Како се менува масло кај Ан-2?

За сите оние кои не се плашат да ги извалкаат рацете и облеката.
For those who are not afraid to get messy clothes and hands.

Postby igor_mk » 25 Sep 2006, 21:00

Scylla wrote:Па ете се јави еден механичар засега, ќе ни објасни како се менува масло кај Ан-2 :D


Абе шо ќе ни објаснува како се менува масло кај Ан-2.
тоа можам и јас .Исто е како да менуваш на кола. ХеХеХе :wink:
igor_mk
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 454
Joined: 22 Sep 2006, 15:49
Location: Скопје - Македонија

Postby avijacijamk » 25 Sep 2006, 21:48

Абе шо ќе ни објаснува како се менува масло кај Ан-2.
тоа можам и јас .Исто е како да менуваш на кола. ХеХеХе


Сигурен си???
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby igor_mk » 25 Sep 2006, 22:38

Па доста сум уверен во тоа :lol:
igor_mk
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 454
Joined: 22 Sep 2006, 15:49
Location: Скопје - Македонија

Postby Scylla » 26 Sep 2006, 11:03

igor_mk wrote:
Scylla wrote:Па ете се јави еден механичар засега, ќе ни објасни како се менува масло кај Ан-2 :D


Абе шо ќе ни објаснува како се менува масло кај Ан-2.
тоа можам и јас .Исто е како да менуваш на кола. ХеХеХе :wink:


Ајде кажи ни одма како се менува, а Златко ќе те провери и ќе ти каже што си направил. :)
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4909
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Postby dragan_mig31 » 26 Sep 2006, 11:18

znaci starno nemate popametna rabota ejjjjjjj ulje na an-2 ccccc
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21657
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Postby SAZDO » 29 Oct 2006, 22:11

Ne treba da go menjas samo ke si istece ne se sekiraj toj i koga stoj uljeto mu kape od naj dolniot cilindar non stop.
Take care about your speed-without of speed your dead men ,my boy!!!
SAZDO
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 192
Joined: 16 Oct 2006, 23:03
Location: SKOPJE

Postby avijacijamk » 29 Oct 2006, 22:34

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Абе руска машина, еден пилот на Ан-2 ми кажа пред некоја година следново
На Ан-2 ако не му тече уље под моторот значи нешто не е во ред со моторот.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby KVARK » 23 Nov 2006, 23:23

An-2 со автоматска замена на моторното масло. Може и со пелистерка, нели? Приметете го детаљлот од втората слика, на првата:D :D

Image
Image
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
User avatar
 
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 22:39
Location: New Foxсиче!

Postby avijacijamk » 26 Nov 2006, 19:04

хехе, тоа е паметна работа на техничарите во АРМ, тој авион толку многу испушта уље што под него се прави цела флека која не верувам дека може целосно да се отстрани. Иначе вака може уљето повторно да се врати во моторот. Иначе да не дојде до забуна не мислам на ВАМ-150 него на авионите од типот Ан-2.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby Skopjeair » 26 Nov 2006, 20:43

a bre ljuge sto se zamarate!!!! KE SI GO ODNESES KAKO COVEK NA SERVIS I KE TI SMENAT ULJE NA ANTONOV 2
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
User avatar
 
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 09:23

како се менува масло кај Ан-2.

Postby barbi » 25 Apr 2007, 20:57

da bidam iskren do sea neam videno mehanicar da zamenuva staro maslo na an-2.toa sto do sega imam videno e masloto sto se cedi niz grana da se odstrani ili da se iskoristi za ogrev.eden golem vpecatok mi ostai posledniot pat koga si imav rabota so gorenavedeniot vozduhoplov.pred samoto zapustanje mehanicarot go proveri nivoto na maslo vo masleniot rezervar,dade ocekuvana zabeleska deka potrebno e da se nadoknadi istecenoto maslo,no toa sto ne bese ocekuvano e kolicestvoto sto trebase da se doturi.....50 litri???? :cry: od toj moment mi se smeni percepcijata za tehnicka eksplatacija na vozduhoplovite.drugite zakljucoci napravete si gi sami
barbi
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 28
Joined: 25 Mar 2007, 19:22
Location: skopje


Return to Механика / Mechanics

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest