Аеро Клуб "Скопје"- Скопје

За љубителите на лесните авиони,падобранството,едрилиците и ултралесните летала.
For the fans of the light aircraft, paragliders, private flying and sailplanes.

Аеро Клуб "Скопје"- Скопје

Postby avijacijamk » 03 Sep 2006, 08:55

Аеро Клубот од Скопје располага со еден авион од типот Утва-75 и еден авион од типот Антонов Ан-2. Исто така овој аеро клуб има и едрилици од типот Вук Т и Бланик. Aктивни се и доста секции како што се падобранството, едриличарството и воздухопловното моделарство.

Image

Image
Last edited by avijacijamk on 05 Oct 2006, 19:12, edited 3 times in total.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby avijacijamk » 07 Sep 2006, 19:23

Еве и клипче како полетува скопскава утвичка...

http://www.youtube.com/watch?v=J1INUBfCK1o
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby avijacijamk » 11 Sep 2006, 18:07

Неколку дена пред удесот на скопската утва, аеро клубот од Скопје ја зема на користење прилепската Утва. Следува да видиме дали ќе се овозможи и овој авион да полета повторно, после толку години.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby igor_mk » 23 Sep 2006, 15:52

eve eden link kade moze da vidite sto drugo ima na sportskiot aerodrom stenkovec osven vistinskite avioni http://www.rc.on.net.mk :D :D

Image
Kolku poveke stari idei imas tolku poveke novi ke mozes da sozdades.
igor_mk
Капетан на B737
Капетан на B737
User avatar
 
Posts: 454
Joined: 22 Sep 2006, 15:49
Location: Скопје - Македонија

Postby Skopjeair » 16 Oct 2006, 14:36

Ne osven vistinski avioni!!!! SAMO OVIE OSTANAA!!!!!!! :cry: :cry: :cry: :cry:
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
User avatar
 
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 09:23

Postby avijacijamk » 16 Oct 2006, 14:45

Па не би рекол, имаат Ан-2 и сега некоја Утва спремаат, одлични се...
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby Skopjeair » 26 Dec 2006, 10:12

Sto se sluci so utvata sto ja spremaat?
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
User avatar
 
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 09:23

Postby avijacijamk » 26 Dec 2006, 15:45

Незнам, но до сега покажуваа одлични резултати. Ако продолжат како што им тргна не се сомневам воопште дека ќе ја направат утвата.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby SAZDO » 13 Jan 2007, 21:59

avijacijamk wrote:Неколку дена пред удесот на скопската утва, аеро клубот од Скопје ја зема на користење прилепската Утва. Следува да видиме дали ќе се овозможи и овој авион да полета повторно, после толку години.Не е земена на користење Прилепската Утва ,Прилепската утва се наоѓа на сервис во А.К.Скопје и се работи на стандарден 1000ч преглед на кој се додава целосно фарбање во нови колори,монтаза на мотор и тн. Баш сега се наоѓа во фаза на детално растурен авион и се прави проверка на сите елементи.Ве канам да дојдете некој ден да видите и да сликате што се работи и како иде таа работа ке биде интересно за Форумов.Паралелно се работи и на З3-ДКЈ Утвата сестра на ДКР која потоа носеше ознаки ДЦД . ДКЈ ке биде Скопска Утва која ке биде готова до кај Март месец и ке ја замени ДЦД.
Take care about your speed-without of speed your dead men ,my boy!!!
SAZDO
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 192
Joined: 16 Oct 2006, 23:03
Location: SKOPJE

Postby sef » 16 Jan 2007, 20:19

Dobro e sto nekoj direkten ucesnik vo osposobuvanjeto na Utvite e aktiven clen na forumov. Sazdo, dali ima sansi i Citabriite da se osposobat i sto ke bide so YU-DDZ ?
sef
Едриличар
Едриличар
User avatar
 
Posts: 275
Joined: 25 Aug 2006, 12:05
Location: Skopje

Postby avijacijamk » 17 Jan 2007, 00:30

Ајде со Господ напред. Само така, вие докажувате дека на аеро клубовите им е потребна млада крв, за да дојде се како што било некогаш.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby SAZDO » 20 Jan 2007, 17:58

sef wrote:Dobro e sto nekoj direkten ucesnik vo osposobuvanjeto na Utvite e aktiven clen na forumov. Sazdo, dali ima sansi i Citabriite da se osposobat i sto ke bide so YU-DDZ ?


DDZ e vo po losa sostojba od DKJ i ke trebaat malku poveke pari i rabota za da se napravi ne sum siguren deka uopste nekogas ke se napravi ako do krajov na godinava ne se napravi akcija za toa zatoa sto delovi veke i taka mnogu tesko se naogaat po Srbija ke vidime.
Citabriite jas pravev istrazuvanje po svetov i za da se napravi i da bide sertificirana ke trebaat okolu 50 000 EUR po parce ako se pravi ne sertificirana toes da vleze vo samogradba ke trebaat okolu 25 000 EUR po parce i mnogu entuziazam generalno ne se isplati da se pravat i plus na se toa imaat sumliv identitet.
Take care about your speed-without of speed your dead men ,my boy!!!
SAZDO
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 192
Joined: 16 Oct 2006, 23:03
Location: SKOPJE

Postby avijacijamk » 29 Jan 2007, 22:35

можда за цитабриите би можел јас да начекам поевтино, ако можам да помогнам тука сум...
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby Skopjeair » 29 Jan 2007, 22:55

Jas kolku sto znam vo 2005 upravnikot na Aero Klub vikase deka Citabriite ke gi pravel nekoj covek koj baral 500 saati nalet, i ke gi ostavel vo vladenie na VSM :!: :!: :!: Eve 2007 godina sme, a nisto od toa!!!
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
User avatar
 
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 09:23

Postby avijacijamk » 29 Jan 2007, 23:03

е за ова незнам, а и не ми се верува дека ќе биде.
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby avijacijamk » 02 Feb 2007, 22:11

Оваа последна порака е избришана, затоа што може да дојде до политичко препуцавање на поранешната, сегашната и идната управа на аероклуб Скопје, а како што стои во правилникот на овој форум, такви работи НЕМА!!!
Премногу анализа доведува до парализа!!!
http://www.avijacija.com.mk
avijacijamk
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 2476
Joined: 18 Jul 2006, 12:23
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby Dimitar Ivanov » 08 Mar 2007, 20:11

Do site ljubiteli na Avijacijata- Gledam temava e otvorena za Aeroklub Skopje...

Kako sto se diskutira ovde vo forumov mozete nekoj pat vistinski da dojdete vo AEROKLUB i da se napravi nekoja debata.


Kako mesto za Entuzijasti mnogu malce luge idat tamo , Samo stari clenovi na Aero Klubot.

Ajde ni treba mlada KRV
Dimitar Ivanov
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 40
Joined: 26 Feb 2007, 21:06
Location: Sofia,Skopje

Postby EDRILICAR » 08 Mar 2007, 20:50

taka e i treba mlada krv se soglasuvam brat kolku sto se sekavam klubot pred da padne vo ovie finansiski krizi mn lugje znaea da naminat da vidat skokanje ili letanje ama sega seto toa e zaboraveno i celijot aero klub se trudi da se rati na staro kako so bese ama ne ni ide mn dobro no ja se nadevam deka pak ke se vrati vo nekoja normala no nikogas nema da bide isto
EDRILICAR
Капетан на B747
Капетан на  B747
User avatar
 
Posts: 806
Joined: 24 Jan 2007, 15:56
Location: Skopje, Republic of Macedonia

Postby SAZDO » 09 Mar 2007, 17:41

Zasto da ne bide isto ke bide po dobro sigurno vo narednite godini
Take care about your speed-without of speed your dead men ,my boy!!!
SAZDO
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 192
Joined: 16 Oct 2006, 23:03
Location: SKOPJE

Postby seavo » 09 Mar 2007, 19:24

Skopjeair wrote:Jas kolku sto znam vo 2005 upravnikot na Aero Klub vikase deka Citabriite ke gi pravel nekoj covek koj baral 500 saati nalet, i ke gi ostavel vo vladenie na VSM Eve 2007 godina sme, a nisto od toa!!!


I mene mi kazale za taa ponuda , no kako sto razbrav nikoj nemal mandat da kaze DA za takvata ponuda :):)!!
Steta , ama tesko se sreduva toa..ovoj Sazdo e vo golema mera vo pravo. Iako sekoj avion mora da se socuva. Katastrofa e kavi masini isceznaa,skapuvajki po bunista.....
seavo
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 89
Joined: 06 Jan 2007, 10:57

Next

Return to Спортска авијација / General aviation

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests