Пилотска плата

Пилотски муабети и случувања.
Pilot's talks and events.

Пилотска плата

Postby cacis » 28 Dec 2010, 11:50

Е здраво дечки да ве прашам која е платата на пилотиве во ЈАТ и по светскиве авио копмании на пр: AIR FRANCE, AIR CANADA itc..
cacis
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 64
Joined: 24 Nov 2008, 15:01
Location: велес

Re: Пилотска плата

Postby Skopjeair » 28 Dec 2010, 15:37

Надвор од МКД платата е 4000 +
I fly BELL 206 when I am sober!
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
User avatar
 
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 09:23

Re: Пилотска плата

Postby fic885 » 29 Dec 2010, 08:50

Skopjeair wrote:Надвор од МКД платата е 4000 +

A vo MK ? :)
fic885
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 61
Joined: 21 May 2010, 17:56

Re: Пилотска плата

Postby Skopjeair » 29 Dec 2010, 09:32

1200+
I fly BELL 206 when I am sober!
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
User avatar
 
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 09:23

Re: Пилотска плата

Postby IgorMKD » 29 Dec 2010, 19:31

Тапа основица!
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15368
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Пилотска плата

Postby zlatko83 » 29 Dec 2010, 22:11

pocetna plata vo regionalni kkompani okolu 3000 eu
pocetni plati vo int. kompani 5000 eu vo zapadna eu
zlatko83
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1644
Joined: 10 Sep 2006, 15:47
Location: zuerich_schweiz

Re: Пилотска плата

Postby IgorMKD » 29 Dec 2010, 22:32

zlatko83 wrote:pocetna plata vo regionalni kkompani okolu 3000 eu
pocetni plati vo int. kompani 5000 eu vo zapadna eu


Кај си бе Злате, златно дете! :D
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15368
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Пилотска плата

Postby inmate1807 » 30 Dec 2010, 19:57

ок тоа, а колку лета или работни часа имаат?
Има ли пилот во Авионот?
inmate1807
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 16
Joined: 29 Dec 2010, 00:30

Re: Пилотска плата

Postby Skopjeair » 30 Dec 2010, 20:56

Пресметувај отприлика просек на лет по ротација 5 часа 17 - 20 дена во месецот!
I fly BELL 206 when I am sober!
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
User avatar
 
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 09:23

Re: Пилотска плата

Postby zlatko83 » 01 Jan 2011, 22:24

eve me brat igor :o)
6 dena rabotni 4 slobodni se lete maksimum po 8 casa a rabotat po 11 casa na den.
zlatko83
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1644
Joined: 10 Sep 2006, 15:47
Location: zuerich_schweiz

Re: Пилотска плата

Postby IgorMKD » 02 Jan 2011, 11:58

Ајде среди се, собери фамилијата, и да си дојдеш дома да се видиме и да си се изнаприкажеме. Поздрав дома и Среќна Нова 2011.
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15368
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Пилотска плата

Postby zlatko83 » 02 Jan 2011, 21:33

I will try :(
zlatko83
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1644
Joined: 10 Sep 2006, 15:47
Location: zuerich_schweiz

Re: Пилотска плата

Postby inmate1807 » 07 Jan 2011, 22:00

zlatko83 wrote:I will try :(


Значи супер си е работата, супер си е платата, амааа дома незнаеш кога си или пак кога би посакал да си... :)
Има ли пилот во Авионот?
inmate1807
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 16
Joined: 29 Dec 2010, 00:30

Re: Пилотска плата

Postby AlexGreat » 18 Jan 2011, 04:41

inmate1807 wrote:
zlatko83 wrote:I will try :(


Значи супер си е работата, супер си е платата, амааа дома незнаеш кога си или пак кога би посакал да си... :)

Mislam deka pogresno svati..Igor go vika Zlatko od Svajcarija da si dojde Makedonija na odmor :)
AlexGreat
Пилот на Су-25
Пилот на Су-25
User avatar
 
Posts: 9353
Joined: 05 Mar 2009, 22:18

Re: Пилотска плата

Postby IgorMKD » 18 Jan 2011, 13:43

AlexGreat wrote:
inmate1807 wrote:
zlatko83 wrote:I will try :(


Значи супер си е работата, супер си е платата, амааа дома незнаеш кога си или пак кога би посакал да си... :)

Mislam deka pogresno svati..Igor go vika Zlatko od Svajcarija da si dojde Makedonija na odmor :)


Точно!
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15368
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Пилотска плата

Postby Scylla » 18 Jan 2011, 14:07

Адриа имаат одлична плата а налет никаков, околу 10 илјади за капетани инструктори со годишен налет од 500 часа, 5000 за помлади капетани и 3500 за копилоти на CRJ200. Постари стјуардеси 1500 а помлади 1000. Преплатени за летачките часови, затоа во наредниве 3 месеци се очекува приземјување или реструктура на вработените и техниката, денес веќе беше сменет првиот човек на Адриа. Колку за споредба, нормален пилотски годишен налет е 1000 часа.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
User avatar
 
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 02:21
Location: Лозана

Re: Пилотска плата

Postby zlatko83 » 27 Jan 2011, 06:44

ako sakas da imas dobar rabota i da si komercijalen pilot onda idi vo biznis avijacija a ne vo komercijalna.
inace ne e toa letanje sto si poveceto ludje zamisluvat kako rabota. letas ustvari neletas nego si igras so autopilotot celo vreme:o)
zlatko83
Капетан на А380
Капетан на А380
User avatar
 
Posts: 1644
Joined: 10 Sep 2006, 15:47
Location: zuerich_schweiz

Re: Пилотска плата

Postby Pilot4e » 30 Jan 2011, 16:54

Баш ме изненадија пилотските плати поготово оние надвор од МК и ме интересира ако може некој да ми кажи што бараат во авиокомпаните да имаш за да се вработиш како пилот бидејки сум слушнал за разни лиценци кои треба да ги имаш.Со среќа на сите сите пилоти.Поздрав.
Pilot4e
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 12
Joined: 28 Dec 2008, 12:04
Location: Битола

Re: Пилотска плата

Postby Skopjeair » 30 Jan 2011, 18:33

CPL so ME/IFR и MCC! (Commercial Pilot License со Multi Engine/IFR и Multi Crew Course)
I fly BELL 206 when I am sober!
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
User avatar
 
Posts: 3184
Joined: 12 Oct 2006, 09:23

Re: Пилотска плата

Postby Pilot4e » 30 Jan 2011, 20:10

Фала на одговоро а каде би можел да ги добиам тие лиценци дали во школата во Србија во ЈАТ која ја спомуват се земаат овие лиценци?
Pilot4e
Падобранец
Падобранец
User avatar
 
Posts: 12
Joined: 28 Dec 2008, 12:04
Location: Битола

Next

Return to Пилоти / Pilots

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests