Средна авијатичарска школа во Задар

Пилотски муабети и случувања.
Pilot's talks and events.
Post Reply
User avatar
Пилот
Моделар
Моделар
Posts: 90
Joined: 09 Sep 2009, 22:26
Location: Куманово,Македонија
Contact:

Средна авијатичарска школа во Задар

Post by Пилот »

Јас само дознав дека имало таква школа.Има ли некој повеќе информации околу оваа школа?Благодарам однапред
User avatar
Andrej
Падобранец
Падобранец
Posts: 14
Joined: 14 Oct 2009, 20:48
Location: prilep
Contact:

Re: Средна авијатичарска школа во Задар

Post by Andrej »

Пилот wrote:Јас само дознав дека имало таква школа.Има ли некој повеќе информации околу оваа школа?Благодарам однапред
I mene interesira istoto. Ako mozhite da ni dadete podetalni informacii ili nekoj link za da razgledame, napishete :) Blagodaram
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Post by AlexGreat »

Ајде дечки и јас да ви се најдам.
Да во Задар има таква школа и верувам дека можам многу да ви помогнам бидејќи брат ми оди во таа школа.
Прашајте што ве интересира..
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Mad Scientist
On the mike at 120.3
On the mike at 120.3
Posts: 773
Joined: 05 Oct 2006, 18:42
Contact:

Post by Mad Scientist »

Јас знам за две училишта, едното е Интеркокпит училиште за летање а друго средно техничко училиште со отсек воздухопловен техничар.
[color=blue]No good deed remains unpunished.[/color]

Нормален текст - Пишува љубител на авијација
[b][i][color=red]Здебелен црвен и искосен текст - Пишува модератор[/b][/i][/color]
User avatar
Пилот
Моделар
Моделар
Posts: 90
Joined: 09 Sep 2009, 22:26
Location: Куманово,Македонија
Contact:

Post by Пилот »

Па колку години трае школувањето колку кошта си има ли школата свој интернат за престој кои смерови ги има?Од мене толку а Андреј ако сака нека праша уште нешто
User avatar
Andrej
Падобранец
Падобранец
Posts: 14
Joined: 14 Oct 2009, 20:48
Location: prilep
Contact:

Post by Andrej »

Пилот wrote:Па колку години трае школувањето колку кошта си има ли школата свој интернат за престој кои смерови ги има?Од мене толку а Андреј ако сака нека праша уште нешто
Hahhaha :) Za pochetok dovolno e da go znaeme i toa , pa kje vidime ponatamu.. Pozdrav
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Post by AlexGreat »

Вака,тоа е средно техничко училиште,значи 4 години трае како секоја нормална средна школа.
Има воздухопловен одсек,каде што има два смера : ИРЕ и ЗИМ.
ИРЕ со наши зборови е доколку сакате да работите внатре во авионот..и малце да поправате електроника во кокпитот и сл.тогаш за вас е ИРЕ(тоа го учи и брат ми),а доколку сакате да поправате мотори односно надворешни работи на авионот тогаш ЗИМ.
Во прва година ќе учите ошто за авијација..историја...институции и сл.
Азбуката авионска и многу други работи за авијација како и електротехника,техничко цртање и сл.
Во втора годин имате јакост на материјали мислам и сл. тек во 3та и 4та имате аеродинамика и баш специјализирано се за авиони..
Е сега има еден проблем.
Треба да бидете многу добри и одлични да влезете тука,и што побрзо да се запишете бидејќи во двата смера има само по 15 ученици од кои на крајот...барем во Задар,незнам поради што но верувам дека е поради неучење завршуваат од 30 само 15,и имаат ај да речеме сигурна работа на аеродром со плата од 1000 евра.
Поздрав,за повеќе информации прашајте.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Пилот
Моделар
Моделар
Posts: 90
Joined: 09 Sep 2009, 22:26
Location: Куманово,Македонија
Contact:

Post by Пилот »

ја со мн добар можеби ке влезам ама со одличен тешко,а мене тоа електрониката и механиката не ме интересираат многу ,сепак фала за информацииве АlexGreat
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Post by AlexGreat »

Епа знам дека е тешко...но мораш тие добро да ги владееш.. све се да научити! :lol:
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Пилот
Моделар
Моделар
Posts: 90
Joined: 09 Sep 2009, 22:26
Location: Куманово,Македонија
Contact:

Post by Пилот »

А да не знае некој полесна средна школа во врска со авијацијата?Можеби малку мрднав од темата ама да не отварам нова :?
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Post by AlexGreat »

Вака друже да ти објаснам некои работи.
Доколку сакаш да се учиш тоа кај и да одиш и во Замбија ќе мора да научиш електротехника и техничко цртање,аеродинамика,јакост на материјали и сл.
Тоа е неопходно бидејќи тоа се се наоѓа на авионот и мораш да знаеш како работат инструментите од што се состојат и сл.
Ти сакаш да возиш кола без возачка и да не знаеш што има под хаубата.
Затоа во МК а и во други земји каде што нема баш школа за пилоти се земаат дечки од техничкиов факултет...инжињери и сл.
П.С Тоа не е тешка школа него обична средна!
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Пилот
Моделар
Моделар
Posts: 90
Joined: 09 Sep 2009, 22:26
Location: Куманово,Македонија
Contact:

Post by Пилот »

Фала друже :D
User avatar
Falcon
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 826
Joined: 06 Mar 2008, 19:59
Location: Macedonia
Contact:

Post by Falcon »

AlexGreat wrote: ИРЕ со наши зборови е доколку сакате да работите внатре во авионот..и малце да поправате електроника во кокпитот и сл. тогаш за вас е ИРЕ (тоа го учи и брат ми), а доколку сакате да поправате мотори односно надворешни работи на авионот тогаш ЗИМ.
Како прво, треба да нагласиме дека ИРЕ е кратенка од „Инструменти, радио-опрема и електрика“.

Второ, ЗИМ во Хрватска е она што е АМС кај нас - „Авион (структура), мотор и системи“.

Трето, средно-техничко со отсек воздухопловство има и кај нас - во Битола!
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Post by AlexGreat »

Епа супер чим има и кај нас,баш ме радува тоа!
Значи ги има истиве смерови.
А дали има после работа односно дали школото на некој начин „гарантира„ работа?

Ете ти едриличару и во МК можеш да го учиш тоа! :lol:
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Falcon
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 826
Joined: 06 Mar 2008, 19:59
Location: Macedonia
Contact:

Post by Falcon »

AlexGreat wrote: А дали има после работа, односно дали школото на некој начин „гарантира„ работа?
Не.
Работа има многу малку и никој ништо не ти гарантира.
User avatar
Пилот
Моделар
Моделар
Posts: 90
Joined: 09 Sep 2009, 22:26
Location: Куманово,Македонија
Contact:

Post by Пилот »

Абе ја колко да завршам да имам нешто средно не ми се учи овие средниве ,чим има во Битола супер.
brynner

Post by brynner »

Ако не ти се учи, зошто ти е и средно тогаш?
Ич немој да учиш.
:lol:

(А, бе, деца... Фатете книгите и не се зае**вајте, за утре да не ви биде крив некој Грујо или Бане за сите проблеми во животот, па да киснете по биртии, а дома да си ги тепате жените и децата...
Вистинскиот живот не е на а1 ексклузив, бекстејџ, браво шоу, експлозив, бабабум, момент на вистината, големиот брат, операција триумф... и слични купишта пролив со кои ви ги трујат мозоците од мали нозе - затоа и ги пишувам со мали букви.
Не станува баш секој пејач, или уметник, или танчар, или имитатор - и за тоа треба 5% талент, ама 95% работа, што само по себе е неизмерно потешко од било кое стандардно школо.)
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Post by AlexGreat »

:bravo:
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
User avatar
Пилот
Моделар
Моделар
Posts: 90
Joined: 09 Sep 2009, 22:26
Location: Куманово,Македонија
Contact:

Post by Пилот »

абе мене не да не ми се учи него да учам нешто околу "авијацијата" :D
User avatar
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
Posts: 13296
Joined: 05 Mar 2009, 22:18
Contact:

Post by AlexGreat »

Eee toa e najslatkoto... ama jbg mozda use podobro ke ti e ako i ucis za nea..ako ne ke si bides ko nas samo znatizelen entuzijast.
Svi ruski ratni ciljevi biće ostvareni, ali postepeno. Pošto se postepeno i menjaju.
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests