Македонски виртуелен контролен центар MacVACC

Дискусии околу VATSIM мрежата. Се што не ви е јасно а сакате да го дознаете.
Discussions about the VATSIM network. Everything that you don't know but you are willing to find it out.

Македонски виртуелен контролен центар MacVACC

Postby avijacijamk » 04 Aug 2006, 10:39

Eve ja novata web strana na makedonskata kontrola na letanje na VATSIM.

http://www.codevision.info/macvacc/

Vo slucaj nekoj da e zainteresiran za da ni se prikluci na VATSIM, slobodno neka me kontaktira za se sto go interesira.
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby fly_macedonia » 04 Aug 2006, 20:04

Еве малку јас да ви објаснам за се ова

VATSIM е virtual air traffic simulation, светска мрежа за симулирање виртуелен воздушен сообраќај. Ако сте пилот или контролор, или ентузијаст, или ако не знаете ништо за тоа а сакате да научите, само напишете пост тука, да ни дадете до знаење дека сте заинтересирани и ние ќе се погрижиме за понатаму.
Се што ви треба за да бидете во VATSIM е Microsoft Flight Simulator 2002 или 2004 (за пилоти) и интернет приклучок. За контролори има посебен програм кој е бесплатен, исто така и другиот потребен софтвер е бесплатен. Всушност се е БЕСПЛАТНО.
Таму се симулира воздушен сообраќак на највисоко ниво, со сите стандарди, правила и процедури, но тоа не треба да ве одврати доколку имате желба бидејќи има многу материјал од кој можете да научите.
Ај да не филозофирам премногу, ако има заинтересирани, нека пишат тука, ќе им објасниме подобро.
Исто така, видете го и веб сајтот, на кој се работи од неодамна и е сеуште во рана фаза. :D
Зачленете се на VATSIM
fly_macedonia
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 373
Joined: 04 Aug 2006, 18:09
Location: Скопје, Р. Македонија

Postby P.Overdrive » 06 Aug 2006, 14:20

Еве јас сум заинтересиран (=
Имам FS2004, треба да симнам уште некое програмче?
Што се` треба да правам? Што треба да читам? Итн итн.. (=

Се надевам не треба оригинална верзија од играта..
P.Overdrive
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 1
Joined: 06 Aug 2006, 13:57
Location: Скопје

Postby fly_macedonia » 06 Aug 2006, 15:21

P.Overdrive баш ми е мило што си заинтересиран 8)

Еве, види за што се работи од официјалната страна на VATSIM: http://vatsim.net/
Таму треба да се регистрираш прво, ама немој сеуште, не брзај ќе ти пратам на private адреси од мене и avijacijamk од skype i msn да ти објасниме подетално.
Не се секирај, нема потреба од оригиналната верзија на играта. Треба да се симне едно програмче SquawkBox 3 кое можеш да го најдеш овде http://www.codevision.info/macvacc/?cmd=dl
За материјалите исто така ќе ти објасниме понатака подетално, само сега за сега можеш да ги разгледаш обичниот тренинг што го има во Flight Simulator 2004, исто и learning center-от таму. Исто така, треба да го симнеш Pilot Handbook-от од овој линк од виртуелниот контролен центар на СЦГ http://www.scgvacc.net/?go=td

Еве сега ќе ти пратам контакти на private, поздрав
Зачленете се на VATSIM
fly_macedonia
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 373
Joined: 04 Aug 2006, 18:09
Location: Скопје, Р. Македонија

Postby avijacijamk » 06 Aug 2006, 20:41

Иако не се знаеме, сакам да ти посакам добредојде во нашиов форум и посебно на нашето виртуелно небо. Можеби на почетокот нема да ти изгледа лесно, но немој да се откажуваш нема да веруваш колку е слично се правото летање.
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby igor_mk » 25 Sep 2006, 14:34

Абе и јас сум заинтересиран ама немам ништо од овие програми ќе може ли да ми пишете што и од каде да симнам и што уште треба да направам за да можам и јас да се приклучам на VATSIM.
igor_mk
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 454
Joined: 22 Sep 2006, 15:49
Location: Скопје - Македонија

Postby fly_macedonia » 25 Sep 2006, 14:53

Прво треба да го најдеш flight simulatorot (Flight Simulator 2004 - Century of Flight), пробај да го најдеш, да го купиш или да го земеш од некој, ако не, има и на интернет преку peer-to-peer програми (Morpheus, Lime Wire), само да знаеш дека е околу 2GB па ако ти се симнува толку... :lol:
Прво тоа најди го и види дали ќе те заинтересира, другото е лесно (зачленување, инсталирање на додатни програми - се е бесплатно). Се надевам ќе те заинтересира 8) 8) 8)

avijacijamk го има симулаторот, па може и со него некако да се договориш :P
Зачленете се на VATSIM
fly_macedonia
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 373
Joined: 04 Aug 2006, 18:09
Location: Скопје, Р. Македонија

Postby Mad Scientist » 05 Oct 2006, 18:38

Јас у принцип можам да ббидам и едно и друго иако по професија сум контролор. Со FS сум од неговата верзија 5 па навака (некои 5 години) па и на тоа поле сум вешт. Само уште да наведете кој е програмот што ми треба за улога на контролор. Исто така приметив дека серверот не работи и не прима нов персонал во моментов. Поздрав
No good deed remains unpunished.

Нормален текст - Пишува љубител на авијација
Здебелен црвен и искосен текст - Пишува модератор
Mad Scientist
On the mike at 120.3
On the mike at 120.3
User avatar
 
Posts: 773
Joined: 05 Oct 2006, 17:42

Postby cyber fulkrum » 05 Oct 2006, 23:30

Predlog.U okviru ovog foruma otvoriti skolu virtuelnog letenja na makedonskom jeziku.Kroz koju bi u slici i reci dali sve elemente od instalacije FS i ostalih dodataka kao i osnove teorije letenja.

Alternativno kasnije uraditi isto i na macvacc.
cyber fulkrum
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 341
Joined: 01 Oct 2006, 01:42
Location: Belgrad

Postby avijacijamk » 05 Oct 2006, 23:38

Добра идеја, али малце ќе се стрпиме за да видиме колку ќе има заинтересирани, иначе ја сум главен за тренинг, па имам во план да направиме нешто... Поздрав
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby cyber fulkrum » 05 Oct 2006, 23:51

Svaki pocetak je tezak. :bravo:

Ajde da formirame Makedonsku akro grupu sa G-4 :roll:
cyber fulkrum
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 341
Joined: 01 Oct 2006, 01:42
Location: Belgrad

Postby avijacijamk » 05 Oct 2006, 23:59

Неможе македонска, може екс-ју... поинтересно би било, :wink:
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

MacVACC

Postby ScarfaceMkd » 21 Dec 2006, 12:33

Eve i jas sum zainteresiran. Ali kako sto primetiv stranata na MacVACC ne raboti t.e. raboti samo glavnata strana i nisto drugo. Inace veke sum zaclenet vo VATSIM i imam pominato nekolku casa letanje. So ogled na toa deka ne sum igral odamna Flight Simulator ke treba da se podsetam na nekoj raboti.

POZDRAV
ScarfaceMkd
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 7
Joined: 21 Dec 2006, 10:28

Postby avijacijamk » 21 Dec 2006, 14:15

Добро ни дојде на форум!!! Доколку треба било каква помош во врска со летање на vatsim слободно кажувај...
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

MacVACC

Postby ScarfaceMkd » 21 Dec 2006, 15:03

Sakam da prasam koga ke bide sajtot na MacVACC funkcionalen i koga ke moze da se zaclenam tamu :?: :?: :?:
ScarfaceMkd
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 7
Joined: 21 Dec 2006, 10:28

Postby cyber fulkrum » 21 Dec 2006, 19:33

avijacijamk wrote:Неможе македонска, може екс-ју... поинтересно би било, :wink:


Treba prvo uvezbati grupno letenje u simulatoru,to vec Srbi i Hrvati rade
pa odnda predloziti EX-YU Grupu.
cyber fulkrum
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 341
Joined: 01 Oct 2006, 01:42
Location: Belgrad

Postby avijacijamk » 21 Dec 2006, 20:42

Имам тренажа не е проблем, хехе.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby DZOLE » 06 Jan 2007, 17:11

и јас сум заинтересиран. го имам симулаторот FS2004 и имам постојан интернет. ако можит да ми објасните шо све тербит да напрам.
DZOLE
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 8
Joined: 06 Jan 2007, 02:06
Location: Охрид

Postby fly_macedonia » 07 Jan 2007, 12:51

Еве најпрво ќе треба да се регистрираш овде http://vatsim.net во делот Member Services - Join Now (имај на ум дека e-mail адресата со која ќе се регистрираш не смее да биде бесплатна (yahoo, hotmail...), ако немаш таква адреса можеш да направиш бесплатно на http://mt.com.mk
Потоа од истата страна на VATSIM можеш да симнеш потребен software за да леташ во мрежата преку Pilot Resources - Pilot Software. Од тука потребно е да симнеш и инсталираш: SquawkBox 3.1.0 for FS2002 and FS2004 (ова ти е единствен software потребен за приклучување а има уште многу додатни за разни функции), но уште нешто потребно ќе ти биде да одиш во истиот оддел во Updated Navigation Data courtesy of NAVData-Homepage for Flight-Simulators и да направиш update на навигациските податоци (бидејќи во default Flight Simulator-от се доста застарени). Пробај го се ова, види дали ќе можеш да се приклучиш, ако има било каков проблем во постапката пиши тука не се откажувај и кога ќе се приклучиш ќе се договориме еднаш да се состанеме на Петровец да направиме некој лет.

Поздрав!!!
Зачленете се на VATSIM
fly_macedonia
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 373
Joined: 04 Aug 2006, 18:09
Location: Скопје, Р. Македонија

Postby DZOLE » 07 Jan 2007, 18:26

:?: абе неможам да напрам имеил на mt.com.mk а пробав со имеил од јаху и ми викат тој е бесплатен имеил неможело со него. кажви шо да прам??? :?:
DZOLE
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 8
Joined: 06 Jan 2007, 02:06
Location: Охрид

Next

Return to MacVACC & VATSIM

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests