Авиони низ Македонија

Историјат на важните чекори и остварувања кои придонесле за формирањето на денешната авијација.
A historic review of the important steps and achievements that contributed for the aviation of today.

Postby kocov » 29 Jan 2008, 13:47

Se raboti za eden f-84 ili podocna t-33 i eden mi-4 ne sikorski
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8399
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Postby kocov » 29 Jan 2008, 13:49

Se raboti za ednen f-84 podocn t-33 i eden mil-4
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8399
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Postby sef » 30 Jan 2008, 16:13

kocov wrote:Se raboti za ednen f-84 podocn t-33 i eden mil-4


Treba dobro da se informiras okolu tipovite na avionite i helikopterite koi se vo kasarna Ilinden. I jas vo prv moment mislev deka e Mi-4.
Sepak, trite eksponati vo Ilinden se F-86, S-55 (so sigurnost), i TV-2
sef
Едриличар
Едриличар
User avatar
 
Posts: 275
Joined: 25 Aug 2006, 12:05
Location: Skopje

Postby nebkv » 11 Oct 2009, 17:38

Da sve ove podatke svedemo na jedno mesto.Iznenadjen sam brojem letelica :)
Skopje(Ilinden)
-TV2,10223
-S55
-F86D
Bitola
-F86D
-F86E,11056
Veles
-F86D
Ohrid
-F86
Kumanovo
-F86E
-?
Za ove sam pronasao ptvrdu na sajtu.Ako budem imao mogucnost dodacu ovde svako novo saznanje,ili ako sam nesto preskocio.U jednom broju Aeromagazina izasla je slika jednog F86D na aerodromu Skopski Petrovec,i podatak da je neki kolekcionar otkupio odredjen broj letelica.Potrazicu tekst,pa cu staviti ovde
nebkv
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 7
Joined: 03 Jun 2008, 08:28
Location: Kraljevo

Postby kocov » 11 Oct 2009, 17:55

nebkv wrote:Da sve ove podatke svedemo na jedno mesto.Iznenadjen sam brojem letelica :)
Skopje(Ilinden)
-TV2,10223
-S55
-F86D
Bitola
-F86D
-F86E,11056
Veles
-F86D
Ohrid
-F86
Kumanovo
-F86E
-?
Za ove sam pronasao ptvrdu na sajtu.Ako budem imao mogucnost dodacu ovde svako novo saznanje,ili ako sam nesto preskocio.U jednom broju Aeromagazina izasla je slika jednog F86D na aerodromu Skopski Petrovec,i podatak da je neki kolekcionar otkupio odredjen broj letelica.Potrazicu tekst,pa cu staviti ovde


ama poglem del se iskradeni za aluminiumot
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8399
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Postby kocov » 11 Oct 2009, 17:57

sef wrote:
kocov wrote:Se raboti za ednen f-84 podocn t-33 i eden mil-4


Treba dobro da se informiras okolu tipovite na avionite i helikopterite koi se vo kasarna Ilinden. I jas vo prv moment mislev deka e Mi-4.
Sepak, trite eksponati vo Ilinden se F-86, S-55 (so sigurnost), i TV-2

da s-55 bese helikopterot stranicno imase edna golema vrata i se bese pisano za angliski
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8399
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Postby nebkv » 11 Oct 2009, 19:24

Iz Aeromagazina
Image
nebkv
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 7
Joined: 03 Jun 2008, 08:28
Location: Kraljevo

Postby Црн барон » 11 Oct 2009, 19:30

А од кога е овој авион и како се нашол во нашата касарна?
Image
''Доколку се пробијат тенковите, по нив доаѓа и победата!'' Хајнц Гудеријан
Црн барон
Командир на Т-72
Командир на Т-72
User avatar
 
Posts: 1042
Joined: 04 Jul 2009, 12:31
Location: Струмица, МАКЕДОНИЈА

Postby MaKoM » 11 Oct 2009, 20:14

Црвен барон wrote:А од кога е овој авион и како се нашол во нашата касарна?


Абе батка ги знаеш ли тие двата Ф-86 што беа во струмицката касарна , јас ги имам видено последен пат 1998 пред да одам на факултет , после тва ги снема , некој потполковник и некој одпад се договориле и преку нок ги снемало , се говореше дека едениот е турнат од постољето за време на косовската криза од германски транспортер кога се препаркирал до собрал убаво го нагмечил , и под изговор дека него бива веке за ескпонат ги шитнале за ефтини пари на југосуровина (тај на пато накај Добрејци ) .мамаматааааа
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Postby Црн барон » 11 Oct 2009, 20:34

MaKoM wrote:
Црвен барон wrote:А од кога е овој авион и како се нашол во нашата касарна?


Абе батка ги знаеш ли тие двата Ф-86 што беа во струмицката касарна , јас ги имам видено последен пат 1998 пред да одам на факултет , после тва ги снема , некој потполковник и некој одпад се договориле и преку нок ги снемало , се говореше дека едениот е турнат од постољето за време на косовската криза од германски транспортер кога се препаркирал до собрал убаво го нагмечил , и под изговор дека него бива веке за ескпонат ги шитнале за ефтини пари на југосуровина (тај на пато накај Добрејци ) .мамаматааааа


Eee, ак се тии од нашта касарна ного убаво ги знам :) . Как малечок со другаарте одааме там, се бутааме унатре, се сеќавам ного убаво оти беа со бела боја. 99-та година Германците ка дојдеа у касарната направија воена база, насекаде шаторе, гаражи, дури и вонка од касарната имаа паркинг (кај Софилари). И знам од тогај оти наеднач исчезнаа. Можам да ги распитам комшиите и да ви кажам дека точно се однесани или уништени. Иначе до ден денеска у касарната се старите германски оклопни возила и неколку тенка (Извинејте на дијалекто ама со мојо сограѓанин мора да се издушам малко на струмички :lol: )
Image
''Доколку се пробијат тенковите, по нив доаѓа и победата!'' Хајнц Гудеријан
Црн барон
Командир на Т-72
Командир на Т-72
User avatar
 
Posts: 1042
Joined: 04 Jul 2009, 12:31
Location: Струмица, МАКЕДОНИЈА

Postby kocov » 11 Oct 2009, 20:38

Црвен барон wrote:
MaKoM wrote:
Црвен барон wrote:А од кога е овој авион и како се нашол во нашата касарна?


Абе батка ги знаеш ли тие двата Ф-86 што беа во струмицката касарна , јас ги имам видено последен пат 1998 пред да одам на факултет , после тва ги снема , некој потполковник и некој одпад се договориле и преку нок ги снемало , се говореше дека едениот е турнат од постољето за време на косовската криза од германски транспортер кога се препаркирал до собрал убаво го нагмечил , и под изговор дека него бива веке за ескпонат ги шитнале за ефтини пари на југосуровина (тај на пато накај Добрејци ) .мамаматааааа


Eee, ак се тии од нашта касарна ного убаво ги знам :) . Как малечок со другаарте одааме там, се бутааме унатре, се сеќавам ного убаво оти беа со бела боја. 99-та година Германците ка дојдеа у касарната направија воена база, насекаде шаторе, гаражи, дури и вонка од касарната имаа паркинг (кај Софилари). И знам од тогај оти наеднач исчезнаа. Можам да ги распитам комшиите и да ви кажам дека точно се однесани или уништени. Иначе до ден денеска у касарната се старите германски оклопни возила и неколку тенка (Извинејте на дијалекто ама со мојо сограѓанин мора да се издушам малко на струмички :lol: )


so tenkoi germanski imaa vo strumaica vo kasranta aj pusti slika ako sakas
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8399
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Postby Црн барон » 11 Oct 2009, 20:47

Немам слики, сум бил како помал повеќе пати со татко ми, стојат кај задниот влез на касарната. А и тешко да ги сликам бидејќи иако касарната е затворена има стража која доаѓа од Штип и се менува на една недела (во четврток). Тоа се орудија од ВСВ, не се од 1999-та :) и не знам дали се сите германски. Многу убаво се сеќавам само на еден експонат, тој беше најзачуван од сите и влегувавме внатре, вака изгледа:
Image
Image
''Доколку се пробијат тенковите, по нив доаѓа и победата!'' Хајнц Гудеријан
Црн барон
Командир на Т-72
Командир на Т-72
User avatar
 
Posts: 1042
Joined: 04 Jul 2009, 12:31
Location: Струмица, МАКЕДОНИЈА

Postby kocov » 11 Oct 2009, 21:16

Црвен барон wrote:Немам слики, сум бил како помал повеќе пати со татко ми, стојат кај задниот влез на касарната. А и тешко да ги сликам бидејќи иако касарната е затворена има стража која доаѓа од Штип и се менува на една недела (во четврток). Тоа се орудија од ВСВ, не се од 1999-та :) и не знам дали се сите германски. Многу убаво се сеќавам само на еден експонат, тој беше најзачуван од сите и влегувавме внатре, вака изгледа:
Image


vakvo vozilo imaa i vo bitola se raboti za amerikanski izviduvacki vozila
m-8 koj jugoslavija gi dobiva kako pomos od sad vo 1950
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8399
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Postby Црн барон » 11 Oct 2009, 21:59

Аха, само на тоа се сеќавам. Има и други остатоци, ама стварно не се сеќавам на ништо. Тогаш толку и разбирав.
Image
''Доколку се пробијат тенковите, по нив доаѓа и победата!'' Хајнц Гудеријан
Црн барон
Командир на Т-72
Командир на Т-72
User avatar
 
Posts: 1042
Joined: 04 Jul 2009, 12:31
Location: Струмица, МАКЕДОНИЈА

Postby kocov » 11 Oct 2009, 23:56

Црвен барон wrote:Аха, само на тоа се сеќавам. Има и други остатоци, ама стварно не се сеќавам на ништо. Тогаш толку и разбирав.


najpoke ovie avioni i vozila se ostako od jna koj gi isvrlase nekade vo 70 tite
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8399
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Авиони низ Македонија

Postby Pukalo » 01 Nov 2010, 17:46

Имаше и во Велес на ридот над топилницата(каде до ден денеска е стрелиштето на Велешкиот гарнизон) 2 M-4 Sherman и две или три од оклопните возила на сликата погоре(М-8).На едниот од тенковите се вртеше и целата купола,дури и самиот топ можеше да се подига ама нормално некако ги исекоа и тие. :glava_vo_zid: и сеа може да се најдат само чаури после некое стрелање
The strength of the turbulence is directly proportional to the temperature of your coffee.
Pukalo
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 18
Joined: 24 Feb 2010, 01:12
Location: LW70

Re: Авиони низ Македонија

Postby kocov » 09 Nov 2010, 00:19

Pukalo wrote:Имаше и во Велес на ридот над топилницата(каде до ден денеска е стрелиштето на Велешкиот гарнизон) 2 M-4 Sherman и две или три од оклопните возила на сликата погоре(М-8).На едниот од тенковите се вртеше и целата купола,дури и самиот топ можеше да се подига ама нормално некако ги исекоа и тие. :glava_vo_zid: и сеа може да се најдат само чаури после некое стрелањеbitola se sluci istoto
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8399
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Авиони низ Македонија

Postby alvarhanso » 07 May 2011, 21:47

Дечки, вчера кога поминував низ Припор (веднаш кога се напушта општина Сопиште) забележав во еден двор над патот преден дел од Lockheed T-33 Shooting Star... значи предниот дел (носот) сосе кабината.
Го има некој забележано истиов, живее некој натака? За жал не бев во можност да го сликам. :?
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 25830
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Авиони низ Македонија

Postby IgorMKD » 07 May 2011, 23:04

alvarhanso wrote:Дечки, вчера кога поминував низ Припор (веднаш кога се напушта општина Сопиште) забележав во еден двор над патот преден дел од Lockheed T-33 Shooting Star... значи предниот дел (носот) сосе кабината.
Го има некој забележано истиов, живее некој натака? За жал не бев во можност да го сликам. :?


Живее една авијациска легенда.
"Igor, dojde vreme skoloto da e posledna sansa za onie koi nemaat nikakov drug talent ;)".
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15310
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Авиони низ Македонија

Postby igor_mk » 14 May 2011, 20:58

alvarhanso wrote:Дечки, вчера кога поминував низ Припор (веднаш кога се напушта општина Сопиште) забележав во еден двор над патот преден дел од Lockheed T-33 Shooting Star... значи предниот дел (носот) сосе кабината.
Го има некој забележано истиов, живее некој натака? За жал не бев во можност да го сликам. :?


Aко не сум гршка тој човек е колекционер. Пред некое време имаше цела емисија на некоја од локланиве телевизии за него. Човекот е колекционер буквално на се :) за жал не ми текнува како се вика но во неговиот подрум има колкеција од над 1000 парчиња на значки, стари лампашки радиа, саати, пиштоли, разна воена опрема и еден куп други ситници па се до делови од авион во неговиот двор :D
Kolku poveke stari idei imas tolku poveke novi ke mozes da sozdades.
igor_mk
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 454
Joined: 22 Sep 2006, 15:49
Location: Скопје - Македонија

PreviousNext

Return to Историја на авијацијата / Aviation history

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron