Парк аеродром

Историјат на важните чекори и остварувања кои придонесле за формирањето на денешната авијација.
A historic review of the important steps and achievements that contributed for the aviation of today.

Re: Парк аеродром

Postby Skopjeair » 15 Nov 2011, 00:57

Image
I fly BELL 206 when I am sober!
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
User avatar
 
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 09:23

Re: Парк аеродром

Postby Gogi_avijatika » 15 Nov 2011, 15:45

Decki,razbirlivi se komentarite od site vas,i jas mislam deka e tezok kic i neavtenticen avionot no sto da se pravi vece 20 godini se raboti sarlatanski a taka i ce ostane,po se izgleda.Imam edno prasanje do site vas.Procitav deka avionov e donesen od kasarnata vo Kumanovo,jas vo kasarnata Ilinden imam videno T-33,Mi-4,i F-86k najverojatno zasto imase pogolem radar-dome na nosot.Dali nekoj znae nesto za niv kade se vo momentov?I ne samo za niv znam deka vo povece kasarni imase slicni eksponati. Inaku Phantomot na IAF e fantasticen ama toa i ne e iznenaduvanje znaejci koi se evreite.Pozdrav do site.
Gogi_avijatika
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 103
Joined: 11 May 2010, 18:41

Re: Парк аеродром

Postby KVARK » 15 Nov 2011, 17:53

Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
User avatar
 
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 22:39
Location: New Foxсиче!

Re: Парк аеродром

Postby Skopjeair » 15 Nov 2011, 18:03

Фала Кварк не знам зашто не ја даваше сликата!
I fly BELL 206 when I am sober!
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
User avatar
 
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 09:23

Re: Парк аеродром

Postby Trpkovski Vladimir » 15 Nov 2011, 19:32

Gogi_avijatika wrote:Decki,razbirlivi se komentarite od site vas,i jas mislam deka e tezok kic i neavtenticen avionot no sto da se pravi vece 20 godini se raboti sarlatanski a taka i ce ostane,po se izgleda.Imam edno prasanje do site vas.Procitav deka avionov e donesen od kasarnata vo Kumanovo,jas vo kasarnata Ilinden imam videno T-33,Mi-4,i F-86k najverojatno zasto imase pogolem radar-dome na nosot.Dali nekoj znae nesto za niv kade se vo momentov?I ne samo za niv znam deka vo povece kasarni imase slicni eksponati. Inaku Phantomot na IAF e fantasticen ama toa i ne e iznenaduvanje znaejci koi se evreite.Pozdrav do site.


Со оглед на тоа колку беа оштетени, не е чудо да ги изела помрчината, т.е. да се исечени и продадени како отпадно железо. Ама бидејќи не сум бил таму, не можам да тврдат, па ако некој знае подобро, нека ме демантира. :D
"Тонеме се подлабоко , моралот ни е на висина" - Извод од историскиот филм "Доброволци"

Paluba Info - Forum o naoružanju i vojsci...
Trpkovski Vladimir
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5551
Joined: 17 Jan 2008, 19:22
Location: Tetovo

Re: Парк аеродром

Postby KVARK » 16 Nov 2011, 08:27

Trpkovski Vladimir wrote:
Со оглед на тоа колку беа оштетени, не е чудо да ги изела помрчината, т.е. да се исечени и продадени како отпадно железо. Ама бидејќи не сум бил таму, не можам да тврдат, па ако некој знае подобро, нека ме демантира. :D


Мислам дека на последните снимки (2010-2011) од google earth сеуште се гледаа дека скапуваат на полигонот.
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
User avatar
 
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 22:39
Location: New Foxсиче!

Re: Парк аеродром

Postby dragan_mig31 » 16 Nov 2011, 10:13

По незнам кој пут ЈРВ има користено само Ф-86-Д СЕЈБР ДОГ.К верзија никад немало на овие простори.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21727
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Парк аеродром

Postby Gogi_avijatika » 16 Nov 2011, 14:22

Благодарам за објаснувањето Драган,значи Ф-86 Д е моделот,инаку незнам точно која е разликата меѓу овие две верзии,па не ми замерај сепак сум падобранец,ама со желба за знаење.Значи се уште се во Илинден и скапуваат,штета би било да не се искористат.
Gogi_avijatika
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 103
Joined: 11 May 2010, 18:41

Re: Парк аеродром

Postby dragan_mig31 » 16 Nov 2011, 14:33

Нема проблем другар.Разликата е у наоружање,дужина на крила и мотор. :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21727
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Парк аеродром

Postby IgorMKD » 26 Dec 2011, 14:58

Обрнете внимание на ознаката под крилото.

!
"Igor, dojde vreme skoloto da e posledna sansa za onie koi nemaat nikakov drug talent ;)".
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15310
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Парк аеродром

Postby Skopjeair » 26 Dec 2011, 15:00

ХАХАХА! Не го видов прееска!

I fly BELL 206 when I am sober!
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
User avatar
 
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 09:23

Re: Парк аеродром

Postby firefox » 26 Dec 2011, 17:52

IgorMKD wrote:Обрнете внимание на ознаката под крилото.

!


Без навреда кон ромската популација, ама у Шутка да го фарбаа и означуваа попаметно ќе го направеа тоа!
Се надевам дека за Нова Година нема да го украсат со светилки како оние што се ставаат на стреи и покриви, иако и тоа не би ме изненадило!
firefox
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1335
Joined: 04 Aug 2006, 15:44
Location: Skopje

Re: Парк аеродром

Postby dragan_mig31 » 26 Dec 2011, 18:18

Леле раунделот.МИЗЕРИЈА.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21727
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Парк аеродром

Postby MaKoM » 27 Dec 2011, 18:25

Ме зачудува дека не го знаевте, тоа кругот од долната страна на крилото е доста старо.Мислам дека ниту еден од вас го нема разгледано авиончето од близу...хмм каде ви отиде авио ентузијазнот. :vojnik_zloben:
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Re: Парк аеродром

Postby IgorMKD » 27 Dec 2011, 21:32

MaKoM wrote:Ме зачудува дека не го знаевте, тоа кругот од долната страна на крилото е доста старо.Мислам дека ниту еден од вас го нема разгледано авиончето од близу...хмм каде ви отиде авио ентузијазнот. :vojnik_zloben:


Има ли место за ентузијазам по се што му направија на тој воздухоплов?
"Igor, dojde vreme skoloto da e posledna sansa za onie koi nemaat nikakov drug talent ;)".
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15310
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Парк аеродром

Postby dragan_mig31 » 27 Dec 2011, 22:19

IgorMKD wrote:
MaKoM wrote:Ме зачудува дека не го знаевте, тоа кругот од долната страна на крилото е доста старо.Мислам дека ниту еден од вас го нема разгледано авиончето од близу...хмм каде ви отиде авио ентузијазнот. :vojnik_zloben:


Има ли место за ентузијазам по се што му направија на тој воздухоплов?дефинитивно не!!!!!!!
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21727
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Парк аеродром

Postby firefox » 30 Dec 2011, 20:11

MaKoM wrote:Ме зачудува дека не го знаевте, тоа кругот од долната страна на крилото е доста старо.Мислам дека ниту еден од вас го нема разгледано авиончето од близу...хмм каде ви отиде авио ентузијазнот. :vojnik_zloben:


Каков авио ентузијазам гледаш овде баш ме интересира! Во Америка на времето имаше некои уметници ентузијасти кои од Yugo правеа скулптури - двосед; тросед; камин; шифоњер; туш кабина и сл. Ова повеќе ми личи на таков ентузијазам!
http://www.cruisin66.com/stl/yugonext.html
firefox
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1335
Joined: 04 Aug 2006, 15:44
Location: Skopje

Re: Парк аеродром

Postby MaKoM » 30 Dec 2011, 23:32

Немојте да ме сватите погрешка, ама мислам дека овде не станува збор за автентично толкување на возухоплов. Единствено тука заеднично со споменикот е тоа што е авион....мислам дека ке направеа и обична школка од авион (како си го замислува мајсторот на паркот) и мислам дека баш не ги интересира надлежните каков авион е во прашања.Важно е дека е авион, и дека одговара на зацратаното, да има парк во кој ке има нешто како аеродромска писта, и на нека ке има авион( а како....ма кога то занима) :mrgreen: :mrgreen:
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Re: Парк аеродром

Postby firefox » 31 Dec 2011, 00:24

MaKoM wrote:Немојте да ме сватите погрешка, ама мислам дека овде не станува збор за автентично толкување на возухоплов. Единствено тука заеднично со споменикот е тоа што е авион....мислам дека ке направеа и обична школка од авион (како си го замислува мајсторот на паркот) и мислам дека баш не ги интересира надлежните каков авион е во прашања.Важно е дека е авион, и дека одговара на зацратаното, да има парк во кој ке има нешто како аеродромска писта, и на нека ке има авион( а како....ма кога то занима) :mrgreen: :mrgreen:


Значи!? Нема врска со авио ентузијазам!
firefox
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1335
Joined: 04 Aug 2006, 15:44
Location: Skopje

Re: Парк аеродром

Postby dragan_mig31 » 31 Dec 2011, 08:06

firefox wrote:
MaKoM wrote:Немојте да ме сватите погрешка, ама мислам дека овде не станува збор за автентично толкување на возухоплов. Единствено тука заеднично со споменикот е тоа што е авион....мислам дека ке направеа и обична школка од авион (како си го замислува мајсторот на паркот) и мислам дека баш не ги интересира надлежните каков авион е во прашања.Важно е дека е авион, и дека одговара на зацратаното, да има парк во кој ке има нешто како аеродромска писта, и на нека ке има авион( а како....ма кога то занима) :mrgreen: :mrgreen:


Значи!? Нема врска со авио ентузијазам!Дефинитивно нема.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21727
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

PreviousNext

Return to Историја на авијацијата / Aviation history

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest