Иницијатива за MacVacc

Дискусии околу VATSIM мрежата. Се што не ви е јасно а сакате да го дознаете.
Discussions about the VATSIM network. Everything that you don't know but you are willing to find it out.

Re: Иницијатива за MacVacc

Postby MK SU-25 » 13 Jan 2011, 01:33

Здраво дечки, јас имам доста време поминато на симулатор уште од времето кога нов беше FS2000, па се до ден денес. Моментално летам на FS2004. Колку часови имам поминато на симулатор незнам, ама знам дека се многу. Јас би сакал да летам на виртуелното небо, сум се интересирал, ама не сум се логирал сеуште затоа што сето тоа ми изгледа доста сложено, не во аспект на летање, туку во аспект на логирање, податоци, формалности и останати 300 чуда. Е сега дајте ми малку инструкции затоа што немам искуство со онлајн летање. Еве можете да сметате на мене како виртуелен пилот на Боинг 737. Инаку според мене потенцијалната авиокомпанија треба да го носи името не MAT Airways, туку Macedonian Airlines, затоа што MAT Airways е новата авиокомпанија која што воопшто нема врска со стариот МАТ кој леташе долги години од 1994 до 2009, па така, би требало да ја одржиме таа стара компанија во виртуелниот свет, ако веќе истата не се одржа во реалниот.

Поздрав :D

пс. предмалку тукушто го завршив IFR летот LYBE-LJLJ (Белград- Љубљана)
Amat Victoria Curam
MK SU-25
Морнарички пилот
Морнарички пилот

Re: Иницијатива за MacVacc

Postby kapetan_filip » 13 Jan 2011, 11:41

Здраво,
Вака Прво што треба да направиш е да се регистрираш на ВАТСИМ (http://cert.vatsim.net/vatsimnet/signup.html). Потоа ќе треба да димнес еден од овие програми Squawkbox или FSINN (инсталациите од овие програми можеш да ги најдеш на вебстраната на нашиот vACC fyrom.vateud.net. И тоа ти е тоа основното. Се понатаму се addons (како авиони, аеродроми итн). Доколку имаш прашања можеш да ме контактираш на MSN filip_markoski@hotmail.com или Skype filip.markoski/markoski3 ( двата ги користам).

П.С. MAT Airways избрав од чиста причина затоа што сега таа е активна.
Filip Markoski | MACvACC director (director@macvacc.org) | AirMak VA CEO
kapetan_filip
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 142
Joined: 08 Feb 2009, 16:03
Location: Skopje

Re: Иницијатива за MacVacc

Postby MK SU-25 » 13 Jan 2011, 14:15

Имам SquawkBox 3, треба да го инсталирам само. За регристирање ќе видам денеска покасно, а за авиокомпанијава ако нека биде и MAT Airways. Текстура направи за MAT Airways баш како што е сега? Kon Tiki Sky?

Поздрав
Amat Victoria Curam
MK SU-25
Морнарички пилот
Морнарички пилот

Re: Иницијатива за MacVacc

Postby Z3-MAK » 13 Jan 2011, 15:04

SqawkBox 4 има. Преземи го од тука
http://www.nickwhittome.com/SB3/release ... 4setup.zip
Z3-MAK
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 56
Joined: 04 May 2008, 12:19

Re: Иницијатива за MacVacc

Postby MK SU-25 » 13 Jan 2011, 15:13

Z3-MAK wrote:SqawkBox 4 има. Преземи го од тука
http://www.nickwhittome.com/SB3/release ... 4setup.zip


Фала, тукушто го превземав и го исталирав. Инаку има и дргу програм FSInn, тој подобар ли е?
Amat Victoria Curam
MK SU-25
Морнарички пилот
Морнарички пилот

Re: Иницијатива за MacVacc

Postby Z3-MAK » 13 Jan 2011, 15:22

Тука се негде и двата се добри, само Sqwawkbox е поедноставен за работа, ти го препорачувам овој.
Z3-MAK
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 56
Joined: 04 May 2008, 12:19

Re: Иницијатива за MacVacc

Postby MK SU-25 » 13 Jan 2011, 15:25

Z3-MAK wrote:Тука се негде и двата се добри, само Sqwawkbox е поедноставен за работа, ти го препорачувам овој.


Епа тогаш добро. Сега уште некој да ми појсни околу формалностите пред летање па да го пробам и онлајн.
Amat Victoria Curam
MK SU-25
Морнарички пилот
Морнарички пилот

Re: Иницијатива за MacVacc

Postby kapetan_filip » 13 Jan 2011, 16:53

Регистрирај се на fyrom.vateud.net/forum (прво прочитај го правилото за регистрирање). Тука ќе можеш да најдеш се поврзано за MAT Airways и MACvACC
Filip Markoski | MACvACC director (director@macvacc.org) | AirMak VA CEO
kapetan_filip
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 142
Joined: 08 Feb 2009, 16:03
Location: Skopje

Re: Иницијатива за MacVacc

Postby MK SU-25 » 13 Jan 2011, 18:19

kapetan_filip wrote:Регистрирај се на fyrom.vateud.net/forum (прво прочитај го правилото за регистрирање). Тука ќе можеш да најдеш се поврзано за MAT Airways и MACvACC


Се регистрирав, чекам админот да одобри. :D
Amat Victoria Curam
MK SU-25
Морнарички пилот
Морнарички пилот

Re: Иницијатива за MacVacc

Postby kapetan_filip » 13 Jan 2011, 18:40

Сега ќе ти одобрам. Јас сум админот :D
Filip Markoski | MACvACC director (director@macvacc.org) | AirMak VA CEO
kapetan_filip
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 142
Joined: 08 Feb 2009, 16:03
Location: Skopje

Re: Иницијатива за MacVacc

Postby kapetan_filip » 21 Mar 2011, 12:24

fyrom.vateud.net naskoro ke ima nov dizajn. Isto taka bi ve zamolil i da se registrirate na fyrom.vateud.net/smf
Filip Markoski | MACvACC director (director@macvacc.org) | AirMak VA CEO
kapetan_filip
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 142
Joined: 08 Feb 2009, 16:03
Location: Skopje

Re: Иницијатива за MacVacc

Postby AlexGreat » 21 Mar 2011, 14:19

Zosto FYROM?
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
User avatar
 
Posts: 9178
Joined: 05 Mar 2009, 22:18

Re: Иницијатива за MacVacc

Postby KVARK » 22 Mar 2011, 08:31

kapetan_filip wrote:fyrom.vateud.net naskoro ke ima nov dizajn. Isto taka bi ve zamolil i da se registrirate na fyrom.vateud.net/smf
Другар, мене би ми било срам и под честа да помислам вакво нешто, а камо ли да се регистрирам на таква страна... :(

Треба да се изборите да се промени URL-то... Борбата за името се добива во мали битки...
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
User avatar
 
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 22:39
Location: New Foxсиче!

Re: Иницијатива за MacVacc

Postby kapetan_filip » 23 Mar 2011, 10:07

Pazi imame dozvola da registrirame URL so macvacc. Ali ne sum vo mozost toa da go napravam. Dokolku e nekoj vo moznost slobodno neka ni pomogne
Filip Markoski | MACvACC director (director@macvacc.org) | AirMak VA CEO
kapetan_filip
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 142
Joined: 08 Feb 2009, 16:03
Location: Skopje

Re: Иницијатива за MacVacc

Postby Angel Arnaudov » 24 Mar 2011, 19:26

mislis da registrirame url so macvacc koj ke bide prenasocen kon fyrom.vateud.net/smf ?
Flight Simulator Fan, Follow me on twitter: www.twitter.com/AngelArnaudov
Angel Arnaudov
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 323
Joined: 10 Dec 2006, 22:59
Location: Orlando, Florida

Re: Иницијатива за MacVacc

Postby kapetan_filip » 24 Mar 2011, 19:37

smf toa e forumot. Zboram za oficijanla strana.
Filip Markoski | MACvACC director (director@macvacc.org) | AirMak VA CEO
kapetan_filip
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 142
Joined: 08 Feb 2009, 16:03
Location: Skopje

Re: Иницијатива за MacVacc

Postby kapetan_filip » 23 Aug 2011, 13:38

Можно е соединување на нас, србите, хрватите, босанците и словенците во еден FIR. Оваа иницијатива ја повлече VATEUD, со цел да се развие овој дела на Европа пошто е црна дупка.
Filip Markoski | MACvACC director (director@macvacc.org) | AirMak VA CEO
kapetan_filip
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 142
Joined: 08 Feb 2009, 16:03
Location: Skopje

Re: Иницијатива за MacVacc

Postby kapetan_filip » 06 Sep 2011, 19:22

Во моментов се префрлунаме на нов домеин hrrp://macvacc.co.cc. Набрзо ке биде пуштен во употреба форумот кој моментално го префрлуваме на новиот домеин, а подоцна и новата страна ќе биде поставена.
Filip Markoski | MACvACC director (director@macvacc.org) | AirMak VA CEO
kapetan_filip
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 142
Joined: 08 Feb 2009, 16:03
Location: Skopje

Re: Иницијатива за MacVacc

Postby kapetan_filip » 05 Oct 2011, 09:08

Сајтот http://macvacc.co.cc e ставен во употреба.
Filip Markoski | MACvACC director (director@macvacc.org) | AirMak VA CEO
kapetan_filip
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 142
Joined: 08 Feb 2009, 16:03
Location: Skopje

Re: Иницијатива за MacVacc

Postby AlexGreat » 05 Oct 2011, 12:28

Зарем и банерот на страната мора да е со ФИРОМ?
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
User avatar
 
Posts: 9178
Joined: 05 Mar 2009, 22:18

PreviousNext

Return to MacVACC & VATSIM

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest