Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Факти, причини и последици од авионските несреќи.
Facts, reasons and outcomes from aircrash investigations.

Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Postby Марко СВ.Н. » 02 Apr 2019, 18:17

Авион Цесна исчезна над Солунска глава
Во 16 часот и 18 минути изгубен е контакт со авион од типот Цесна кој попладнево полетал од Охрид за Софија, потврдија за Телма од Управата за цивилна воздушна пловидба.
https://telma.com.mk/avion-tsesna-ische ... ska-glava/
Untitled.png
Untitled.png (1.28 MiB) Viewed 6876 times
Марко СВ.Н.
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1030
Joined: 24 May 2013, 19:32
Location: Свети Николе

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Postby Scylla » 02 Apr 2019, 18:41

Code: Select all
http://archive-server.liveatc.net/lwsk/LWSK2-Approach-Apr-02-2019-1400Z.mp3


https://www.flightradar24.com/data/airc ... b#20049d11
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Postby Airbus » 02 Apr 2019, 19:08

Лоши временски услови има на Солунска и генерално на Јакупица. Гледам урнат е на почеток на Бегово поле, има таму рамница кај што би можел нешто да напраи.
RIP
Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
Airbus
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 2764
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Postby Iko » 02 Apr 2019, 19:11

Potvrdeno e deka se zaginati?
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 40276
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Postby Airbus » 02 Apr 2019, 19:16

Image المجد للسرب ٩٦ اعتراضية
Airbus
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 2764
Joined: 02 Dec 2006, 18:07
Location: Boston, Maassachusetts

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Postby Iko » 02 Apr 2019, 19:23

Neka pochivaat vo mir...
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 40276
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Postby Марко СВ.Н. » 02 Apr 2019, 19:29

Марко СВ.Н.
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1030
Joined: 24 May 2013, 19:32
Location: Свети Николе

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Postby Avijaticar » 02 Apr 2019, 19:46

https://goo.gl/maps/DgNNQutnpB72
Ова е местото на падот според точни координати.
Avijaticar
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 419
Joined: 08 Aug 2007, 00:21

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Postby BaoZ3 » 03 Apr 2019, 20:07

Навистина жално.. Нека почиваат во мир.
Инаку, јас ги обработив снимките од ATC и направив како видео со превод (слично на она што го објавуваат од VASAviation. Но, не знам дали е дозволено тоа да го споделувам со други.
BaoZ3
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 3
Joined: 03 Oct 2018, 11:41

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Postby Scylla » 04 Apr 2019, 13:47

BaoZ3 wrote:Навистина жално.. Нека почиваат во мир.
Инаку, јас ги обработив снимките од ATC и направив како видео со превод (слично на она што го објавуваат од VASAviation. Но, не знам дали е дозволено тоа да го споделувам со други.


Зошто да не е?
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Postby Lavce » 04 Apr 2019, 17:18

i jas gi objavev vcera razgovorite koj sto gi prevzemav od live atc, pa mi bese izbrisan postot !?
Lavce
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 1
Joined: 02 Apr 2019, 08:50

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Postby Iko » 04 Apr 2019, 17:37

Vchera imashe tehnichki problemi na forumov - pa koga se sredija - se ispostavi deka site postovi koi se objaveni do vchera izutrina do vchera napladne - se izbrishani...ako vo toj vremenski prozorec si gi objavil razgovorite - verojatno postot e zaedno so site ostanati izbrishan...ili daleku poprecizno da se izrazam - nesochuvan...
Iko
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 40276
Joined: 06 Dec 2008, 22:55
Location: Cape Town, RSA

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Postby BaoZ3 » 04 Apr 2019, 17:43

Во ред тогаш, го прикачувам видеото на интернет па ќе постирам линк овде.
BaoZ3
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 3
Joined: 03 Oct 2018, 11:41

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Postby BaoZ3 » 04 Apr 2019, 18:23

https://drive.google.com/file/d/1YxKFyhiFx0Fwpc0hrRKmxcw_xsOwvJoG/view?usp=sharing
Code: Select all
https://drive.google.com/file/d/1YxKFyhiFx0Fwpc0hrRKmxcw_xsOwvJoG/view?usp=sharing

Тука може да погледнете дел од разговорот помеѓу авионот и контролата на летање. Не замерувајте за грешките.
BaoZ3
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 3
Joined: 03 Oct 2018, 11:41

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Postby zlatko83 » 05 Apr 2019, 20:34

Ќе биде интересно да се види каква била припремата на овај лет од страна на пилотот.
По ова што може да се чуе од радио комуникацијата, добивам фпечаток дека била од стилот пали и терај па по пат ќе видиме што како и каде. Ме страв дека ќе се пофтори она дека со пари можеш да купиш све само знаење не.

Морам да напоменам дека кај нас во Македонија АТC сите летала ги третира исто, и бес разлика и ако летот е VFR добива радарско пратење и помош. Во многу западно европски држави тоа го нема.
zlatko83
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1644
Joined: 10 Sep 2006, 15:47
Location: zuerich_schweiz

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Postby Bobo » 05 Apr 2019, 21:20

zlatko83 wrote:Ќе биде интересно да се види каква била припремата на овај лет од страна на пилотот.
По ова што може да се чуе од радио комуникацијата, добивам фпечаток дека била од стилот пали и терај па по пат ќе видиме што како и каде. Ме страв дека ќе се пофтори она дека со пари можеш да купиш све само знаење не.

Морам да напоменам дека кај нас во Македонија АТC сите летала ги третира исто, и бес разлика и ако летот е VFR добива радарско пратење и помош. Во многу западно европски држави тоа го нема.


Јас мислам влегол изненадно или дошол изненадно во ситуација каде што имало многу силни ветришта / турбуленции и неможал да управува. Ипак е 1.800кг максимална полетна тежина авионот ( во превод како лист хартија е горе покрај такви облаци) Евентуално може и да влегол во облак и фризинг да имал на некоја команда.
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8501
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Падна Cessna P120 (D-EUIB) над Солунска

Postby Loaded_Dice » 08 Apr 2019, 10:50

Моја претпоставка е дека причината е заледување т.е. flight into (un)known icing conditions.
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 1121
Joined: 04 Aug 2006, 21:48
Location: Skopje, MK


Return to Авионски несреќи / Case study

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest