Првиот лет на Балканот со жирокоптер бил во Македонија

Историјат на важните чекори и остварувања кои придонесле за формирањето на денешната авијација.
A historic review of the important steps and achievements that contributed for the aviation of today.

Првиот лет на Балканот со жирокоптер бил во Македонија

Postby avijacijamk » 02 Nov 2006, 20:08

Дали знаете дека во Македонија имало два жирокоптери? Првиот лет на Балканот со жирокоптер бил направен од едриличарот Сашо Генчев. Жирокоптерите биле купени со помош на тогашниот генерал Тошо Атанасовски. Ваков лет имало и од градскиот плоштад во Скопје.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby MaKoM » 03 Nov 2006, 15:31

Која година било оваа??Ако е у СРМ треба да има и слики. ма и да е у Кралства СХС пак би можело да има слики треба да се распрашаме.
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Postby avijacijamk » 03 Nov 2006, 15:37

Има една слика, ама нема година. Деновиве ќе ја искенирам и ќе ја бапнам на форум.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby kocov » 30 Jan 2009, 14:47

daj te nekoja sliki malku poveke napisite
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Postby avijacijamk » 03 Nov 2009, 13:08

...и после неколку години стагнација со оваа тема за жирокоптерите еве од мене една слика ...

Image
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby MaKoM » 03 Nov 2009, 13:18

а да ни кажеш нешто за сликата....што, каде ,од кого , лета ли ...
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Postby avijacijamk » 03 Nov 2009, 13:19

Ти личи ова дека е пловидбено и лета??? ахаахахахахах ... Докторе ти си без памет.....
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby MaKoM » 03 Nov 2009, 13:24

avijacijamk wrote:Ти личи ова дека е пловидбено и лета??? ахаахахахахах ... Докторе ти си без памет.....


Абе јасно оти не лета :lol: :lol: ама дај кажи нешто повеке за леталото. или да бараме по интернет
...shoveling shits up the hill...
MaKoM
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4639
Joined: 04 Aug 2006, 18:07
Location: Strumica R. Makedonija

Postby avijacijamk » 04 Nov 2009, 00:45

Брат ништо поише незнам, сем дека сме имале два вакви и двата ги скршиле луѓе кои ги познавам лично и кога ќе налетам на било кој од нив ќе ги прашам поише.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby kocov » 04 Nov 2009, 16:17

od kade se nabaveni ovie auto zirovi
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Postby avijacijamk » 12 Nov 2009, 17:06

Незнам, кога ќе налетам на тие што ги летаа тогаш се ќе ги прашам, поззз
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby kocov » 12 Nov 2009, 17:12

a ovie se kupeni vo 90 tite ili
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Postby Miksi » 12 Nov 2009, 19:41

Незнае. Кога ќе налета на луѓето ќе праша! :lol:
Miksi
Едриличар
Едриличар
User avatar
 
Posts: 253
Joined: 13 Jul 2007, 07:22
Location: Skopje

Postby avijacijamk » 12 Nov 2009, 19:57

kocov wrote:a ovie se kupeni vo 90 tite ili


не, купени се многу поодамна затоа што се сеќавам дека сум видел апла црно-бела слика со еден од овие два пред плоштад слобода. Мислам дека се околу 70-те години негде.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby kocov » 13 Nov 2009, 00:21

kako sto gledam na slikite ovoj nema motor .Za ovie letala mislev deka se mnogu ednostavni za letanje ama bile dosta teski i sakam da prasam na koj princip se leta so ovie letala oti ne bilo kako so si mislev ako mozi nekoj da kazi .
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Postby AlexGreat » 13 Nov 2009, 02:09

на туркање,а доколку се кренат на висина поголема од 20м,опасни се по живот :lol: :lol: :lol:
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
User avatar
 
Posts: 9357
Joined: 05 Mar 2009, 22:18

Postby kocov » 13 Nov 2009, 15:48

AlexGreat wrote:на туркање,а доколку се кренат на висина поголема од 20м,опасни се по живот :lol: :lol: :lol:


samo 20 metra mozat da leta a ovaa e autozir taka da tie znam letat povisoko
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Postby AlexGreat » 13 Nov 2009, 16:02

Незнам колку летаат..но на толкава висина се опасни по живот..особено Југо ако дува.. :lol:
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
User avatar
 
Posts: 9357
Joined: 05 Mar 2009, 22:18

Postby avijacijamk » 14 Nov 2009, 19:20

Разговарав со еден авиомеханичар кој меѓу првите ги склопувал и ми вика дека пристигнале од Италија во делови и овде ги склопувале. Значи главни фаци за летање на овие биле Митко Буклишиев или така нешто, Сашо Генчев и Гоце Петковски. Имало во Скопје, хели клуб и биле пратени некои луге во Италија на обука. Тоа се дешавало после 1975 гидина и имале два со мотор еден мотор од трабант, а другиот со некој мотор од 90 коња кој е уште кај еден човек во Скопје. Иначе како што разбрав припаѓале на територијална одбрана. Тоа знам сеа за сеа. Поздрав
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby kocov » 14 Nov 2009, 21:58

fala naj interesno e sto bile namenti za TO na makedonija 70 tite .

Samo se prilcno teski masini za letanje
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Next

Return to Историја на авијацијата / Aviation history

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest