Пад на D-GLLW

Факти, причини и последици од авионските несреќи.
Facts, reasons and outcomes from aircrash investigations.

Пад на D-GLLW

Postby Марко СВ.Н. » 06 Sep 2016, 17:59

НОВА дознава дека станува збор за авион кој се обраќал од Дубровник и исчезнал во близина на Скопје.
Се работи за приватен италијански авион од марката „Пајпер“, со германски регистарски таблички.
Екипите на МВР се на терен и го бараат авионот.
http://www.libertas.mk/avion-ischezna-v ... na-skopje/
Марко СВ.Н.
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1030
Joined: 24 May 2013, 19:32
Location: Свети Николе

Re: Приватен авион исчезна во околината на Скопје ???

Postby alvarhanso » 06 Sep 2016, 18:05

Обновено: Авион исчезна во околината на Скопје

Авион со приватен комерцијален лет исчезнал од радарот во близина на скопскиот аеродром, потврдуваат од МВР за НОВА.
НОВА дознава дека станува збор за авион кој стартувал од Тревизо, Италија а на скопскиот аеродром бил уредно најавен дека ќе слета за да наполни гориво.
Но во 17 и 40 часот, се губи од радарот на контролната кула на аеродромот „Александар Велики“.
Се работи за приватен италијански авион од марката „Пајпер“, со германски регистарски таблички со капацитет од шест патници.
Екипите на МВР се на терен и го бараат авионот.
http://novatv.mk/avion-ischezna-vo-okolinata-na-skopje/
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 27557
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Приватен авион исчезна во околината на Скопје ???

Postby Марко СВ.Н. » 06 Sep 2016, 18:06

Се работи за D-GLLW и според новите информации авионот е пронајден во близина на Велес.

Image
Марко СВ.Н.
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1030
Joined: 24 May 2013, 19:32
Location: Свети Николе

Re: Приватен авион исчезна во околината на Скопје ???

Postby alvarhanso » 06 Sep 2016, 18:09

Има преживеани?
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 27557
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Приватен авион исчезна во околината на Скопје ???

Postby Марко СВ.Н. » 06 Sep 2016, 18:10

Се надевам дека има,но велат дека се слушнала голема експлозија...
Марко СВ.Н.
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1030
Joined: 24 May 2013, 19:32
Location: Свети Николе

Re: Приватен авион исчезна во околината на Скопје ???

Postby alvarhanso » 06 Sep 2016, 18:16

Пронајден авион во пламен близу Велес

Првата информација за урнатиот авион пристигнала од жители на селото кои слушнале силен звук, удар и експлозија.
Во близина на село Ветерско, атар на општина Велес е пронајден авионот во пламен кој пред околу половина час исчезна од радарот на скопскиот аеродром.
Првичните информации од спасувачките служби се дека авионот е во пламен, а теренот е непристапен.
Првата информација за урнатиот авион пристигнала од жители на селото кои слушнале силен звук, удар и експлозија. Кон локацијата веќе се упатени спасувачки служби од Скопје и од Велес.
Селото Ветерско е во непосредна близина на пункот на Македонија сообраќај кој се наоѓа на познатата велешка тумба на автопатот Велес - Скопје, пред да започне спуштањето кон Катланово.
http://plusinfo.mk/vest/85071/pronajden ... izu-veles-
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 27557
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Приватен авион исчезна во околината на Скопје ???

Postby Марко СВ.Н. » 06 Sep 2016, 20:22

Марко СВ.Н.
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1030
Joined: 24 May 2013, 19:32
Location: Свети Николе

Re: Приватен авион исчезна во околината на Скопје ???

Postby alvarhanso » 06 Sep 2016, 20:33

Полицијата се пробива до урнатиот авион над селото Кожле

Полицијата веќе се пробива до авионот кој се урнал во непристапен терен, после село Кожле, во областа Синадорит, јавува репортерот на НОВА, Влатко Чаловски. Наводно, веќе дошле до некои предмети, патики мобилни телефони, но телата на патниците не се пронајдени.

На теренот покрај полициските екипи има и возила на Итната медицинска помош, а присутни се и повеќе новинарски екипи. Според мештаните на селото Кожле, нешто после 17 часот слушнале силен звук кој личел на експлозија, но бидејќи имало магла и врнело, мислеле дека грми.

“Слушнав силен звук кој личеше на екслпозија. Во тој момент гледав вести, но не помислив дека паднал авион“, изјави едне од жителите на Кожле.

Според мештаните до реонот каде што се урнал авионот се стигнува само со теренски џипови.
Екипата на НОВА, репортерот Влатко Чаловски и снимателот Трајче Антовски се на терен и ќе известуваат што се случува.
http://novatv.mk/politsijata-pravi-plan ... pen-teren/
..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 27557
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Приватен авион исчезна во околината на Скопје ???

Postby Марко СВ.Н. » 06 Sep 2016, 20:43

Неофицијално: Едно тело најдено изгорено, патниците во паднатиот авион се италијански државјани
http://www.libertas.mk/neofitsijalno-ed ... rzhavjani/
Марко СВ.Н.
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1030
Joined: 24 May 2013, 19:32
Location: Свети Николе

Re: Приватен авион исчезна во околината на Скопје ???

Postby Canemakedonski » 06 Sep 2016, 20:51

ПРОНАЈДЕН АВИОНОТ ШТО ИСЧЕЗНА КАЈ СКОПСКИОТ АЕРОДРОМ, ВО НЕГО БИЛЕ ИТАЛИЈАНСКИ И КОСОВСКИ ДРЖАВЈАНИ

Полицијата вечерва кај селото Блаце, јужно од Скопскиот аеродром го блокира пристапот кон селата Кожле и Ветерско, каде што е паднат авионот Пајпер со германски регистарски ознаки сопственост на авиоклуб од Тревизо, Италија.

Директорот на Бирото за јавна безбедност Митко Чавков изјави дека остатоци од авионот се најдени на 2 километри од селото Кожле и дека полиција веќе го обезбедува местото на несреќата.

http://sdk.mk/index.php/naslovna/pronaj ... rzhavjani/

Нажалост, како што изгледа нема да има преживеани...
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
User avatar
 
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep

Re: Приватен авион исчезна во околината на Скопје ???

Postby cyber2smile » 06 Sep 2016, 21:28

не ми е јасно?! некои информации по обичај доведуваат до збунувачки размислувања
немал гориво,а летал до Приштина преку Скопје -
cyber2smile
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 333
Joined: 26 Dec 2008, 10:57
Location: Скопје

Re: Приватен авион исчезна во околината на Скопје ???

Postby alvarhanso » 06 Sep 2016, 22:55

..

The future is already here - it's just not evenly distributed
alvarhanso
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 27557
Joined: 21 Jul 2007, 12:34
Location: Skopje

Re: Приватен авион исчезна во околината на Скопје ???

Postby Skopjeair » 06 Sep 2016, 23:27

cyber2smile wrote:не ми е јасно?! некои информации по обичај доведуваат до збунувачки размислувања
немал гориво,а летал до Приштина преку Скопје -Нема гориво да се купи во Приштина затоа тука сакал да слета за да наполни за враќање
I fly BELL 206 when I am sober!
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
User avatar
 
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 09:23

Re: Приватен авион исчезна во околината на Скопје ???

Postby zlatko83 » 07 Sep 2016, 03:25

VFR ili IR?
cel let na FL130?
zlatko83
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1644
Joined: 10 Sep 2006, 15:47
Location: zuerich_schweiz

Re: Приватен авион исчезна во околината на Скопје ???

Postby cyber2smile » 07 Sep 2016, 12:16

Skopjeair wrote:
cyber2smile wrote:не ми е јасно?! некои информации по обичај доведуваат до збунувачки размислувања
немал гориво,а летал до Приштина преку Скопје -Нема гориво да се купи во Приштина затоа тука сакал да слета за да наполни за враќање


како што пишуваат италијански медиуми, промоција на аеро клуб во Приштина ,од Тревизо имало 4 лета , два до Приштина и два до Скопје
Сите стигнале освен последниот со претседателот на италијанскиот аеро клуб, потпретседателот и останати членови

пак ќе кажам , збунувачки информации
cyber2smile
Спортски пилот
Спортски пилот
User avatar
 
Posts: 333
Joined: 26 Dec 2008, 10:57
Location: Скопје

Re: Приватен авион исчезна во околината на Скопје ???

Postby karamba » 07 Sep 2016, 12:48

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDe ... 81f4e202b2

Пилотот Франческо Монтањер, претседател на аматерскиот спортски аероклуб „Тревизо“, кој управувал со приватниот авион „пајпер Па 34-200 Т сенека“ што падна вчера попладне кај Кожле, Велес, бил искусен и добар пилот.

Летови како вчерашниот од Тревизо до Скопје, долг 800 километри, не се вообичаени за пилотите од аероклубот „Тревизо“, но пилотот Монтањер бил имал стотици часови летање зад себе. Временските услови за летот биле лоши, со дожд, ветер и мала видливост. Пилот бил и загинатиот Дарио Бастасин, кој пред десет години имал инцидент при слетување во Тревизо, но без поголеми псоледици.

- Од Тревизо заминаа четири авиони со 20 патници. Тие требаше да пристигнат во Косово на прославата на првата годишнина на тамошниот аероклуб кој беше основан со поддршка на аероклубот од Тревизо. Она што засега сигурно го знаме е дека трите авиони пристигнале, е еден се урнал најверојатно поради лошите вренески услови - изјави Маурицио Патуели од аероклубот „Тревизо“, пренесуваат италијанските меидуми, според кои авионот ги имал сите дозволи и одобренија за летање.

Со падот на авионот загинаа сите патници, покрај пилотите, уште и Италијанците Лука Дале Муле и Ангело Калегари, како и Косовците Иларија Бертио и Висар Бегај, кои имале и италијанско државјанство. Патувале кон Приштина, а над Македонија требало да извршат прелет и да дополнат гориво на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје.

По падот на приватниот авионот со германски национални ознаки, на терен е тим на Комитетот за истражување на воздухопловни несреќи и сериозни инциденти. Комитетот е независно истражно тело формиранот според обврските од потпишаната Конвенција на Република Македонија за Меѓународно цивилно воздухопловство.

Активности за расветлување на авионската несреќа презема и Јавното обвинителство.

- По добиените сознанија, обвинителството во координација со надлежните институции презема мерки за утврдување на местото на несреќата, негово обезбедување и натамошно постапување. Истовремено се прибираат податоци и релевантни факти во насока на утврдување на причините за несреќата - соопшти Јавното обвинителство и најавува дополнително подетални информации.

За местото на падот на авионот први јавија лока


Слики од НМ од местото на падот и од остатоците

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDe ... fa08c96c36
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
User avatar
 
Posts: 12910
Joined: 26 Jun 2009, 22:07
Location: Skopje,R.Makedonija

Re: Приватен авион исчезна во околината на Скопје ???

Postby Scylla » 07 Sep 2016, 13:53

Има ли архива од синоќа од КЛ? На Лајв АТЦ нема ништо, фидот не бил активен.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Re: Пад на D-GLLW

Postby Марко СВ.Н. » 07 Sep 2016, 14:22

За FR24 мислиш ? На FR24 не може ништо да се види бидејќи авионот нема MODE-S транспондер (ADS-B),има делови од летот, но од пристап ништо не може да се види.
Марко СВ.Н.
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1030
Joined: 24 May 2013, 19:32
Location: Свети Николе

Re: Пад на D-GLLW

Postby Bobo » 07 Sep 2016, 14:24

Марко СВ.Н. wrote:За FR24 мислиш ? На FR24 не може ништо да се види бидејќи авионот нема MODE-S транспондер (ADS-B),има делови од летот, но од пристап ништо не може да се види.


КЛ-Контрола на Летање
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8439
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Пад на D-GLLW

Postby Scylla » 07 Sep 2016, 14:27

Марко СВ.Н. wrote:За FR24 мислиш ? На FR24 не може ништо да се види бидејќи авионот нема MODE-S транспондер (ADS-B),има делови од летот, но од пристап ништо не може да се види.


Го дава скоро целиот лет до влез на GOSTI веројатно или DEBAR, ама прашував за фидот од Приодна СКП дали има архив од синоќа

https://www.flightradar24.com/data/airc ... lw#ae9ead3
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Next

Return to Авионски несреќи / Case study

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests

cron