1:72 R.V.Aircraft Mirage M5 P3

За љубителите со дебели нерви и креативност во обликувањето на овие прекрасни модели.
For the creative fans with patience who build these magnificent models.
Post Reply
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35622
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

1:72 R.V.Aircraft Mirage M5 P3

Post by dragan_mig31 »

Maketava ja napraviv za svoj keif i kolekcija.NIkako ne e takmicarska maketa nego cisto za u vitrina i svoj licen keif.Maketata e R.V.Aircraft Mirage IIIC/E prepraven u M5 na peruanskoto VV i PVo.Promenet nos,dorabotena kabina.PItocev u samogradnja.Tankovite se doraboteni da mozat da ponesat bombi kako na praviot.Boi MM i revell.Dekali od viskovi.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45820
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: 1:72 R.V.Aircraft Mirage M5 P3

Post by Iko »

Voobichaeno i standardno odlichno...nego bi te zaprashal najiskreno - podvesnava konfiguracija e avtentichna ili proizvod na sopstvena slobodna interpretacija?

Laserski naveduvana avio-bomba prikachena direktno na dopolnitelen podvesen rezervoar za gorivo - nemam videno dosega - i najiskrneo i bez nikakvo zameranje, mi izgleda na vo najmala raka bezvezna postavenost...rizichna i opasna sama po sebe...
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35622
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: 1:72 R.V.Aircraft Mirage M5 P3

Post by dragan_mig31 »

familijava na miraz III/5 imaat opcija za konverzija na supersonicnive rezervoari za gorivo da se montiraat 4x nosaci za bmbi od 250 + - kila kako sto se americkata mk-82-83 serija na bombi.Peruancive imaat nabaveno takvi rezervoari i gi imaat koristeno redovno.LGB kako apgrejd e napraven negde u tek na 90ti godini.Sto e interesno na nivnite miraz M5 i M5P3/4 imaat cak izvrseno konverzija so koja moze da se koristat i K13 ruski v-v raketi koi gi imale u golem broj od svojata flota su-20ki.Eve nekolku sliki na koi se glea toa.

Image

Image

Image
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Iko
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 45820
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA
Contact:

Re: 1:72 R.V.Aircraft Mirage M5 P3

Post by Iko »

Vidish - nemam videno do sega takva podvesna mozhnost (najbliska mi e onaa Francuska modifikacija za polu-rezervoar /polu-sakjast lanser na nevodeni raketni zrna)...no stojam na inicijalnata procenka (lichna i individualna) - deka ova e pomalce rizichen i za mene budalast nachin na podvesuvanje na bombardersko vooruzhuvanje...ne daj Bozhe - se biva...
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14217
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: 1:72 R.V.Aircraft Mirage M5 P3

Post by karamba »

Еејјј масторе одлично си го направил Миражот, браос баце перфектно
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests