Германските АСОВИ од ВСВ.

Историјат на важните чекори и остварувања кои придонесле за формирањето на денешната авијација.
A historic review of the important steps and achievements that contributed for the aviation of today.
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Post by MaKoM »

Јоханес Штајнхове назначен за комодор на JG 77 Мјунхенберг. Штајнков има на неговата сметка 176 воздушни битки.Тој е роден ан 15 ти септември 1914г во Ботендорф, Саксонија.Тој е буквално еден од првите лилоти ловци кои успеале да имаат успех во војната. .Така тој успева да соботи два бомбардера Велинктон во близина на Вилхелмсхафен.Нарекуван од неговите пријатели со називот "Меки", кон крајот на 39та е назначен за штефелкапитан на 10./JG 26 , а во април 1940 г. ја презема командата на 4./JG 52.До август 1941 г. тој има
35 победи, ти поради што е одликуван со РК на 8 август.

Во февруари 1942 г. е повишен во чин капитан и назначен за командант на II./JG 52.На 31 август 1942 г. ја постигнува 100-та победа,
за што три дена по касно ги добнва и дабовите лисја.Малку пред да застане на чело на JG 77, на 2 февруари 1943 г. Штајхов ја постига својата 150-та воздушна победа.Мечовите на РК му се врачени на 28
јули 1944 г. , после неговата 167-та победа.Во декември 1944 г. е назначен за комодор на JG 7, која е вооружена со Мe 262.Во јануари 1945 г. ген Галанд го повлечува од служба на фронтот и го назначува во неговиот кабинет.После тоа е назначен пак од Галанди во JV 44, единица која е составена само од експерти , искусни ловци со голем број победи.. После 6 соборени авини со Ме-262 Штајнхов послетува на наговиот 900 борбен лет.Со брзина од околу 200км/ч тој се судруво со дупка од бомба на пистата.Авионот изгубува контрола и се запалува,Штајхов е доста изгорен и едвај успева да излезе од кабината.Лицето му е цело изгорено , капаците на очите ги нема тој нема да може да го затвори се до 1969 кога еден пластичен хирург од РАФ , му пресадува ткиво од раката за да направи нови капаци.Но и покрај големите повреди и хендикеп Штајнхов е активен во авијацијата.Во 70тите години е инспектор во ВВ на германија ,во набавките со медерна техника.

Image
...shoveling shits up the hill...
User avatar
NightCrawler
Падобранец
Падобранец
Posts: 12
Joined: 28 Aug 2006, 17:30
Location: Strumica R.Makedonija
Contact:

Post by NightCrawler »

AAAA bate a deka e Erik Hartman.Ili jas da napisam . :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Post by MaKoM »

Ke биде и Хартман. Абе неман време , има неколку текста ако сакаш ке ти ги дадам , среди ги, па ке ја ставеме тука.
...shoveling shits up the hill...
User avatar
Ema
Падобранец
Падобранец
Posts: 42
Joined: 28 Apr 2009, 22:01
Location: Skopje
Contact:

Post by Ema »

Оваа не е нормално,како успеа да го напишеш , колку време ти требаше...Ај стави го Хартман мислам дека има соборено 352 . па ке те частам пијачка.
avijaciska medicina....zakon
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Post by MaKoM »

Ema wrote:Оваа не е нормално,како успеа да го напишеш , колку време ти требаше...Ај стави го Хартман мислам дека има соборено 352 . па ке те частам пијачка.
Ке му дојде ред и на Хартман ...немам време .
...shoveling shits up the hill...
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests