Средна авијатичарска школа во Задар

Пилотски муабети и случувања.
Pilot's talks and events.

Средна авијатичарска школа во Задар

Postby Пилот » 13 Oct 2009, 18:27

Јас само дознав дека имало таква школа.Има ли некој повеќе информации околу оваа школа?Благодарам однапред
Пилот
Моделар
Моделар
User avatar
 
Posts: 90
Joined: 09 Sep 2009, 21:26
Location: Куманово,Македонија

Re: Средна авијатичарска школа во Задар

Postby Andrej » 16 Oct 2009, 13:10

Пилот wrote:Јас само дознав дека имало таква школа.Има ли некој повеќе информации околу оваа школа?Благодарам однапред


I mene interesira istoto. Ako mozhite da ni dadete podetalni informacii ili nekoj link za da razgledame, napishete :) Blagodaram
Andrej
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 14
Joined: 14 Oct 2009, 19:48
Location: prilep

Postby AlexGreat » 07 Nov 2009, 02:43

Ајде дечки и јас да ви се најдам.
Да во Задар има таква школа и верувам дека можам многу да ви помогнам бидејќи брат ми оди во таа школа.
Прашајте што ве интересира..
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
User avatar
 
Posts: 9172
Joined: 05 Mar 2009, 22:18

Postby Mad Scientist » 07 Nov 2009, 11:33

Јас знам за две училишта, едното е Интеркокпит училиште за летање а друго средно техничко училиште со отсек воздухопловен техничар.
No good deed remains unpunished.

Нормален текст - Пишува љубител на авијација
Здебелен црвен и искосен текст - Пишува модератор
Mad Scientist
On the mike at 120.3
On the mike at 120.3
User avatar
 
Posts: 773
Joined: 05 Oct 2006, 17:42

Postby Пилот » 07 Nov 2009, 19:04

Па колку години трае школувањето колку кошта си има ли школата свој интернат за престој кои смерови ги има?Од мене толку а Андреј ако сака нека праша уште нешто
Пилот
Моделар
Моделар
User avatar
 
Posts: 90
Joined: 09 Sep 2009, 21:26
Location: Куманово,Македонија

Postby Andrej » 07 Nov 2009, 19:20

Пилот wrote:Па колку години трае школувањето колку кошта си има ли школата свој интернат за престој кои смерови ги има?Од мене толку а Андреј ако сака нека праша уште нешто


Hahhaha :) Za pochetok dovolno e da go znaeme i toa , pa kje vidime ponatamu.. Pozdrav
Andrej
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 14
Joined: 14 Oct 2009, 19:48
Location: prilep

Postby AlexGreat » 07 Nov 2009, 21:35

Вака,тоа е средно техничко училиште,значи 4 години трае како секоја нормална средна школа.
Има воздухопловен одсек,каде што има два смера : ИРЕ и ЗИМ.
ИРЕ со наши зборови е доколку сакате да работите внатре во авионот..и малце да поправате електроника во кокпитот и сл.тогаш за вас е ИРЕ(тоа го учи и брат ми),а доколку сакате да поправате мотори односно надворешни работи на авионот тогаш ЗИМ.
Во прва година ќе учите ошто за авијација..историја...институции и сл.
Азбуката авионска и многу други работи за авијација како и електротехника,техничко цртање и сл.
Во втора годин имате јакост на материјали мислам и сл. тек во 3та и 4та имате аеродинамика и баш специјализирано се за авиони..
Е сега има еден проблем.
Треба да бидете многу добри и одлични да влезете тука,и што побрзо да се запишете бидејќи во двата смера има само по 15 ученици од кои на крајот...барем во Задар,незнам поради што но верувам дека е поради неучење завршуваат од 30 само 15,и имаат ај да речеме сигурна работа на аеродром со плата од 1000 евра.
Поздрав,за повеќе информации прашајте.
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
User avatar
 
Posts: 9172
Joined: 05 Mar 2009, 22:18

Postby Пилот » 07 Nov 2009, 22:01

ја со мн добар можеби ке влезам ама со одличен тешко,а мене тоа електрониката и механиката не ме интересираат многу ,сепак фала за информацииве АlexGreat
Пилот
Моделар
Моделар
User avatar
 
Posts: 90
Joined: 09 Sep 2009, 21:26
Location: Куманово,Македонија

Postby AlexGreat » 07 Nov 2009, 22:04

Епа знам дека е тешко...но мораш тие добро да ги владееш.. све се да научити! :lol:
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
User avatar
 
Posts: 9172
Joined: 05 Mar 2009, 22:18

Postby Пилот » 07 Nov 2009, 22:10

А да не знае некој полесна средна школа во врска со авијацијата?Можеби малку мрднав од темата ама да не отварам нова :?
Пилот
Моделар
Моделар
User avatar
 
Posts: 90
Joined: 09 Sep 2009, 21:26
Location: Куманово,Македонија

Postby AlexGreat » 07 Nov 2009, 22:13

Вака друже да ти објаснам некои работи.
Доколку сакаш да се учиш тоа кај и да одиш и во Замбија ќе мора да научиш електротехника и техничко цртање,аеродинамика,јакост на материјали и сл.
Тоа е неопходно бидејќи тоа се се наоѓа на авионот и мораш да знаеш како работат инструментите од што се состојат и сл.
Ти сакаш да возиш кола без возачка и да не знаеш што има под хаубата.
Затоа во МК а и во други земји каде што нема баш школа за пилоти се земаат дечки од техничкиов факултет...инжињери и сл.
П.С Тоа не е тешка школа него обична средна!
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
User avatar
 
Posts: 9172
Joined: 05 Mar 2009, 22:18

Postby Пилот » 07 Nov 2009, 22:43

Фала друже :D
Пилот
Моделар
Моделар
User avatar
 
Posts: 90
Joined: 09 Sep 2009, 21:26
Location: Куманово,Македонија

Postby Falcon » 09 Nov 2009, 01:28

AlexGreat wrote: ИРЕ со наши зборови е доколку сакате да работите внатре во авионот..и малце да поправате електроника во кокпитот и сл. тогаш за вас е ИРЕ (тоа го учи и брат ми), а доколку сакате да поправате мотори односно надворешни работи на авионот тогаш ЗИМ.

Како прво, треба да нагласиме дека ИРЕ е кратенка од „Инструменти, радио-опрема и електрика“.

Второ, ЗИМ во Хрватска е она што е АМС кај нас - „Авион (структура), мотор и системи“.

Трето, средно-техничко со отсек воздухопловство има и кај нас - во Битола!
Falcon
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 806
Joined: 06 Mar 2008, 19:59
Location: Macedonia

Postby AlexGreat » 09 Nov 2009, 01:38

Епа супер чим има и кај нас,баш ме радува тоа!
Значи ги има истиве смерови.
А дали има после работа односно дали школото на некој начин „гарантира„ работа?

Ете ти едриличару и во МК можеш да го учиш тоа! :lol:
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
User avatar
 
Posts: 9172
Joined: 05 Mar 2009, 22:18

Postby Falcon » 09 Nov 2009, 01:43

AlexGreat wrote: А дали има после работа, односно дали школото на некој начин „гарантира„ работа?


Не.
Работа има многу малку и никој ништо не ти гарантира.
Falcon
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 806
Joined: 06 Mar 2008, 19:59
Location: Macedonia

Postby Пилот » 09 Nov 2009, 14:01

Абе ја колко да завршам да имам нешто средно не ми се учи овие средниве ,чим има во Битола супер.
Пилот
Моделар
Моделар
User avatar
 
Posts: 90
Joined: 09 Sep 2009, 21:26
Location: Куманово,Македонија

Postby brynner » 09 Nov 2009, 15:06

Ако не ти се учи, зошто ти е и средно тогаш?
Ич немој да учиш.
:lol:

(А, бе, деца... Фатете книгите и не се зае**вајте, за утре да не ви биде крив некој Грујо или Бане за сите проблеми во животот, па да киснете по биртии, а дома да си ги тепате жените и децата...
Вистинскиот живот не е на а1 ексклузив, бекстејџ, браво шоу, експлозив, бабабум, момент на вистината, големиот брат, операција триумф... и слични купишта пролив со кои ви ги трујат мозоците од мали нозе - затоа и ги пишувам со мали букви.
Не станува баш секој пејач, или уметник, или танчар, или имитатор - и за тоа треба 5% талент, ама 95% работа, што само по себе е неизмерно потешко од било кое стандардно школо.)
I am not afraid of crashing, my secret is... just before we hit the ground, I jump as high as I can.
— Bill Cosby
brynner
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 2542
Joined: 21 Jun 2007, 13:25

Postby AlexGreat » 09 Nov 2009, 18:13

:bravo:
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
User avatar
 
Posts: 9172
Joined: 05 Mar 2009, 22:18

Postby Пилот » 09 Nov 2009, 18:23

абе мене не да не ми се учи него да учам нешто околу "авијацијата" :D
Пилот
Моделар
Моделар
User avatar
 
Posts: 90
Joined: 09 Sep 2009, 21:26
Location: Куманово,Македонија

Postby AlexGreat » 09 Nov 2009, 18:27

Eee toa e najslatkoto... ama jbg mozda use podobro ke ti e ako i ucis za nea..ako ne ke si bides ko nas samo znatizelen entuzijast.
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
User avatar
 
Posts: 9172
Joined: 05 Mar 2009, 22:18

Next

Return to Пилоти / Pilots

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron