Авиони низ Македонија

Историјат на важните чекори и остварувања кои придонесле за формирањето на денешната авијација.
A historic review of the important steps and achievements that contributed for the aviation of today.

Авиони низ Македонија

Postby avijacijamk » 27 Aug 2006, 01:05

Дечки дали можда некој од вас знае што се деси со авионот DC-3 или Lisunov Li-3 што беше ресторан? Мислам дека беше сместен некаде накај Неготино или Кавадарци не сум сигурен. Исто така ме интересираат и авионите кои се наоѓаат по касарните и полигоните низ Македонија. Еве знам сигурно и со свои очи сум видел два авиона во кумановската касарна. Авионите ѓи имам видено од воздух па затоа незнам што типови се. Исто така знам и за двата авиона и еден хеликоптер во касарната Илинден во Скопје.

Еве само две слики
Image
Image
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby Scylla » 27 Aug 2006, 01:07

Јас го памтам како дете често го гледав авионот/ресторан кога патував во тој дел, и ако не се лажам, се наоѓаше неколку стотини метри после една бензинска пумпа (мислам после Кавадарци).
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Postby avijacijamk » 05 Sep 2006, 13:46

ОК, во случај некој ако има слика од тој авион, би го замолил да ја закачи на форум...
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby sef » 11 Sep 2006, 15:27

Slika od toj avion tesko deka ke moze da se najde, no ako nekoj uspee neka ja skenira i da se objavi na forumot. Nesum siguren dali bese toj tip no kako i da e bese vistinska atrakcija. Nekolku godini tragam po bilo kakva slika od nego no nisto od toa. Avionot bese kaj Negotino i posledno sto imam slusnato za nego e toa deka e isecen vo otpad za mala para.
sef
Едриличар
Едриличар
User avatar
 
Posts: 275
Joined: 25 Aug 2006, 12:05
Location: Skopje

Postby zlatko83 » 13 Sep 2006, 20:36

zasto nasijot voen muzej ne se potrudi da gi zeme i malce barem da gi restavrira i toa e del od nasta vojan istorija ili????
zlatko83
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1644
Joined: 10 Sep 2006, 15:47
Location: zuerich_schweiz

Postby avijacijamk » 14 Sep 2006, 08:10

zlatko83 wrote:zasto nasijot voen muzej ne se potrudi da gi zeme i malce barem da gi restavrira i toa e del od nasta vojan istorija ili????


Е тоа ќе прашам одма кога ќе се видам со кустосот.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby zlatko83 » 14 Sep 2006, 19:16

ja go postaviv toa prasanje koga se otvori muzejot nemozea da mi dadat nekoj odgovor zasto ne e razmisleno i na toj plan
zlatko83
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1644
Joined: 10 Sep 2006, 15:47
Location: zuerich_schweiz

Postby avijacijamk » 14 Sep 2006, 20:15

zlatko83 wrote:ja go postaviv toa prasanje koga se otvori muzejot nemozea da mi dadat nekoj odgovor zasto ne e razmisleno i na toj plan


Ќе мора ние да се ангажираме на тоа прашање малце повеќе...
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby zlatko83 » 14 Sep 2006, 20:30

bi trebalo
zlatko83
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1644
Joined: 10 Sep 2006, 15:47
Location: zuerich_schweiz

Postby avijacijamk » 15 Sep 2006, 16:27

Дечки, тажни вести, авионите од Струмичката касарна, се исечени на парчиња и фрлени во одпад. :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby avijacijamk » 05 Nov 2006, 11:40

Е за оние на кои не успеав да им кажам. Општина Аеродром се заинтересира и рекоа дека ќе ја разгледаат оваа наша идеја околу овие стари авиони. Им предложив да земат бар неколку авиони од касарниве и да најдат локација да ги стават во кругот на нивната општинска зграда. Со што ние да ги скрпиме и офарбаме колку да личат на авиони. Моментално се под кирија и рекоа дека во пролет ќе градат нова зграда која ќе има супер локација. Затоа ако се реализира ова ќе ни се исполни идејава за воздухопловен парк, кој сметам дека би бил голема атракција за Скопјани и ќе треба да ги засукаме ракавите малце.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby MaKoM » 06 Nov 2006, 18:52

Што ке е добра атракција за Скопјани , Скопјани треба да се потрудат малку павеке да донираат некоја канта со боја да постргаат малку стара боја да дадат некоја пара за сокче-кафенце.

п.с Не се мисли за членовите на форумот од Скопје.Се мисле на народот од скопје. :cry: :cry:
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Postby avijacijamk » 08 Nov 2006, 12:30

За канта боја, сок и кафе, не е проблем. Се плашам во случај да се донесе авион, никој да не нема да сака волонтерски да помогне да се закрпи колку толку и да заличи на авион.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby avijacijamk » 18 Dec 2006, 14:59

Еве ги најдов на гугл авионите во касарна Илинден и еден авион од двата во кумановската касарна...

Image

Image
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby avijacijamk » 18 Dec 2006, 15:13

Еве најдов уште еден во касарната во Охрид...

Image
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby dragan_mig31 » 21 Dec 2006, 15:02

vo ohrid i u kumanovo se sve f-86 samo ne znam koja verija dali E ili D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21802
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Postby Scylla » 21 Dec 2006, 17:45

Ако имам слушнато добро Д, ама не сум сигурен.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Postby dragan_mig31 » 21 Dec 2006, 19:21

eve ova e f-86 E verzija
Image


a ova e f-86 D SABRE DOG

Image

pa ako znaes kazi koj e?
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21802
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Postby sef » 22 Dec 2006, 12:04

Pretezno se E verzija. Jas sluzev vojska vo kumanovo, tamu e E verzija vo kasarnata Karpos. vo SK e F-86 D, eden TV-2 i S-55 helikopterot.
sef
Едриличар
Едриличар
User avatar
 
Posts: 275
Joined: 25 Aug 2006, 12:05
Location: Skopje

Postby avijacijamk » 22 Dec 2006, 16:48

Во Куманово има два авиона. 100% сум сигурен.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Next

Return to Историја на авијацијата / Aviation history

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest