Сакам да станам пилот

Пилотски муабети и случувања.
Pilot's talks and events.

Re: Сакам да станам пилот

Postby iwannabeapilot » 09 Jan 2016, 17:07

Ок здраво, сакав да прашам, колку материјал им во тие 9 предмети кои ги изучуваат приватните пилоти? Помала сум од она потребното, ама имам голема желба и сакам да станам пилот многу. :D
iwannabeapilot
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 1
Joined: 09 Jan 2016, 17:03

Re: Сакам да станам пилот

Postby Skopjeair » 09 Jan 2016, 20:06

Во зависност од кои книги учиш, отприлика околу 1000 страни материјал
I fly BELL 206 when I am sober!
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
User avatar
 
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 09:23

Re: Сакам да станам пилот

Postby Марко СВ.Н. » 11 Jan 2016, 23:16

iwannabeapilot wrote:Ок здраво, сакав да прашам, колку материјал им во тие 9 предмети кои ги изучуваат приватните пилоти? Помала сум од она потребното, ама имам голема желба и сакам да станам пилот многу. :D


Kolku godini imash ?
Марко СВ.Н.
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1026
Joined: 24 May 2013, 19:32
Location: Свети Николе

Re: Сакам да станам пилот

Postby EDRILICAR » 12 Jan 2016, 12:50

eve edna opcija :)
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Re: Сакам да станам пилот

Postby Dante » 02 Feb 2016, 13:25

Za PPL i ATPL bi ti preporacal, ako seuste imas zelba, i sekako ako ne si na fakultet uste, sedni nauci francuski jazik i probaj da se zapises na ENAC, Tuluz Francija. Tamu ke ti bide premnogu eftino. Za PPL e 3000 evra, a za ATPL ako se zapises, ti e bezpari, samo flight hours si gi plakas. Jas uste ne go znam jazikot,no bidejki tuka ke bidam 2 godini, ke imam vreme da go naucam, i dogodina ke se zapisam na kursot za PPL. Za vo makedonija veke ti e objasneto :)
ENAC Graduate Engineer
ATM Research Engineer and Consultant at M3 Systems BE
#EUROCONTROL
For once you have tasted flight you will walk the earth with your eyes turned skywards, for there you have been and there you will long to return. --- Leo Da Vinci
Dante
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 127
Joined: 17 Nov 2012, 23:42
Location: Delcevo, Macedonia

Re: Сакам да станам пилот

Postby Strymon876 » 04 Oct 2018, 21:49

Здраво,

Би сакал да аплицирам на најновиот конкурс објавен од центарот за обука на пилоти од АРМ. Дали има некој да сподели лично искуство? Колку е добра оваа идеа? Какви се можностите за стекнување на комерцијална дозвола во Европа по завршување на обврската за работење во АРМ? Што вклучуваат тестовите за селекција? Што вклучува тестот за физичка подготвеност? Какви се условите за работа и колкава плата се добива по завршување на обуката? Добредојдени се секакви детали во врска со оваа обука. Запознаен сум со основните критериуми и информациите во конкурсот, барам информации надвор од конкурсот.
Strymon876
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 2
Joined: 04 Oct 2018, 16:38

Re: Сакам да станам пилот

Postby dragan_mig31 » 05 Oct 2018, 09:56

Sekoja godina PTC ili COP organizira otvoren den.Nekade Novembar odprilika.Togas bi mozel da ides na lice mesto da se informiras i da gi vidis uslovite za studiranje i ponatamu za rabota.Ke doznaam i ke ti pisam sto koga kako ovdeka.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21657
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Previous

Return to Пилоти / Pilots

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron