Virtual Macedonian Airlines

Дискусии околу VATSIM мрежата. Се што не ви е јасно а сакате да го дознаете.
Discussions about the VATSIM network. Everything that you don't know but you are willing to find it out.

Postby avijacijamk » 09 Feb 2007, 13:29

Не знам дечкото што ја отвори темава го немам видено на форум веќе подолго време, изгледа се откажа од оваа замисла...
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Virtual Macedonian Airlines

Postby Angel Arnaudov » 14 Feb 2007, 14:52

nemam se otkazano ama sesija imav sea na faks, i bev zafaten malku poveke od voobicaeno, stranicata vo beta verzija e skoro gotova, kazete na koj da ja pratam za da mozeme da ja stavime na web...pozdrav
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida

Re: Virtual Macedonian Airlines

Postby Scylla » 14 Feb 2007, 18:10

Angel Arnaudov wrote:nemam se otkazano ama sesija imav sea na faks, i bev zafaten malku poveke od voobicaeno, stranicata vo beta verzija e skoro gotova, kazete na koj da ja pratam za da mozeme da ja stavime na web...pozdrav


Стави ја во зип и прати ја на makedonska.avijacija majmunche gmail.com
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Virtual Macedonian Airlines

Postby Angel Arnaudov » 24 Feb 2007, 00:50

Shto napravi so web stranicata, ja uploadira li ili...kazi ako treba neshto da se dopravi ili...Pozdrav
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida

Postby Scylla » 24 Feb 2007, 20:25

Работи ок, ако имаш некои измени слободно испрати ги да ги смениме.

http://virtual.avijacija.com.mk/
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Virtual Macedonian Airlines

Postby Angel Arnaudov » 24 Feb 2007, 21:07

A koga da se dogovorime da letame neshto nekoja relacija...aj da napravime neshto pozdrav..
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida

Postby Skopjeair » 24 Feb 2007, 22:34

Пробав да аплицирам за пилот, ама неке да ја прими. Не е направено тоа и кога ќе се пријавуваме?
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
User avatar
 
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 09:23

Postby fly_macedonia » 25 Feb 2007, 00:58

Страната е одлична за почеток, секоја чест.
Најважна работа е што не ми се допаѓа што е ставен Airbus 330 и некои линии што ги нема вистинскиот МАТ. Треба да се држиме до реалноста!!!

Сакам сите што се заинтересирани за членство во MAT VA да се пријават тука и да кажат кога ќе летаат и како ќе летаат за да има активна контрола тогаш. Ако ви треба помош околу рутите, само кажете ќе ви помогнам јас.

@Angel
Ти проработи ли squawk box-от, дали можеш да се приклучиш на мрежата?
Зачленете се на VATSIM
fly_macedonia
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 373
Joined: 04 Aug 2006, 18:09
Location: Скопје, Р. Македонија

Postby Tito » 25 Feb 2007, 15:17

Супер е направена страницата, само да ставите дел еден од каде што ке може да се симнат авионите.
Tito
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 87
Joined: 19 Aug 2006, 20:04
Location: Скопје,Македонија

Postby avijacijamk » 25 Feb 2007, 15:31

Јас не успевам исто така да се зачленам, меѓутоа ставете ме вие јер знаете дека сум ЗА.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby avijacijamk » 25 Feb 2007, 15:55

Еве тек сега имав малце повеќе време да ја разгледам странава и да дадам малце критики... :twisted:

Се разбира дека критикиве не се лошонамерни, затоа што сепак мислам дека треба да се подобрат некои ситни грешки...

Еве вака:

-Текстот горе доле е добар, но треба да се обработи и да се исправи во еден дел на македонски литературен јазик.

-Сликите се катастрофа, на пример онаа слика од Z3-AAF покажува доле во десниот агол "OVERSPEED", што никако не го одобрувам така да остане.

-Ова со пилото мора да има најмалку 15 години исто така не го одобрувам, затоа што има и помали дечки кои летаат подобро и знаат подобро од постари како на пример јас...

-не ми се допаѓа да има авион кој го нема во МАТ.

-сликата од CRJ-то може да биде и наша слика, зошто таа да стои...

-графички текстот во делот за vatsim може да се среди на подобро и да се намести слика која ќе се гледа

-апликацијата може да тера и вака, не е нешто посебно, но не е ни лоша

-делот за фразеологија и навигација е ок доколку се гледаат сликите и да се стави повеќе материјал за фразеологијата.

-да се стави текст, инфо, карти за аеродромите од кои оперира МАТ виртуал

-линкови за симињање на авионите, софтверот, упатство за користење....

Јас сум на располагање да ви дадам доста фотки, материјали, фразеологија, инфо за аеродромите итн...

Поздрав
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Virtual Macedonian Airlines

Postby Angel Arnaudov » 25 Feb 2007, 16:21

i jas bi se soglasil deka e najnaj, no daj site koi sme angazirani vo ovoj proekt da se sobereme na skype, da napravime edna konferencija, i da kazeme shto kako ke bide za vo idnina..pozdrav i cekam odgovor
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida

Postby POPO » 22 Mar 2007, 21:06

До кај сте со овај проект?
POPO
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 129
Joined: 16 Mar 2007, 21:22
Location: MIA

Postby Skopjeair » 22 Mar 2007, 21:35

МАТ Виртуал функционира . . . .

http://virtual.avijacija.com.mk
I fly BELL 206 when I am sober!
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
User avatar
 
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 09:23

???

Postby Igor Sivevski » 05 Aug 2008, 22:43

Decki,od poodamna ja sledam stranata na makedonska avijacija i forumot,no sega se zacleniv oficijalno,i naletav na temava za Virtual MAT airlines.Posledniot post veli deka stranata funkcionira,no nisto za zal.Izgleda propadnal proektov.Iako dosta docna se vklucuvam vo ovaa diskusija, sakam da kazam deka idejata bese fascinantna,prosto kazano-fantazija,i ne znam zosto propadnala ako veke postoela.Zosto morame nie vo Mk da bideme polsedni vo se ?Ja koristam VATSIM mrezata ,i dosega nikogas ne sum videl nikoj na aerodromot vo Skopje.Skroz e prazen,nema ni ATC ni piloti,nisto.Kako onoj filmot so Langolirite ako se sekavate,sve umreno.Dali ima voopsto nekoj od Makedonija sto go koristi Vatsim?Iako Virtual airlines ne funkcionira ,barem nekako da se zaclenvme na Vatsim,i da ima nekoj nastan so ke se odviva 1 mesecno barem,i da idat piloti od sekade,da zivni aerodromot!
Kako sto rekov,docna se vklucuvam vo diskusijata ,izgleda e zaboraveno odamna se,no barem gi kazav moite dilemi.Se nadevam ke se najdi nekoj da odgovori.

Pozdrav
Igor Sivevski
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 18
Joined: 05 Aug 2008, 22:28

Re: ???

Postby Angel Arnaudov » 06 Aug 2008, 07:54

Igor Sivevski wrote:Decki,od poodamna ja sledam stranata na makedonska avijacija i forumot,no sega se zacleniv oficijalno,i naletav na temava za Virtual MAT airlines.Posledniot post veli deka stranata funkcionira,no nisto za zal.Izgleda propadnal proektov.Iako dosta docna se vklucuvam vo ovaa diskusija, sakam da kazam deka idejata bese fascinantna,prosto kazano-fantazija,i ne znam zosto propadnala ako veke postoela.Zosto morame nie vo Mk da bideme polsedni vo se ?Ja koristam VATSIM mrezata ,i dosega nikogas ne sum videl nikoj na aerodromot vo Skopje.Skroz e prazen,nema ni ATC ni piloti,nisto.Kako onoj filmot so Langolirite ako se sekavate,sve umreno.Dali ima voopsto nekoj od Makedonija sto go koristi Vatsim?Iako Virtual airlines ne funkcionira ,barem nekako da se zaclenvme na Vatsim,i da ima nekoj nastan so ke se odviva 1 mesecno barem,i da idat piloti od sekade,da zivni aerodromot!
Kako sto rekov,docna se vklucuvam vo diskusijata ,izgleda e zaboraveno odamna se,no barem gi kazav moite dilemi.Se nadevam ke se najdi nekoj da odgovori.

Pozdrav


Zdravo!
Dobro e toa shto se interesiras za MAT Virtual, inicijativata bese napravena pred nekoi 1 - 2 godini mislam :D, ama se ostana na inicijativa, bidejki nema dovolen broj na ljuge koi sakaat i mozat da se vklucat vo ovoj proekt. Jas rekov deka ako nema minimum 15 - 20 dusi koi bi zele aktivno ucestvo vo proektot, nema nishto da bide od MAT Virtual. Jas sum bil za taa ideja otsekogas, no bidejki nema mnogu zainteresirani momentalno vozam so AI Traffic, i kolku tolku pak ima nekoj feeling za simulacija. Clen sum i na VATSIM ama nemam letano online veke podolgo vreme. Neznam shto da ti kazam...ako znaes ti barem ushte nekoj tvoj prijatel shto se zanimavaat so FS, moze da pokrenime povtorna inicjalitva i da napravime lista tuka kolku ne ima otprilika pa da vidime shto moze da napravime. Pozdrav
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida

Postby Igor Sivevski » 06 Aug 2008, 10:40

Blagodaram na odgovorot.Prijatel neam nikoj so koristi FS,dosega nieden takov ne sum sretnal ,a i tie so gi znam mislat deka sum obolen sto sum letal na kompjuter.!
Nema vrska,ne znam prethodno kolku bile zainteresirani,ama sega ima eden poveke :D ,heh,pa mozi za nekoja godina ke ima dovolno zainteresirani.
Inaku od Vatsim ocekuvav poveke,ocekuvav polni aerodromi,no ne e bas taka.Kako so gledam vo najfrekfentnite casovi na najgolemite aerodromi nema poveke od 15 avioni,barem dosega sto sum zabelezal.Ke moram da go zemam AI traffic.

Pozdrav
Igor Sivevski
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 18
Joined: 05 Aug 2008, 22:28

Postby cyber fulkrum » 06 Aug 2008, 19:07

Zalosno!
cyber fulkrum
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 341
Joined: 01 Oct 2006, 01:42
Location: Belgrad

Postby Kiko » 09 Aug 2008, 07:36

Здраво
можи некој да кажи што точно се внесува во контрол панелот за да се приклучам во ватсим мрежата, нешто гледав на youtube ама немие докрај јасно не се разбира добро а и мојот англиски не е на завидно ниво.
Поздрав
Kiko
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 48
Joined: 15 Jun 2008, 18:23
Location: Prilep

Re: ???

Postby Z3-MAK » 09 Aug 2008, 13:39

Igor Sivevski wrote:Ja koristam VATSIM mrezata ,i dosega nikogas ne sum videl nikoj na aerodromot vo Skopje.Skroz e prazen,nema ni ATC ni piloti,nisto.Dali ima voopsto nekoj od Makedonija sto go koristi Vatsim?


Pozdrav


Јас сум член на VATSIM и можда не секојдневно, ама почесто сум online. Не знam пак зошто не сум те видел некогаш online. Често проверувам кој лета на аеродромиве наши на www.vataware.com

И имам еден предлог:
Ај да организираме некој ден еден event на VATSIM, сите македонски пилоти, ако не летаме, барем да се појавиме на LWSK, да се пребројме:)
Z3-MAK
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 56
Joined: 04 May 2008, 12:19

PreviousNext

Return to MacVACC & VATSIM

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests