Авиони низ Македонија

Историјат на важните чекори и остварувања кои придонесле за формирањето на денешната авијација.
A historic review of the important steps and achievements that contributed for the aviation of today.

Re: Авиони низ Македонија

Postby Skopjeair » 15 May 2011, 01:12

IgorMKD wrote:
alvarhanso wrote:Дечки, вчера кога поминував низ Припор (веднаш кога се напушта општина Сопиште) забележав во еден двор над патот преден дел од Lockheed T-33 Shooting Star... значи предниот дел (носот) сосе кабината.
Го има некој забележано истиов, живее некој натака? За жал не бев во можност да го сликам. :?


Живее една авијациска легенда.


Ванчо Шиндов е иметот на легендата!
I fly BELL 206 when I am sober!
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
User avatar
 
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 09:23

Re: Авиони низ Македонија

Postby igor_mk » 16 May 2011, 16:09

Пред малку разгледувајки ја стазата во кичево каде што се одвиваа трките изминатиов викенд забележав нешто интертесно. Дане знае некој за што авион станува збор и од кај се нашол тука :shock:

http://img62.imageshack.us/img62/7452/38080263.jpg
Image

Мене лично ми личи на

F - 84
Image

или

F- 86
Image
Kolku poveke stari idei imas tolku poveke novi ke mozes da sozdades.
igor_mk
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 454
Joined: 22 Sep 2006, 15:49
Location: Скопје - Македонија

Re: Авиони низ Македонија

Postby apo_bullseye » 16 May 2011, 16:24

не сум знаел за ова интересно откритие :)
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје

Re: Авиони низ Македонија

Postby dragan_mig31 » 16 May 2011, 17:20

Ф-86Д е тој во кичево.Ф-84 неможе да биде од проста причина шт оние сме имале само ф-84Г кој има прави крила.Ф-84Ф никад немало на простор на Југославија.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21444
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Авиони низ Македонија

Postby alvarhanso » 30 Nov 2012, 13:09

Ване Шиндев, човекот што сам направи хеликоптер (ФОТО)
http://www.mkd.mk/79524/makedonija/vane ... elikopter/
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 25416
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Авиони низ Македонија

Postby dragan_mig31 » 30 Nov 2012, 16:07

па жирокоптер е ебаве тоа неписмените новинари.еден гугл е доволно.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21444
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Авиони низ Македонија

Postby IgorMKD » 16 Feb 2013, 00:49

"Igor, dojde vreme skoloto da e posledna sansa za onie koi nemaat nikakov drug talent ;)".
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15301
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Авиони низ Македонија

Postby kocov » 23 Feb 2013, 19:12

Уште еден имаа во Битола што е кај cело Радобор, вон употреба е само, иако имаа едно 150 метра на бетонска писта хангари, и контролна кула, го користеше порано ЗИК Пелагонија за своите ан-2.
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8336
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Авиони низ Македонија

Postby firefox » 16 Mar 2013, 19:34

Баш сега во моментов на Сител слушав за прилепскиот маскембал и некои момци прават маска на паднат авион кој наводно паднал "пред сто години" (значи отприлика во Првата светска војна) во селото Бешиште Прилепско.
Добро би било доколку има некој некое инфо + да го сподели!
firefox
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1335
Joined: 04 Aug 2006, 15:44
Location: Skopje

Re: Авиони низ Македонија

Postby Pelivan » 05 Oct 2013, 01:50

firefox wrote:Баш сега во моментов на Сител слушав за прилепскиот маскембал и некои момци прават маска на паднат авион кој наводно паднал "пред сто години" (значи отприлика во Првата светска војна) во селото Бешиште Прилепско.
Добро би било доколку има некој некое инфо + да го сподели!


само оваа информација е сега за сега и после 3 години од моето објавување.
viewtopic.php?f=4&t=1054&start=20
Pelivan
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 35
Joined: 26 Feb 2008, 13:38
Location: Prilep,Macedonia

Re: Авиони низ Македонија

Postby sef » 22 Mar 2015, 21:28

Ресторан-авион во Неготино (околу 1969 година)
Image

http://dnevnik.mk/?ItemID=F06FCAB028575D4C8210D667A17972C6
sef
Едриличар
Едриличар
User avatar
 
Posts: 272
Joined: 25 Aug 2006, 12:05
Location: Skopje

Re: Авиони низ Македонија

Postby zmija1 » 02 Apr 2016, 21:05

Istiot model avion il-14 so bese vo negotino i vo Svajvcarija e kako restoran
http://www.runway34.ch
zmija1
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 7
Joined: 18 Mar 2009, 01:08

Previous

Return to Историја на авијацијата / Aviation history

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests