропланна картечна рота от 3-ти пехотен Бдински полк, окопала се на позиция при Червената стена - подстъп за контрола на Битолско-Прилепското поле в подножието на Баба планина, Македония, 1918 г.
Image
Или во превод ,,Противавионска митралеска чета од 3-тиот пешадиски Бдински полк, вкопана на позиција кај Црвена стена...


На Црвена стена имаа загинато 5400 французи за еден час од Бугарските пламено фрлачи, и стално кога одев на тоа место имаш чуство како да се случило нешто страшно
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8738
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: СЛИКИ

Postby EDRILICAR » 29 Oct 2013, 11:28

skopje 1941 vo slucaj ako ja nema na forum slikava

Image
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Re: СЛИКИ

Postby MaKoM » 29 Oct 2013, 13:15

Да се работи за Messershmitt Bf-109 E-4 од 3ти стафел на 27 јагдгешвадер ...некаде 1941 пред да заминат за Крит и за Северна Африка .
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Re: СЛИКИ

Postby alvarhanso » 29 Oct 2013, 13:45

Ова е на Петровец?
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 26410
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: СЛИКИ

Postby Зоран » 29 Oct 2013, 17:38

alvarhanso wrote:Ова е на Петровец?

Mи наликува на една кука до фабриката за сапун.
Петровец тогаш бил мочвара.
Зоран
Mодератор
Mодератор
User avatar
 
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: СЛИКИ

Postby MaKoM » 29 Oct 2013, 18:08

alvarhanso wrote:Ова е на Петровец?


Mислам дека е кај аеродром, онаму каде беше воената академија или сега полициска станица, а може да е и позади стара железничка !!
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Re: СЛИКИ

Postby EDRILICAR » 29 Oct 2013, 18:10

kako sto mi kazaa pred zeleznicka stara
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Re: СЛИКИ

Postby seavo » 29 Nov 2013, 16:24

ImageImageImage
зградата на стариот аеродром , веднаш карши Поликлиника Јане Сандански, последно и беше некаков музеј , сега незнам што е... :wink:
seavo
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 89
Joined: 06 Jan 2007, 10:57

Re: СЛИКИ

Postby Зоран » 02 Dec 2013, 21:39

Полициска станица.
Зоран
Mодератор
Mодератор
User avatar
 
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: СЛИКИ

Postby MaKoM » 29 Apr 2014, 20:27

Image

Image

Image

Image

Image
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Re: СЛИКИ

Postby Bobo » 21 Nov 2014, 23:10

Image
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8231
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: СЛИКИ

Postby alvarhanso » 24 Nov 2014, 20:14

Image
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 26410
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: СЛИКИ

Postby alvarhanso » 11 Jan 2016, 12:29

Image

Швајцарски Messerschmitt Bf 109E-3,1940.
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 26410
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: СЛИКИ

Postby karamba » 09 Sep 2016, 11:40

Не ми иде во глава како се прави ова вака реално во боја да изгледа сликава и не ми иде :) оригинал....инаку интересна приказната околу Јак-ов

Image

A Finnish soldier sits in a Soviet single seater Yak-9 fighter of the 29 Gv.IAP, 275 IAD, 13th Air Army, which crashed landed near Lappeenranta in Finland on August 30 1944 (photo taken on September 2 1944)

It's occupants were, Pilot Lt. Mikhail Volkov and his "passenger" Sub Lt. V.M. Titorenko who were both taken prisoner by the Finns.

The story goes that they were both possibly defecting to 'the other side'. Titorenko hid in the storage compartment of the plane and after the end of the hostilities between Finland and the Soviet Union, they were both repatriated.

(Continuation War 25 June 1941 – 19 September 1944
(3 years, 2 months, 3 weeks and 4 days)

On 4 September 1944, the cease-fire ended military actions on the Finnish side. The Soviet Union ended hostilities exactly 24 hours after the Finns. An armistice between the Soviet Union and Finland was signed in Moscow on 19 September.

(Photo source - SA Kuva, Finland)
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 12203
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: СЛИКИ

Postby alvarhanso » 09 Sep 2016, 18:20

karamba wrote:Не ми иде во глава како се прави ова вака реално во боја да изгледа сликава и не ми иде :) оригинал....инаку интересна приказната околу Јак-ов


Баш истава пред некој ден ја глеав на нетов. :)

Што се тиче процесов на конверзија од b&w во колор.... бујрум друже:Има бајаги работа, али и интересни резултати, особено од овие фоткиве со воена тематика. 8)
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 26410
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: СЛИКИ

Postby karamba » 09 Sep 2016, 20:44

Многу интересно Алвар, баш што викаш има бајаги работа во ова поготово во оние цели албуми ко погоре што се, резултативе се како оригинал да се сликани тогаш во боја
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 12203
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: СЛИКИ

Postby alvarhanso » 11 Sep 2019, 20:05

Image

Image

Image

Image


Ikarus S-451
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 26410
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Previous

Return to Историја на авијацијата / Aviation history

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest