Westland whirlwind во Битола

Историјат на важните чекори и остварувања кои придонесле за формирањето на денешната авијација.
A historic review of the important steps and achievements that contributed for the aviation of today.

Re: Westland whirlwind во Битола

Postby kocov » 07 Mar 2011, 00:37

фала игор .Порано беа целосни сега се целосно исечени .И незнаев дека во битола биле донесени од петровец како што читав овие југословенски с-55 многу се расипувале и полека поелак биле заменувани со ми-4 .Јас да бев во тоа време ке пробав да ги модернизирав со турбиниски мотори и ке му дадев на републиките да си ги користат за транспортирање како амбуланити за све што му требат се разбира ако беше можно
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8399
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Westland whirlwind во Битола

Postby alvarhanso » 07 Mar 2011, 19:23

Супер инфо! Браво Кочов.... "Васко Ефтов" за месец март! :D
Чудно е што истиот назив (Westland Whirlwind) го делат и хеликоптеров.... и WWII ловецов. :roll:

http://en.wikipedia.org/wiki/Westland_W ... fighter%29
http://en.wikipedia.org/wiki/Westland_W ... icopter%29
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 25830
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Westland whirlwind во Битола

Postby kocov » 07 Mar 2011, 22:22

и нацистите имаа ја летала што ги викаја wril
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8399
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Westland whirlwind во Битола

Postby Davormkd » 14 May 2011, 22:50

Image

Image
Davormkd
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 37
Joined: 07 Apr 2010, 16:50

Re: Westland whirlwind во Битола

Postby alvarhanso » 14 May 2011, 23:23

Греота. :evil:
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 25830
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Westland whirlwind во Битола

Postby firefox » 23 Jun 2011, 08:31

Zaklucok od ova?
Mozeme uste 100 Voini na konji (Aleksandrovci) da stavime i da bidat po 300m visoki i pak kje si bideme narod na koj kje mu ja negiraat istorijata, Zosto? Pa nie ne si ja cenime najbliskata istorija kakva-takva, a ne pa onaa od pred 2-3000 godini.
Katastrofa od narod sme ti nie bre, bagra nevidena!
firefox
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1335
Joined: 04 Aug 2006, 15:44
Location: Skopje

Re: Westland whirlwind во Битола

Postby kocov » 23 Jun 2011, 20:51

firefox wrote:Zaklucok od ova?
Mozeme uste 100 Voini na konji (Aleksandrovci) da stavime i da bidat po 300m visoki i pak kje si bideme narod na koj kje mu ja negiraat istorijata, Zosto? Pa nie ne si ja cenime najbliskata istorija kakva-takva, a ne pa onaa od pred 2-3000 godini.
Katastrofa od narod sme ti nie bre, bagra nevidena!Точно така но што правиме кога сме така скроени од бога.
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8399
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Re: Westland whirlwind во Битола

Postby dragan_mig31 » 23 Jun 2011, 22:52

kocov wrote:
firefox wrote:Zaklucok od ova?
Mozeme uste 100 Voini na konji (Aleksandrovci) da stavime i da bidat po 300m visoki i pak kje si bideme narod na koj kje mu ja negiraat istorijata, Zosto? Pa nie ne si ja cenime najbliskata istorija kakva-takva, a ne pa onaa od pred 2-3000 godini.
Katastrofa od narod sme ti nie bre, bagra nevidena!Точно така но што правиме кога сме така скроени од бога.Господ нема никаква врска со ова.Да не почињам сеа дали постои или не пошто секој нормален интелегентен човек не верува дека има некој чича со брада што е жив 5000 години и не посматра сите одеднаш симултано(мултитаскинг) до културата и менталитетот е.Македонскиот народ има една опасна мана,голема дарба за самоуништување.Затоа се дешава ова што се дешава.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21727
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Westland whirlwind во Битола

Postby kocov » 24 Jun 2011, 15:25

Тое твое право дали постои господ или не. А за самоништувањето тое е точно само види како прво се поделени лугето прво на парти па потоа на улици, па на градови абе по све се делат и после си ги вадат очите еден со друг секогаш било така со овој народ и ке биди вака и во догледан иднина.
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8399
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Previous

Return to Историја на авијацијата / Aviation history

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron