Westland whirlwind во Битола

Историјат на важните чекори и остварувања кои придонесле за формирањето на денешната авијација.
A historic review of the important steps and achievements that contributed for the aviation of today.

Westland whirlwind во Битола

Postby kocov » 05 Mar 2011, 19:32

westland windwril?

Image

Image

Image


Image

Image

Image

Image
Image

Image
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
Online
 
Posts: 8399
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: WESTLANDWINDWRIL Битола

Postby Jak » 05 Mar 2011, 19:40

kocov wrote:westland windwril?Или С-55,
... тоа што останало од него... ц-ц-ц, :x
Jak
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 428
Joined: 04 Nov 2009, 23:00
Location: Tetovo

Re: WESTLANDWINDWRIL Битола

Postby kocov » 05 Mar 2011, 20:18

незнам јак што но мислам дека е WESTLANDWINDWRIL бидејки Југославија ги имаше правено овие хеликоптери лиценцно и на овој што е во битола имаше на деловите многу југославенски ознаки и натписи
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
Online
 
Posts: 8399
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: WESTLANDWINDWRIL Битола

Postby IgorMKD » 05 Mar 2011, 20:28

Успеа ли да забележиш некој број? Чисто да го идентификуваме ако веќе не е идентификуван.
"Igor, dojde vreme skoloto da e posledna sansa za onie koi nemaat nikakov drug talent ;)".
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15310
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: WESTLANDWINDWRIL Битола

Postby dragan_mig31 » 05 Mar 2011, 20:31

westland whirlwind се вика :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21727
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: WESTLANDWINDWRIL Битола

Postby IgorMKD » 05 Mar 2011, 20:32

Мислев на идентификациски ознаки, број, сквадрон, историја?
"Igor, dojde vreme skoloto da e posledna sansa za onie koi nemaat nikakov drug talent ;)".
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15310
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: WESTLANDWINDWRIL Битола

Postby Jak » 05 Mar 2011, 20:37

С-55 е и лиценцната ознака произведена во фабриката Соко. Како што знам, Југославија имала набавено 12 хеликоптери од westland, и 25 произведени с-55-5. Затоа и јас верувам (не сум сигурен) дека е Југословенски произведен примерок.
Како и да е штета за нашиов, па било која варијанта да е во прашање.
Jak
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 428
Joined: 04 Nov 2009, 23:00
Location: Tetovo

Re: Westland whirlwind во Битола

Postby KVARK » 05 Mar 2011, 20:38

Када поточно е ова kocov? На Тумбе кафе?
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
User avatar
 
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 22:39
Location: New Foxсиче!

Re: Westland whirlwind во Битола

Postby IgorMKD » 05 Mar 2011, 20:48

На некој начин во врска со хеликоптерот и неговата истотија во ЈРВ.

viewtopic.php?f=12&t=6037
"Igor, dojde vreme skoloto da e posledna sansa za onie koi nemaat nikakov drug talent ;)".
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15310
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Westland whirlwind во Битола

Postby kocov » 06 Mar 2011, 02:17

не баш оваа на тумбе кафе подолу е малку .За некакви ознаки не забележав но ке одам пак овие денови и ке барам но не верувам да имаа ознаки на хеликоптерите оти се многу многу оштетени .И денес кога бев горе па слегов долу во касарната се шетав па ме начекаја едни типци со тренерки не повеке од 20-21 година и ме рекоја дека било опасно и забрането и можат да пукат во мене ако се шетам околу касарна имено по акценто беа од кичево некој си професонални војничиња а заборават дека касарната ја продадоја така да овие денови ке одам оти веке ке почни со продожба касарната и ке можам на рајат да побарам да не имаа некој ознаки знам дека имаше ознаки на онаа што личи како мултипликатор.ДАВАМ ЗБОР ДЕКА КЕ ПОБАРАМ НЕКОЈ ОЗНАКИ ДА НЕ ИМАА :)
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
Online
 
Posts: 8399
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Westland whirlwind во Битола

Postby IgorMKD » 06 Mar 2011, 11:40

А на тие ропаците ако ги сретнеш пак кажи им кога зборат со тебе да облечат униформа и во став "мирно".
"Igor, dojde vreme skoloto da e posledna sansa za onie koi nemaat nikakov drug talent ;)".
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15310
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Westland whirlwind во Битола

Postby kocov » 06 Mar 2011, 12:33

kuzne sto bea mozi bea i aramii oti koga odev po patot so mu e od kasarnata kaj sto mu e vozniot park vidov eden star covek i kako saka da provali vo objektite i togas se pojavi ovie so trcanje od pozadi obejktot a toj stariot izbega abe ne deka nekoj mu se uplasi bea pilistari od 20 tina godini i edni kepeci i edniot mi vika nemoj tuka da setas mozi da te naceka patrola i mozi da pukata vo tebe a jas imaa setano niz kasarnata eeee ama toe e cela kasarna ja imat plenato nisto ne ostavija gledam i cevkite so bea od parnoto mu gi izvadija . Aj ke gledam denes ili ovie denovi da slikam i da pobarama oznaki na helikopterot
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
Online
 
Posts: 8399
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Westland whirlwind во Битола

Postby Bobo » 06 Mar 2011, 14:06

Image

Ете ти го Serial Number.


Само сликај го од блиску
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8170
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Westland whirlwind во Битола

Postby Skopjeair » 06 Mar 2011, 15:33

Тоа е сериски на роторот!
I fly BELL 206 when I am sober!
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
User avatar
 
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 09:23

Re: Westland whirlwind во Битола

Postby kocov » 06 Mar 2011, 15:46

Сега видов за серискиот борј еве што сликав.

ne se gledat brojki faleja parcinjata no kako sto se gledese pisese 722 ili 725
Image

Image


Image


Image

Image

Image
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
Online
 
Posts: 8399
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Westland whirlwind во Битола

Postby kocov » 06 Mar 2011, 15:48

ovaa bese samo na rotorot nikade na drugo mesto nemase i oznakata na helikopterot bese 722 ili 725
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
Online
 
Posts: 8399
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Westland whirlwind во Битола

Postby kocov » 06 Mar 2011, 15:54

Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
Online
 
Posts: 8399
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Westland whirlwind во Битола

Postby Bobo » 06 Mar 2011, 18:16

Сега ке го лоцираат МАФ МАФ службите хаха
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8170
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Westland whirlwind во Битола

Postby Jak » 06 Mar 2011, 19:37

Бројот е 725 што (според праксата во ЈРВ) значи дека серискиот број би бил 11725, што пак води до претпоставката дека станува збор за С-55-5 произведен по лиценца во Мостар. Е сега, дали е целосно произведен кај „нас“, или е склопен со британски делови и/или мотор, тоа...
Jak
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 428
Joined: 04 Nov 2009, 23:00
Location: Tetovo

Re: Westland whirlwind во Битола

Postby IgorMKD » 06 Mar 2011, 23:25

Браво kocov!!!

Значи дефинитивно се работи за S-55-5 со идентификациска ознака 11725, произведен во "Соко"-Мостар. За овој хеликоптер Југославија купи лиценца за трупот на авионот додека моторот се увезуваше. Трансмисијата на хеликоптерот ја работеше "21 Мај" од Белград... Би требало малку повеќе да истражуваме околу минатото на ова летало но со оглед дека е повлечен од употреба најдоцна во 1974 година тоа ќе иде малку тешко. Но, не и невозможно! Инаку, логиката сугерира дека во свое време оперирал од Петровец, Слатина, Ниш или Лаѓевци... Тие се најблиску до Битола.
"Igor, dojde vreme skoloto da e posledna sansa za onie koi nemaat nikakov drug talent ;)".
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15310
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Next

Return to Историја на авијацијата / Aviation history

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests