Како станавте пилоти

Пилотски муабети и случувања.
Pilot's talks and events.

Како станавте пилоти

Postby Angor666 » 28 May 2007, 12:15

Баш ме интересира приказната позади пилотите.
Ние македонците се соочуваме со еден поприлично угостен синдром: Сакам да станам пилот ама немам пари, а ниту една од академиите не нуди стипендии или ние ќе те школуваме па ти после ќе работиш за нас, или било како. Затоа ме интересира како Вие, професионалните пилоти станавте тоа што се, бидејќи целата таа фама околу таа професија ми е малце нереална. Сакам да станам професионален пилот; кажете ми како. Во која воздухопловна академија да одам, која од нив нуди стипендии за да ти ја отплати школарината (не целосно, барем да ја минимизира до некоја пристојна цена).

Поздрав.
...Help,help, we are the USS Kenedy, of the german coast and we are sinking. Anyone help...

...This is the German Coast Guard... what are you (t)sinking about...
Angor666
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 17
Joined: 16 May 2007, 14:21
Location: Скопје

Postby bocvanec » 06 Oct 2007, 18:30

za skola za piloti imas vo jatovata pilotska skola a i vo sofija.
vo makednija ima pilotska akademija SKOPJE-AIR.
sedisteto na SKOPJE-AIR e vo fakultetot za turizam,partizanski odredi 99.
ima i brojce:02/3067977.letovite se so cessna 172 a za kolku cioni i uslovite ne znam.
bocvanec
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 37
Joined: 06 Oct 2007, 18:21

Postby cyber fulkrum » 06 Oct 2007, 21:02

Ako je velika ljubav prema letenju u pitanju onda pripremi od 4000-6000 eura za PPL dobro zdravlje i kreni ukoliko ti to nemogu obezbediti roditelji onda studiraj i radi,pa bice nesto.Od mene imas na poklon Oxford ATPL Book svih 15 knjiga.Do profesionalne dozvole tj.ATPL mozes da dodjes za 20-25.000 eura.

Kad to zavrsis onda moras da nadjes posao,kolike ces biti srece na ovim prostorima to je pitanje ili ces otici negde drugde gde traze pilote.

Mnogo srece.
cyber fulkrum
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 341
Joined: 01 Oct 2006, 01:42
Location: Belgrad

Postby Airbus » 01 Feb 2008, 17:56

cyber fulkrum wrote:Ako je velika ljubav prema letenju u pitanju onda pripremi od 4000-6000 eura za PPL dobro zdravlje i kreni ukoliko ti to nemogu obezbediti roditelji onda studiraj i radi,pa bice nesto.Od mene imas na poklon Oxford ATPL Book svih 15 knjiga.Do profesionalne dozvole tj.ATPL mozes da dodjes za 20-25.000 eura.

Kad to zavrsis onda moras da nadjes posao,kolike ces biti srece na ovim prostorima to je pitanje ili ces otici negde drugde gde traze pilote.

Mnogo srece.Драгане еве го првиот мој комшија заврши во Вршац.Отепа околу 100 илјади евра и ене го седи дома...Жално ми е кога го гледам како лета на симулатор дома :cry:
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
Airbus
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1629
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts

Postby Airbus » 01 Feb 2008, 18:03

Направив голема грешка.Се надевам дека Драган нема да се лути.Онака пишав кога видов на српски дека е пишувано ... :)
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
Airbus
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1629
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts

profesionalen pilot

Postby Lazar » 04 Feb 2008, 07:21

Decki da ne te razocaruvam, ama bi ti preporacal da pocekas malce i da vidis kako ke se odvivaat rabotite u Makedonija. Ima premalku rabota, a premnogu piloti, koi za zal nekoi od niv se da receme "pre-stari" za taa rabota ama ne sakaat da gi prepustat mestata na pomladite. Inaku najevtino bi te kostalo da najdes solidna letacka skola vo USA i tamu da go zavrsis celoto skolo so "conversion" vo JAA ATPL "frozen". Po zavrsuvanjeto ke ti bide izdadena ATPL "frozen" od UK CAA i vo MK ke treba samo da izvrsis "conversion" na IFR-ot. Na toj nacin nema da bides maltretiran od UCVP na Makedonija koja i onaka seuste ne e clenka na JAA.
Lazar
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 2
Joined: 24 Jan 2008, 06:24

Postby Skopjeair » 04 Feb 2008, 09:41

Пак ти е исто за конверзација на дозволите кај нас. Не им ги признаваат сите дозволи од САД
I fly BELL 206 when I am sober!
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
User avatar
 
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 09:23

Postby Lazar » 04 Feb 2008, 13:31

finatata e vo toa sto po vrakjanje od USA kandidatot doagja so Angliska UK CAA, ATPL "frozen", kade sto pri konverzijata mu se nostrificirani site licenci i ratinzi osven IFR-ot koj sto mora da se izvrsi vo Evropa. ZA IFR vo Evropa, najubava varijanta e da se zeme IFR vo USA i potoa samo 15 casa min. vo evropa , pa na ispit. Sega za sega, samo dve mesta nadvor od Evropa se ovlasteni da vrsat trening i da izdavaat JAA dozvoli. Prvoto e vo Naples FL, a drugoto e negde vo Avstralija.No, i pokraj toa sto ovaa varijanta e vozmozna i poeftina, pak kosta negde okollu 45-50 iljadi USD.
Lazar
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 2
Joined: 24 Jan 2008, 06:24

Re: Како станавте пилоти

Postby alex_85 » 11 Mar 2012, 15:54

Сакам, со обновување на темата, членовите на форумот да ми помогнат околу обуката за пилот која би сакал да ја извршам во Америка. Според моите досегашни сознанија самата обука е многу поефтина во Америка, отколку во Европа.
alex_85
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 3
Joined: 11 Mar 2012, 15:39

Re: Како станавте пилоти

Postby EDRILICAR » 07 Feb 2013, 18:31

Da se pofalam posle tolku vreme pominati po livadive po makedonija (sportski aerodromi, najubavi spomeni ke mi ostana i se uste ke idam ) denes poloziv ATPL(A) teorija sega mi ostanuva praksa da polozam CPL ME/IFR
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Re: Како станавте пилоти

Postby Scylla » 07 Feb 2013, 22:52

Честито! :bravo:
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4905
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Re: Како станавте пилоти

Postby alvarhanso » 17 Feb 2013, 16:29

Со мало задоцнување, честитки и од мене! :bravo:
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 25415
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje


Return to Пилоти / Pilots

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron