Изгубени авиони над Македонија

Историјат на важните чекори и остварувања кои придонесле за формирањето на денешната авијација.
A historic review of the important steps and achievements that contributed for the aviation of today.

Изгубени авиони над Македонија

Postby MaKoM » 29 Nov 2006, 16:20

Почитуване ,тука во таа тема ке се разгледува историски настаните после воздушните битки,т.е авиони кои се срушиле на наша територија сегашна Македонија а може и ВЕП.

Секоја информација е важна па затое несрамете се да ја напишете.
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Postby MaKoM » 11 Dec 2006, 19:47

Ајде да почнеме...

На 01.08.1943 бомбардер Б-24Д-20-ЦО со регистрација 41-23717 од 330th BS/93rd BG на 15 воздушна армија со натписн на трупот 'Let 'er Rip' - 'J' се судира над градот Брод (денес Македонски Брод) со авион B-24D-1-CO со регистрација 41-23717 од истата бомбер група, со натпис на трупот 'The Exterminator' - H. Случката е интересна бидејки се работи за денско време и јасна видливост и експлозијата е доволно јака да го растреси целиот град. Пронајде ни се вкупно 8 загинати а 3 ца се уапсени од тогашната власт.

На истата дата само над Скопје авион од типот B-24D-53-CO со регистрација 42-40364 од 98th BG со натпис на трупот 'Snowhite and Seven Dwarves' - Y , е соборен од бугарски ловци кои го прифакаат на враќање од Плоешти, авионот пага во насока Северо_исток од градот.Резултатот е 8 загинати и 1 заробен.


Ако некој знае нешто за ови 3 авиони нека напише.
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Postby BORG » 12 Dec 2006, 02:59

Eve jas sto najdov do sega ama ce se potrudam da gi najdam tocno ovie 3 ok

Image


ImageImageImage
BORG
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1328
Joined: 15 Jul 2006, 22:09
Location: YYZ Toronto -Mississauga ON

Postby BORG » 12 Dec 2006, 03:27

eve gi tie avioni, zvanicno potvrdeno deka se slucilo ova......


Image
BORG
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1328
Joined: 15 Jul 2006, 22:09
Location: YYZ Toronto -Mississauga ON

Postby BORG » 12 Dec 2006, 05:03

BORG
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1328
Joined: 15 Jul 2006, 22:09
Location: YYZ Toronto -Mississauga ON

Postby avijacijamk » 12 Dec 2006, 12:09

Дечки не лутајте со овој "Брод" тоа не е на наша територија, не го мешајте со Македонски Брод.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby BORG » 12 Dec 2006, 13:39

tocno ovie informacii se za bombarderi koj bile spremani za bombardiranje celi vo Romanija-Ploesti.
Avionive pola se padnati vo Srbija pola vo Hrvatska i nesto vo Jadranskoto more
BORG
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1328
Joined: 15 Jul 2006, 22:09
Location: YYZ Toronto -Mississauga ON

Postby MaKoM » 12 Dec 2006, 19:30

avijacijamk wrote:Дечки не лутајте со овој "Брод" тоа не е на наша територија, не го мешајте со Македонски Брод.


Не лутаме ...на наша територија се има десено.Има податоци од тогашните власти ,бурарски жандари кои биле во Брод.
...цел град бил покриен со остатоци од авионите...А што правиме со онај паднат во околината на Скопје, не може ли да се најде некој податок повеќе од наша страна ,. сигурно е соберен после војната.
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Прилози за тему

Postby Коло » 09 Jun 2007, 21:07

Овом списку палих авиона на територију Македоније додајте још два бомбардера. За време првог америчког стратегијског напада на Софију, 24. новембра 1943. године, од стране бугарских ловаца оборена су два Либератора.
Први је оборен Б-24Д (42-41018) из 514 БС/376. БГ, којим је пилотирао поручник Филип Гор (Lt. Phillip W. Gore). Целокупна посада је успешно искочила изнад села Сушево, код Штипа. Бугарска окупациона милиција је убила двојицу људи, а остале је заробила.
Image
Због озбиљних оштећења и пожара на авиону Б-24Ј-15 (42-73137), из 512 БС/376. БГ, изнад села Богомила морала је да искаче југословенска посада којом је командовао капетан Драгиша Станисављевић. Сви су заробљени. Обе посаде су се сусреле у војном затвору у Софији и касније депортоване у логор Шумен.
О свим детаљима ове ваздушне битке изнад Бугарске и Македоније можете читати у књизи „Небеска одисеја“. 8)
Коло
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 53
Joined: 22 May 2007, 15:23
Location: Београд

Postby Jak » 04 Nov 2009, 23:26

Ajde i jas da se priklucam vo diskusijave, so meseci pokasno :)

Vo avgust 1943 amerikanski bombarder se srusil nad s.Vratnica, Tetovo. Nekade odamna po internetov najdov lista na sruseni avioni od USAAF, i najverojatno stanuva zbor za B-24. Za zal ne mozam povtorno da ja najdam stranata. Od celiot ekipaz, (spored kazuvanja na ocevidci 10 clena) preziveal samo eden i bil spasen od lokalen ovcar. Podocna toj bil predaden na partizani i prefrlen po partizanski kanali. Poranesniot ambasador na SAD vo Makedonija, Batler, vo 2004 licno mu se zablagodaril "ovcarceto" sega 80 i kusur godisen dedo zatoa sto go spasil "pilotot".
Jak
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 428
Joined: 04 Nov 2009, 23:00
Location: Tetovo

Postby gorjan11 » 29 Apr 2010, 13:48

Информацијата за авионот во втората светска војна кај Вратница, Тетовско е точна. Авионот паднал некаде подалеку над селото, во месноста Ливадиште ако не грешам на надморска висина околу 1000 метри.
gorjan11
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 5
Joined: 29 Apr 2010, 13:46
Location: Skopje, Macedonia

Postby AlexGreat » 29 Apr 2010, 15:13

Добредојде Горјан!
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
User avatar
 
Posts: 9178
Joined: 05 Mar 2009, 22:18

Postby gorjan11 » 30 Apr 2010, 13:16

Фала друже,

не сум многу по овие Авио ствари, но ме заинтересиран кога видов ... а ретко е споменато било каде за тој настан.

Поздрав
gorjan11
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 5
Joined: 29 Apr 2010, 13:46
Location: Skopje, Macedonia

Re: Изгубени авиони над Македонија

Postby Jak » 02 May 2010, 23:10

За жал од авионот нема ни шраф останато на местото на падот :(

Немам лично никогаш стигнато до местото, ама скоро имав средби со сите преживеани партизани од Тетово и Тетовско, некои од нив директни учесници во настаните. Ми кажаа дека се било однесено, нешто од Бугарите нешто од населението. Можеби во Вратница, Старо Село или Рогачево има некоја штала со врата од бомбардерот :)

Несогласувања има во однос на екипажот. Еден од партизаните родум од Вратница, ми кажа дека преживеале сите но бугарска полиција ги заробила и ги однела во полициската станица во Доброште, а потоане се знае. Сепак бидејќи имам разговарано и со овчарот (од претходниот пост), некако неговата верзија ми фаќа око... Кој знае...
Jak
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 428
Joined: 04 Nov 2009, 23:00
Location: Tetovo

Re: Изгубени авиони над Македонија

Postby gorjan11 » 03 May 2010, 10:02

Тоа дека нема видливи остатоци, сигурно е ... но судејки според местото, Тетовоско, не ми е логично авионот да бил однесен бидејки теренот е планински
gorjan11
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 5
Joined: 29 Apr 2010, 13:46
Location: Skopje, Macedonia

Re: Изгубени авиони над Македонија

Postby Jak » 03 May 2010, 12:19

И мене не ми е логично арно ама... Како што кажав, лично не сум бил да видам, пренесов како што ми кажаа. Инаку авионот сигурно не би можел да од таму во еден дел или еден ден. Има поминато мнооогу време од падот, можело одтогаш мнооооогу да се однесе. Сепак зборуваме за селски атар, а на село секогаш има работа и предмети кои можат да послужат за сенешто :)
Како и да е, планирам да одам до местото наскоро... па здравје ќе видиме.
Jak
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 428
Joined: 04 Nov 2009, 23:00
Location: Tetovo

Re: Изгубени авиони над Македонија

Postby gorjan11 » 04 May 2010, 08:23

Имам одено таму, местото ми кажувале дека е прилично високо и не толку пристапно, затоа и баш не ми е логично за вадење на делови но сепак сее можно
gorjan11
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 5
Joined: 29 Apr 2010, 13:46
Location: Skopje, Macedonia

Re: Изгубени авиони над Македонија

Postby gorjan11 » 06 May 2010, 08:45

http://maps.google.com/maps?f=q&source= ... 7&t=h&z=17

Еве ја точната локација кај што е паднат авионот над Вратница, во средина на чистинката.
gorjan11
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 5
Joined: 29 Apr 2010, 13:46
Location: Skopje, Macedonia

Re: Изгубени авиони над Македонија

Postby Jak » 09 May 2010, 14:32

Еве еден текст од мојата архива. Сведокот, овчарот што го спасил преживеаниот авијатичар од авионот кој паднал над Вратница.

Image
Jak
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 428
Joined: 04 Nov 2009, 23:00
Location: Tetovo

Re: Изгубени авиони над Македонија

Postby Legend » 11 Sep 2010, 17:21

И таму е мојта родина,
далеку Македонија,
јас сакам таму да загинам,
а ти ме забрави за век.

И таму е мојта мајка,
и таму има божји свет,
јас сакам таму да загинам,
ти ме заборави за век.

Не плачи мила моја мајко,
не рони солзи крвави,
ако Христо Узунов падна,
на врагот жив се не даде.

Сестрите нема да ми играт,
над мојот гроб осамотен,
и мајка нема да ми идат,
да лее солзи за мене.

Не жали мила моја родино,
и сите ми другари мој,
ако Христо Узунов падна,
на врагот жив се не даде.

Image
Legend
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 155
Joined: 05 Dec 2009, 18:25
Location: Gothenburg, Sweden

Next

Return to Историја на авијацијата / Aviation history

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest