Парк аеродром

Историјат на важните чекори и остварувања кои придонесле за формирањето на денешната авијација.
A historic review of the important steps and achievements that contributed for the aviation of today.

Re: Парк аеродром

Postby MIKI-basshunter » 05 Jan 2012, 12:08

Паркот со авион во општина Аеродром ќе биде збогатен со нови содржини.

Од општината бараат заинтересирани угостители, кои месецов ќе лицитираат за два шанка, лоцирани лево и десно од импровизираната писта во паркот.

Шанковите се составени од затворен дел на шанкот, отворен дел на шанкот – летна тераса и тоалет.

Почетниот месечен надомест за еден покриен шанк изнесува 100 евра, а право на учество на лицитацијата имаат сите домашни и странски правни лица кои што имаат минимум 3 години работно искуство во вршење на угостителска дејност.

Угостителот што ќе понуди највисока цена, освен што ќе може да продава храна и пијалаци, е должен да обезбеди дваесет и четири часовна чуварска служба, која ќе се грижи за паркот и за редовно одржување на зелените површини. Покрај шанковите, во паркот ќе се постават дрвени летниковци и 70 клупи.

Според проектот, паркот се простира на 35.000 квадратни метри со богати содржини, меѓу кои 2 детски игралишта со лулашки, тобогани, клацкалки и други рек¬ви¬зи¬ти за игра, клупи за седење по патеките, чешми за пиење вода, голем број пешачки патеки, осветлување со канделабри низ целиот парк, канти за отпадоци и друга урбана опрема.

Со овој парк аеродромци добија уште едно прекрасно зелено катче за одмор и рекреација, а општината препознатливо место и симбол што ќе асоцира на аеродром.

http://www.kurir.mk/republika/skopje/55 ... n-Aerodrom
-"You can do anything, but not everything."
-"No bastard ever won a war by dying for his country. He won it by making the other poor dumb bastard die for his country."
MIKI-basshunter
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 339
Joined: 06 Nov 2007, 20:30
Location: Велес

Re: Парк аеродром

Postby Scylla » 05 Jan 2012, 12:21

MIKI-basshunter wrote:Паркот со авион во општина Аеродром ќе биде збогатен со нови содржини.

Од општината бараат заинтересирани угостители, кои месецов ќе лицитираат за два шанка, лоцирани лево и десно од импровизираната писта во паркот.


Какви содржини, Лепа Брена за четири особе? :se_predavam:

Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4895
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Re: Парк аеродром

Postby Iko » 05 Jan 2012, 12:51

Image

:roll:
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
Online
 
Posts: 33214
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Парк аеродром

Postby brynner » 25 Jan 2012, 14:40

I am not afraid of crashing, my secret is... just before we hit the ground, I jump as high as I can.
— Bill Cosby
brynner
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 2542
Joined: 21 Jun 2007, 13:25

Re: Парк аеродром

Postby Skopjeair » 23 Mar 2012, 16:32

Одеднаш станува нешто убаво на паркот!

Image
Image
Image
Image
Image
I fly BELL 206 when I am sober!
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
User avatar
 
Posts: 3182
Joined: 12 Oct 2006, 09:23

Re: Парк аеродром

Postby dragan_mig31 » 23 Mar 2012, 16:44

Овие ко од средно фризерско искочени се
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 20993
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Парк аеродром

Postby Canemakedonski » 23 Mar 2012, 16:45

А и повејќе шминка имаат отколку на авионот боја.
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
Online
 
Posts: 5155
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep

Re: Парк аеродром

Postby Skopjeair » 23 Mar 2012, 19:31

dragan_mig31 wrote:Овие ко од средно фризерско искочени се


Знаеме дека си во веза, ама до толку?
I fly BELL 206 when I am sober!
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
User avatar
 
Posts: 3182
Joined: 12 Oct 2006, 09:23

Re: Парк аеродром

Postby dragan_mig31 » 23 Mar 2012, 19:56

Skopjeair wrote:
dragan_mig31 wrote:Овие ко од средно фризерско искочени се


Знаеме дека си во веза, ама до толку?Морав да измрчам :D иначе цуриве се кич ко заднието позади нив :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 20993
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Парк аеродром

Postby Skopjeair » 23 Mar 2012, 20:04

Јас очекував да промрчиш, ама сепак цурите се боље нашминкани ако не од Авионот! :)
I fly BELL 206 when I am sober!
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
User avatar
 
Posts: 3182
Joined: 12 Oct 2006, 09:23

Re: Парк аеродром

Postby dragan_mig31 » 23 Mar 2012, 20:06

Ууу тука си у право.Шала на страна не реков дека се тапа или нешо :D само дека се кич и дека изгледаат ко матуранти у трета година од фризерско/козметичко :D
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 20993
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Парк аеродром

Postby MaKoM » 23 Mar 2012, 20:06

Леее ама сте за бришењеее :D :D :D ама ајде ке ви прогледам низ прсти :lol: :lol: :lol:
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4640
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Re: Парк аеродром

Postby karamba » 04 Apr 2012, 14:47

Ај со среќа и долго да трае :)

http://www.sitel.com.mk/dnevnik/makedon ... m%E2%80%9C
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 10878
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Парк аеродром

Postby karamba » 21 Apr 2012, 21:57

Image

Image

Image
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 10878
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Парк аеродром

Postby Зоран » 21 Apr 2012, 22:07

Како парк е супер , има и хот спот зона !
мераци!
Зоран
Mодератор
Mодератор
User avatar
 
Posts: 14553
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Парк аеродром

Postby karamba » 02 Jul 2013, 17:03

Image

Image
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 10878
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Парк аеродром

Postby Bobo » 21 Aug 2013, 22:54

Image

Сликано пред малку,работата е што носот е ептен не осветлен и во темница и мора експозицијата да е подолга за да се прими светлина.Затоа крилата се толку светли
Never Drive Faster Than Your Guardian Angel Can Fly!
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8007
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Парк аеродром

Postby Зоран » 22 Aug 2013, 11:39

Убаво.
Зоран
Mодератор
Mодератор
User avatar
 
Posts: 14553
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Парк аеродром

Postby IgorMKD » 22 Aug 2013, 16:43

Bobo wrote:Image

Сликано пред малку,работата е што носот е ептен не осветлен и во темница и мора експозицијата да е подолга за да се прими светлина.Затоа крилата се толку светли


И dragan_mig31 сликаше... Ама му цркна батеријата на второ окинување због претходно претерано сликање на фаци уз кафе :mrgreen:
"Igor, dojde vreme skoloto da e posledna sansa za onie koi nemaat nikakov drug talent ;)".
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15296
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Парк аеродром

Postby Bobo » 22 Aug 2013, 17:22

IgorMKD wrote:
Bobo wrote:Image

Сликано пред малку,работата е што носот е ептен не осветлен и во темница и мора експозицијата да е подолга за да се прими светлина.Затоа крилата се толку светли


И dragan_mig31 сликаше... Ама му цркна батеријата на второ окинување због претходно претерано сликање на фаци уз кафе :mrgreen:


Бар нешто испаднало од целата фотосесија :D авионот ке почека не бега
Never Drive Faster Than Your Guardian Angel Can Fly!
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8007
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

PreviousNext

Return to Историја на авијацијата / Aviation history

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest