Македонски виртуелен контролен центар MacVACC

Дискусии околу VATSIM мрежата. Се што не ви е јасно а сакате да го дознаете.
Discussions about the VATSIM network. Everything that you don't know but you are willing to find it out.

Postby avijacijamk » 07 Jan 2007, 23:08

Ајде денеска пробај со истиот јузер и пасворд да се логираш на мтнет и кажи дали ќе влезеш...
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby DZOLE » 09 Jan 2007, 03:14

конечно напрајв имеил и се зачленав на VATSIM и ја спуштив програмата и све. ја инсталирам програмава и flight simulator не се уклучвит ја избришав и flight simulator-ов се уклучи. незнам шо е финтава :?: :!: :?: :!: :?: :!: :?:
DZOLE
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 8
Joined: 06 Jan 2007, 02:06
Location: Охрид

Postby avijacijamk » 11 Jan 2007, 00:45

Кажи што конфигурација имаш???
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby DZOLE » 11 Jan 2007, 15:16

Pentium III 750MHz
256MB RAM
nVIdia Riva TNT2 32MB RAM
i postojan internet.
DZOLE
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 8
Joined: 06 Jan 2007, 02:06
Location: Охрид

Postby avijacijamk » 11 Jan 2007, 23:48

УХХХ, можеби затоа несака, имаш послаб компјутер, утре ќе видам минимум конфигурација за SQ3
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby DZOLE » 12 Jan 2007, 00:39

програмата се уклучвит. играта не се уклучвит.
DZOLE
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 8
Joined: 06 Jan 2007, 02:06
Location: Охрид

Postby fly_macedonia » 12 Jan 2007, 02:00

Не е до конфигурацијата сигурно зашто јас летав и со послаба конфигурација. Веројатно е нешто неправилно инсталирано :shock: :shock: :shock:
Зачленете се на VATSIM
fly_macedonia
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 373
Joined: 04 Aug 2006, 18:09
Location: Скопје, Р. Македонија

Postby avijacijamk » 12 Jan 2007, 10:30

Во тој случај можеби треба да почекаш додека се инсталира во играта. Значи уклучи го симулаторот и чекај додека не ти се отвори прозорецот каде имаш опција да бираш авион.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby Igor Uzunov » 16 Aug 2008, 15:22

a ova moze da fukcionira vo fsx?i sto treba da se doinstalira?moze nekoj da mi objasni mene sega po ne znam koj pat sto vsusnost e celata procedura pred i potoa?i dali toa znaci deka bi letal online so drugi makedonci?
p.s.mnogu raboti uste ne razbiram pomagajte!dzabe znam da letam koga ne znam sto e uste online letanje :oops:
Igor Uzunov
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 68
Joined: 06 Dec 2007, 16:14
Location: mkd

Postby Z3-MAK » 16 Aug 2008, 21:45

Igor Uzunov wrote:a ova moze da fukcionira vo fsx?i sto treba da se doinstalira?moze nekoj da mi objasni mene sega po ne znam koj pat sto vsusnost e celata procedura pred i potoa?i dali toa znaci deka bi letal online so drugi makedonci?
p.s.mnogu raboti uste ne razbiram pomagajte!dzabe znam da letam koga ne znam sto e uste online letanje :oops:


На VATSIM со FSX, единствено (засега) можеш да се приклучиш со FSinn (www.mcdu.com). Squawkbox за FSX е сеуште во развој.

Онлајн летањето е исто со оффлајн заедно со AI traffic, со тоа што тој Traffic, се веќе вистински луѓе пред компјутер кои изигруваат пилоти и контролори и си во интеракција со нив во секој миг.

На VATSIM не леташ само со македонци, туку со цел свет. На прашањето дали ќе леташ со македонци, одговорот е ДА, АКО ГИ ИМА :D

И трето: Na VATSIM не можеш да леташ кај сакаш и како сакаш тукутака, туку треба исто како во реалноста: почитување процедури, знаење на фразеологија, читање на charts, кодекс на однесување. Во спротивно има супервајзори, кои можат во секое време да те дисконектираат или во најлош случај да те отпишат како член


Мислам дека ти објаснав некој работи

Поздрав :D
Z3-MAK
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 56
Joined: 04 May 2008, 12:19

Postby Igor Uzunov » 16 Aug 2008, 23:25

vtoriot del mi e sosema jasen prviot isto taka.ostanuva toa sto sum razocaran deka go nemam 2004.go kupiv i ne mi funkcionira-neam pojma zosto i zatoa go zemav posle fsx pa prorabote ovoj.inace inline vozam odvreme navreme tamu na nekoi serveri ama ne e toa TOA.fala sepak,pozdrav!
Igor Uzunov
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 68
Joined: 06 Dec 2007, 16:14
Location: mkd

Postby stavre » 19 Aug 2008, 19:15

zdravo drugari i ja sum epten zainteresiran za letanje imam Flight simulator 2004 ali poim nemam sto treba da napravam za da i ja letam mrezno ke ve castam ako me upatite sto sve treba da napravam fala odnapred
stavre
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 61
Joined: 24 Jan 2008, 02:51
Location: skopje

VATSIM

Postby kapetan na a319 » 27 Jan 2009, 18:27

pozdrav luge!
vaka...zainteresiran sum za toa letanje na VATSIM...znaci do nekade stignav so objasnuvanja od youtube kliopvi ali ne biduva... pa ako moze nesto da mi pomognete vo vrska so konektiranje i kako raboti ova ona opsti raboti.... :D :D
kapetan na a319
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 6
Joined: 28 Dec 2008, 09:38

Re: VATSIM

Postby Z3-MAK » 29 Jan 2009, 13:22

Сите што сте заинтересирани за летање на VATSIM, дајте ми msn преку ПМ, ќе контактираме се што треба за ова...
Z3-MAK
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 56
Joined: 04 May 2008, 12:19

Previous

Return to MacVACC & VATSIM

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests