Како да се стане цивилен пилот?

Пилотски муабети и случувања.
Pilot's talks and events.

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Postby фосил » 29 Jul 2013, 11:23

Skopjeair wrote:2. Кај нас највеќе можеш да се обучиш на ниво на Спортска Дозвола ППЛ
3. Не се моментално признаени, иако се на ниво на ЈАА стандард
4. ППЛ ти е некаде 8500 евра
5.6. Доволно е да читаш на форум тука за почеток да бидеш известен за случувањата

Втор дел:

1. Во зависност од времето имаш повеќе опции. Дел во МКД па да завршиш таму, или цела во странство


Фала :)
фосил
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 7
Joined: 02 Mar 2010, 23:18

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Postby EDRILICAR » 11 Aug 2013, 20:56

7000 eur ppl :)
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Postby VOSTOK » 13 Apr 2014, 07:57

Здраво, читав на темава , јас сакам сега да знаам , дали во оваа обука (академија во друг случај) треба познавање на англиски јазик ?
Да напоменам , доколку се учи во МК е ова......
И колку (временски) трае оваа обука ?
А за цената мислам дека имаше пишано на темава , се движи некаде 8000-9000 EUR.
VOSTOK
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 5
Joined: 07 May 2013, 08:14

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Postby MISFIT » 24 Apr 2015, 11:03

Здраво, нов сум на форумов и гледам дека има интересни теми и дискусии. Особено ме интересира оваа. Јас сум средношколец, сега завршувам четврта година, и разгледувам опции за како да станал комерцијален пилот. Имам можност да одам на факултет во Словенија, поточно машински, на смер леталство(по чие завршување се добива ATPL). Трошоците на факултетот ги плаќа Република Словенија, освен во овој случај, седми семестер е практичен дел(Три години учиш, четвртата година леташ и завршуваш дипломска) кој мора сам да си го финансираш. Практичниот дел се оджува во Адриа, и немам точни информации за цената, малку е подобра ситуацијата, бидејки се плаќаат само летовите и инструкторот, цела теорија ќе ја имаш научено до тогаш.

Какви информации имате за начини да се спонзорира практичниот дел(Пример да ги завршам трите години, колкави се шансите да добијам поддршка од некоја авиокомпанија за практичниот дел)?
Или па некој друг начин авиокомпанијата да ти ја обезбеди обуката? Пример Wizzair како вработувале македонски пилоти пред некоја година?
И каква обука се добива на Центарот за обука на пилоти, поточно каква дозвола се добива, и што е потребно за да се влезе?
MISFIT
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 10
Joined: 08 Apr 2015, 11:28

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Postby Skopjeair » 24 Apr 2015, 12:40

Едно време имаше Емирати програм за спонзорство не сега е само за нивни државјани. Во моментов сите стипендии обично се за граѓани од земјата каде што е авиокомпанија. Во Центарот за обука на пилоти е строго школа за војска и полиција. Добиваш интерни дозволи.

За Словенија не знам првпат слушам, меѓутоа колку е да не плакаш за теорија тоа ти е најефтиниот дел
I fly BELL 206 when I am sober!
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
User avatar
 
Posts: 3183
Joined: 12 Oct 2006, 09:23

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Postby MISFIT » 24 Apr 2015, 21:32

Skopjeair wrote:Во Центарот за обука на пилоти е строго школа за војска и полиција. Добиваш интерни дозволи.


Претпоставував, но имам прочитано дека може со релативно лесен писмен тест да се добие CPL, ама тоа за во странство, незнам тука какое, нешто слично е или?

А во каква состојба е авиокомпанијата Адриа денеска?
MISFIT
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 10
Joined: 08 Apr 2015, 11:28

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Postby zdravkin2000 » 25 Apr 2015, 07:33

Адриа е во финансиска криза словенците се спремаат со години да ја продадат а за тоа ти со го сакаш ти требаат според сегашните цени најмалку 50000 еврача не се надевај дека некој ќе те финансира освен што вика Скопјеаир ако си граѓанин на емиратите или сега за сега само некои големи авио компании или држави го имаат тој програм а и тие се малку, скоро сите школи се приватни и работат строго за кеш без државни финансии.
zdravkin2000
Едриличар
Едриличар
User avatar
 
Posts: 226
Joined: 02 Dec 2007, 20:00

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Postby MISFIT » 25 Apr 2015, 17:03

А постои ли некој начин кај нас од воена академија(ако има таков смер) или од Центар за обука на пилоти, да се продолжи ви приватниот сектор?
Што се бара за во регионална авиокомпанија? CPL+ME+IR+MCC, или задолжително е ATPL? И колку часови лет одприлика?
Да знам дали воопшто да се запишувам на машинскиот факултет, или да си терам друг факултет/смер, а за некоја година PPL да земам полесно да ми биде на душата... :se_predavam:

П.С. Ако пробам што повисоки оцени да добијам на смерот леталство, би имал поголеми шански за спонзорство?
MISFIT
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 10
Joined: 08 Apr 2015, 11:28

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Postby zdravkin2000 » 25 Apr 2015, 20:21

Се со треба да направиш е да имаш многу пари , добро здравје и желба да станеш цивилен пилот друго нема да се упишеш на факултет ти е само одличен плус во животот други работи нема сега за сега така да учи и штеди многуууууу пари.
zdravkin2000
Едриличар
Едриличар
User avatar
 
Posts: 226
Joined: 02 Dec 2007, 20:00

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Postby MISFIT » 25 Apr 2015, 20:42

Здравје имам, желба имам повеќе од доволно, да заштедам доволно пари е невозможно. Јас сакам да отидам на машински факултет во Словенија(кадешто државата го плаќа факултетот), на смер леталство, но нема да го дипломирам ако не го поминам практичниот дел, кој морам сам да го финансирам, што значи не е плус, туку џабе потрошени 3 години учење во странство. Сакам да ги истоштам сите други опции пред да се решам да одам во друг правец во животот(Иако пак би полагал за PPL за 2-3 години.). За на факултетот можам да добијам стипендија(поточно за престојот во Сло.), буквално единствениот трошок ми се летовите, подобра понуда амин...
Имам уште краток период да се одлучам дали да ризикувам да одам на факс(со надеж за спонзор) кој не е гарантирано дека ќе го завршам, или да одам во друг правец и да се претвори во неостварен сон...
MISFIT
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 10
Joined: 08 Apr 2015, 11:28

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Postby Obedineta Makedonija » 26 Apr 2015, 01:23

Obedineta Makedonija
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 46
Joined: 06 Feb 2012, 01:23

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Postby MISFIT » 26 Apr 2015, 10:18

Одлично, кај го најде :D

Само ова: "Wizz Air will provide a job guarantee (subject to achieving proficiency) upon successful completion of training thus assisting the trainees to access the required funding for the program."-Не сум сигурен што сакале да кажат со assist, претпоставувам пак би постоеле некои трошоци од свој џеб, само финтата е колкави се?
MISFIT
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 10
Joined: 08 Apr 2015, 11:28

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Postby MISFIT » 28 Apr 2015, 15:59

Cadet Pilot Program била за неискусни пилоти(300 часа лет), а не за некој без искуство... А и баш ме зачуди како би им се исплатело да беше од 0 до ATPL+A320 Type Rating, а на овој начин само ATPL и Type Rating ти обезбедуваат, но затоа првите 15 месеци плата 650 евра. Вака им се исплати, ама мене не ми одговара :se_predavam:
MISFIT
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 10
Joined: 08 Apr 2015, 11:28

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Postby MISFIT » 28 Apr 2015, 16:40

Јебига, има ли во златнава Македонија некој начин да се добие дозвола со реални трошоци? Освен Центар за обука на пилоти? А би било убаво и да каже некој ако знае што е потребно за да се влезе во ЦОП.
MISFIT
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 10
Joined: 08 Apr 2015, 11:28

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Postby EDRILICAR » 11 May 2015, 10:57

kaj i da baras nema da pomines bez 50000 eur toa e PPL,CPL,FRZ ATPL,IR, ME, ME/IR i ke ti trebat plus 5000 eur za MCC/JOC...na kraj ke izlezes so okolu 350 saati TT
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Re: Како да се стане цивилен пилот?

Postby Марко СВ.Н. » 24 Aug 2015, 19:06

Марко СВ.Н.
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1021
Joined: 24 May 2013, 19:32
Location: Свети Николе

Previous

Return to Пилоти / Pilots

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests