Мотор на пареа за авион

За сите оние кои не се плашат да ги извалкаат рацете и облеката.
For those who are not afraid to get messy clothes and hands.
Post Reply
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Мотор на пареа за авион

Post by kocov »

парен мотор и што велите дали добри за авион

Image

Image
User avatar
Spyro
Падобранец
Падобранец
Posts: 5
Joined: 09 Mar 2010, 02:53
Contact:

Post by Spyro »

Dobro e ako sakash u soba da go letash...jas sum student na mashinski fakultet i od toa sto jas go ucham kje trgnam od slednava logika. Prvo parni motori se zastareni pred 2363634 godini(taka e zborot) i se smeneti so motori na vnatreshno sogoruvanje. Zasto ?? za da ti raboti motorot na parea treba od negde da ja proizvedesh taka ?? za da ja proizvedesh pareata ti treba kotel taka ?? (paren kotel nema teorija da smestish u avion a bashka sto ne postoi) slikava sto ja imash e samo od paren motor a parea od kade ?? Da kazeme nekoj pameten tip kje izmisli ili izmislil kotel za taa primena toj kotel treba da go greesh na jaglen ili mazut ili plin ili nekoe drugo gorivo... tokmu za da gi poednostavat stvarite lugjevo izmislile motor na vnatreshno sogoruvanje kade sto gorivoto direktno kje ti go dvizi motorot. Vakov nacin na razmisluvanje e koristen za vreme na, pred, i malce posle prvata svetska vojna koga motorite na vnatreshno sogoruvanje ushte ne bile usovrsheni.
User avatar
BORG
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1328
Joined: 15 Jul 2006, 23:09
Location: YYZ Toronto -Mississauga ON
Contact:

Post by BORG »

Spyro wrote:Dobro e ako sakash u soba da go letash...jas sum student na mashinski fakultet i od toa sto jas go ucham kje trgnam od slednava logika. Prvo parni motori se zastareni pred 2363634 godini(taka e zborot) i se smeneti so motori na vnatreshno sogoruvanje. Zasto ?? za da ti raboti motorot na parea treba od negde da ja proizvedesh taka ?? za da ja proizvedesh pareata ti treba kotel taka ?? (paren kotel nema teorija da smestish u avion a bashka sto ne postoi) slikava sto ja imash e samo od paren motor a parea od kade ?? Da kazeme nekoj pameten tip kje izmisli ili izmislil kotel za taa primena toj kotel treba da go greesh na jaglen ili mazut ili plin ili nekoe drugo gorivo... tokmu za da gi poednostavat stvarite lugjevo izmislile motor na vnatreshno sogoruvanje kade sto gorivoto direktno kje ti go dvizi motorot. Vakov nacin na razmisluvanje e koristen za vreme na, pred, i malce posle prvata svetska vojna koga motorite na vnatreshno sogoruvanje ushte ne bile usovrsheni.
Aj citni tuka malce :
http://www.flyingkettle.com/besler1.htm
http://www.flyingkettle.com/besler6.htm

aj posle vidi tuka malce :
http://www.youtube.com/watch?v=nw6NFmcnW-8

Inace se e mozno,samo zavisi koj kolku pari ce pikne ......
Pozdrav
User avatar
Spyro
Падобранец
Падобранец
Posts: 5
Joined: 09 Mar 2010, 02:53
Contact:

Post by Spyro »

@ borg

Yeey pred 80 godini nekoj tip napravil eden prototip i ti od toa zakluchi deka motori na parea se dobra idea da gi stavish u avion. Kako sto znam kocov prasha dali se dobra idea jas samo iskomentirav deka voopshto ne se dobra idea poradi toa sto ne reshavash nieden od postoechkite problemi so koj se soochuvaat avionite a samo si dodavash novi. dobro me natera da pobaram i jas malce po internet i najbliska primena na motor na parea vo deneshno vreme e ustvari:

http://en.wikipedia.org/wiki/Convair_X-6

Nuklearniot rekator sluzi da ja zagree pareata a taa e taa sto go vrti motorot prosto kazano. No tuka se javuva problemot so radijacijata i povtorno tehnologijata zastanuva.

Znachi povtorno kje povtoram motori na parea se zastarena i vejke celosno prouchena tehnologija kade sto nema povejke prostor za podobruvanje.Povejke gi nema vo avtomobilskata industrija denes, gi nema vo moreplovskata industrija i gi nema vo avionskata.( zboram za masovna komercijalna ili voena upotreba se razbira deka kje najdesh po nekoja relikvija)
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Post by kocov »

sega bas vo 2000 i nekoja imase proekt za vakvi nuklerani reaktori koj trebase da rabota na pomaklu reaktvini elementi no tuka bese primenet topol vozduv koj go ladese reaktorot.Sepak denes so ovaa tehnologija e mozno da se napravi mal kontabilen reaktor koj nema da tezi mnogu.Koga zboruvame za avion na pareja dobro da se kazi deka vrz rabotata na ovie motori ne vlijaeje retkiot vozdux na povisoki visini potoa mnogu pomalce vlijanije imaa gravitacijata vrz pumpata za gorivo cest problem kaj klipnite avioni koga naglo se vrti levo i desno dojga do gubenja na silata na motorot.Parniot motor si raboti postojano so ista sila .E sega bidejki e paren klipen motor iskoristuvanjeto e do 18 % no se voveduvanje na novi tehnologi kako keramicki motori ovoj procent mozi da se zgolemi .
User avatar
Spyro
Падобранец
Падобранец
Posts: 5
Joined: 09 Mar 2010, 02:53
Contact:

Post by Spyro »

i jas mislam deka denes se poseduva dovolno tehnologija da napravat avion na nuklearen reaktor. Rabotata e vo toa sto nema teorija takov motor da dozvolat da se primenuva vo civilna industrija zamisli vo bliznachkite da udrea avioni so nuklearen reaktor... duri i da ja namalat radijacijata na zanemarlivi kolicihni dodeka motorot raboti sepak eksplozija bi znachela kontaminacija na celo podrachje. Duri i za voeni celi e premnogu rizichno ama zoso amerikancite se amerikacni bi mozelo da si dozvolat takov luksuz. a za parnite motori i pokraj toa sto vo nekoj podrachja se malce podobri od klipnite motori sepak nemaat shansi so mlaznite motori taka da seushte sum skeptik deka vo idnina kje vidime nekoja serija na avioni na paren motor.
User avatar
kocov
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 8783
Joined: 12 Jan 2008, 18:59
Location: Republika Bitola

Post by kocov »

imaa tie plan za bespilotni letala koj treba da rabotat na ovoj pogon .
A za mlaznite motori prednosta e nivata brzina koj mozat da ja razvijat no imav otvoreno tema za super sonicni propeler avion no treba da stavam nekoj sliki na taa tema
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Post by Canemakedonski »

Spyro wrote:i jas mislam deka denes se poseduva dovolno tehnologija da napravat avion na nuklearen reaktor. Rabotata e vo toa sto nema teorija takov motor da dozvolat da se primenuva vo civilna industrija zamisli vo bliznachkite da udrea avioni so nuklearen reaktor... duri i da ja namalat radijacijata na zanemarlivi kolicihni dodeka motorot raboti sepak eksplozija bi znachela kontaminacija na celo podrachje. Duri i za voeni celi e premnogu rizichno ama zoso amerikancite se amerikacni bi mozelo da si dozvolat takov luksuz. a za parnite motori i pokraj toa sto vo nekoj podrachja se malce podobri od klipnite motori sepak nemaat shansi so mlaznite motori taka da seushte sum skeptik deka vo idnina kje vidime nekoja serija na avioni na paren motor.
Советски и американски проекти за авион на нуклеарен погон имало уште некаде педесетт години, но биле откажани поради причините што ги наведе Spyro:
http://www.century-of-flight.net/Aviati ... y/nuke.htm
Еве и еден посебно неуспешен проект за крстаречки проектил со рамџет мотор на нуклеарен погон:
http://www.merkle.com/pluto/pluto.html
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests