Германските изуми од WWII

Историјат на важните чекори и остварувања кои придонесле за формирањето на денешната авијација.
A historic review of the important steps and achievements that contributed for the aviation of today.
Post Reply
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35648
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Post by dragan_mig31 »

ja glea na nekoj dokumentarec kao germancive u 1944 ili 1945 montirale na bombarderite plamenobacaci na rep za koa nekoj ke im se pusti od sojuznicive da go zapalat.germancive se pokreativni i od rusi koa stanue zbor za voena tehnika(ova samo u 2ra svetska vojna)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Post by MaKoM »

dragan_mig31 wrote:ja glea na nekoj dokumentarec kao germancive u 1944 ili 1945 montirale na bombarderite plamenobacaci na rep za koa nekoj ke im se pusti od sojuznicive da go zapalat.germancive se pokreativni i od rusi koa stanue zbor za voena tehnika(ova samo u 2ra svetska vojna)
Никој тоа не го оспорува дека Германците се покреативни , само што тука праевме муабет за ДАГ.

Инале најмногу што ме има вчудоневидено од германските иновации е Мистел (комбинација од Ме-109 и Ју-88 до 1Т бомба, има и со ФВ-190) и тоа што имаа монтирано бомба на ловец за борба со Б-17 и Б-24 , луда работа , Ловецот се качува над формацијата и ја откачува бомбата кој детонира кога ке дојде на нивото на формацијата. Во една таква акција имаат соборени 30 тина Б-17. :lol: :lol: :lol:
...shoveling shits up the hill...
User avatar
Ханзо
Падобранец
Падобранец
Posts: 3
Joined: 03 Jul 2007, 22:26
Location: Дома
Contact:

Post by Ханзо »

MaKoM wrote:Инале најмногу што ме има вчудоневидено од германските иновации е Мистел (комбинација од Ме-109 и Ју-88 до 1Т бомба, има и со ФВ-190) и тоа што имаа монтирано бомба на ловец за борба со Б-17 и Б-24 , луда работа , Ловецот се качува над формацијата и ја откачува бомбата кој детонира кога ке дојде на нивото на формацијата. Во една таква акција имаат соборени 30 тина Б-17. :lol: :lol: :lol:
Уште една интересна креација е вооружувањето на Ме-163. Во двете крила биле вградени по 5 вертикални цевки кои испукувале 50mm гранати право нагоре. Биле активирани од сенката на бомбардерот, со фотоелектрични ќелии. Ова вооружување било вградено на 12 Ме-163ки и зачудувачки, еден еден од нив успеал да урне Б-17 кратко пред германската капитулација :shock:

Стварно се луди ова Германциве :lol:
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Post by MaKoM »

@ Ханзо , батка првпат слушам за тоа. Може и да има ама тоа ми е големо хоби(Германците во 2св.) Инаку како концепција Ме-163 е тотален промашај , како идеа и како иноваторство во тоа време е “прва виолина“ мада русите да имаат еден сличен проект од 1938. За монтирање на топови хоризонтало има во Ме-110, и покасно во Ме-410 Хорнис.Тоа ке се покаже доста успешно и ке се патентира на неколку ловечки гешверда( единици) пред се на нокни ловци.

Германците за тоа време(значи 2ра св.војна) имаат толку многу интересни планови и разработки што е право чудо.Толку многу средства и пари се фрлени што се мисле дека поради тоа и ја имаат изгубено војната.Ама тоа е друга тема.Замислете колку само проекти на авиони имаат кои никогаш не полетале, и колку прототипови имаат што само еднаш или двапати полетале.
...shoveling shits up the hill...
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Post by KVARK »

Ханзо wrote:Биле активирани од сенката на бомбардерот, со фотоелектрични ќелии.
Сигурен си дека биле фотоелктрични ќелии???
Не ми стои дека во тоа време имало толку добро развиени фотоматеријали :shock:
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Post by KVARK »

filipv wrote:И мене ми е малце сумњиво. Што ако сонцето паѓа под агол, насабајле или поручек? Што ако светлото е дифузно и не фрла дефинирана сенка?

Ај радарски окидач некаков да беше, тоа и може. Или рачен.
Да, баш убаво си ги опишал можните компликации. Сенка е широк поим, башка е дотолку поголема до колку објектот која ја фрла е подалеку.

Мене ми текна на магнетен близински упалљач, само и тука има компликации, со антиферомагнетни својства на алуминиумот, макар што не сум сигурен за овој дуралуминиум кој е всушност легура.
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
Ханзо
Падобранец
Падобранец
Posts: 3
Joined: 03 Jul 2007, 22:26
Location: Дома
Contact:

Post by Ханзо »

Тоа со светлината и мене ми беше малку (добро, многу) нејасно. Тоа за конструкцијата го извадив од една книга од Роберт Џексон (поранешен пилот и инструктор) а за монтирањето на 12 163ки и соборувањето на Б-17 од интернет. Вооружувањето било експериментално, развиено од др. Langweiler, изумителот на Панцерфаустот. А ќелиите...сеуште се мистерија :lol:
User avatar
firefox
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1335
Joined: 04 Aug 2006, 16:44
Location: Skopje
Contact:

Post by firefox »

Konceptot sto go spomnuva @MaKom so vertikalno postavenite 20mm ili 30mm topovi bil popularno narecen "Schrage Musik", i go imaat vgraduvano malterne vo site nokjni lovci od Bf-110, Do-217, Ju-88, He-219, Fw-189 itd itd, a edinicite ne se vikale kako sto gi pisuva @MaKom "гешверда" tuku "Nactjagdgeschwader".

Se gledaat cetirite cevki od topovite postaveni vertikalno pod mal agol nanapred na gornata strana od trupot

Image

Na ovoj Fock Wulf Fw-189 e postaven eden top cija cevka e mnogu dobro voocliva i strci nad kabinskiot prostor

Image

Na ovoj Messerschmitt Bf-109G se postaveni dva topa na stranicnite delovi od kabinata vo delot na strelecot

Image

Kaj ovoj Junkers ima dva paralelni topa vpereni nagore na sredniot del od gornata strana na trupot

Image
User avatar
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 19:07
Location: Strumica R. Makedonija
Contact:

Post by MaKoM »

Firefox. Фала за појаснувањето, навистина уникатни слики.

п.с Гешверд. е единица, нахтјагегешверд(буквално преведено е нокна ловечка единица ) :wink: :wink: :wink: :wink:

жив и здрав
...shoveling shits up the hill...
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests