Германски воен аеродром кај с.Удово 1917/18

Историјат на важните чекори и остварувања кои придонесле за формирањето на денешната авијација.
A historic review of the important steps and achievements that contributed for the aviation of today.

Германски воен аеродром кај с.Удово 1917/18

Postby Црн барон » 18 Apr 2013, 17:16

Најдов нешто интересно на Фејсбук

Германскиот воен аеродром во Удово била под команда на Jagdstaffel 38 , за време на функционирањето на овој аеродром , Германците забележале 17 победи над непријателските сили како и 4 порази.

Image

Image

Image

Image

Rudolf Bohm - одговорниот на аеродоромот во периодот 1јули 1917 до 6 ноември 1917 година
Image

Kurt Grasshoff (January 24, 1891 – June 12, 1918) was a German pilot who commanded Jasta 37 in France and Jasta 38 in Macedonia in World War I.
Image

Погребот на Kurt Grasshoff во Удово на 12 јуни 1918 година
Image

Извор:
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 195&type=3
Image
''Доколку се пробијат тенковите, по нив доаѓа и победата!'' Хајнц Гудеријан
Црн барон
Командир на Т-72
Командир на Т-72
User avatar
 
Posts: 1042
Joined: 04 Jul 2009, 12:31
Location: Струмица, МАКЕДОНИЈА

Re: Германски воен аеродром кај с.Удово 1917/18

Postby KVARK » 18 Apr 2013, 19:51

Вардаров на Дунав личи на првата слика.
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
User avatar
 
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 22:39
Location: New Foxсиче!

Re: Германски воен аеродром кај с.Удово 1917/18

Postby kocov » 21 May 2013, 23:51

Па гледано Атантата на Македонскиот фронт имала само таа мислам во 1916 над сто авиони, така морале нешто да преземат централните сили
Се ке направам како што треба и на крајот пак ништо..лоша срејка или што и јас самиот незнам
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola


Return to Историја на авијацијата / Aviation history

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests