Големи птици у најава

За оние кои ги интересираат фотографските техники и џаболебарење на аеродромите.
For those who are interested in the technics of photography and like to spend time near airports.

Големи птици у најава

Postby Mad Scientist » 17 Oct 2012, 13:35

Денеска Туркиш дојде со А343, времето беше за никаде ergo нема фотки но ќе има и други прилики, колку што разбрав, Туркиш целава недела ќе лета со Heavy's поради аџилакот и аџиите па бујрум драги мои спотери.
No good deed remains unpunished.

Нормален текст - Пишува љубител на авијација
Здебелен црвен и искосен текст - Пишува модератор
Mad Scientist
On the mike at 120.3
On the mike at 120.3
User avatar
 
Posts: 775
Joined: 05 Oct 2006, 17:42

Re: Големи птици у најава

Postby Skopjeair » 17 Oct 2012, 13:43

Дури и missed approach правеше мислам ...
I fly BELL 206 when I am sober!
Skopjeair
H.M. MURDOCK
H.M. MURDOCK
User avatar
 
Posts: 3182
Joined: 12 Oct 2006, 09:23

Re: Големи птици у најава

Postby dragan_mig31 » 18 Oct 2012, 09:43

може некој дан е упика на цивилниот дел за да сликаме?
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21059
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Големи птици у најава

Postby Mad Scientist » 18 Oct 2012, 13:14

Има Туркиш што доаѓа во 8 наутро. Што се однесува до можностите, можам да примам 2 макс кај мене на торањ да сликаат, на платформа многу тешко се излегува.
No good deed remains unpunished.

Нормален текст - Пишува љубител на авијација
Здебелен црвен и искосен текст - Пишува модератор
Mad Scientist
On the mike at 120.3
On the mike at 120.3
User avatar
 
Posts: 775
Joined: 05 Oct 2006, 17:42

Re: Големи птици у најава

Postby Bobo » 18 Oct 2012, 13:21

Mad Scientist wrote:Има Туркиш што доаѓа во 8 наутро. Што се однесува до можностите, можам да примам 2 макс кај мене на торањ да сликаат, на платформа многу тешко се излегува.


Јас сум еден за да дојдам,е сеа ако сакаат драган и филипВ пошто имаат подобри објективи нека кажат :D јас ке сликам од негде надвор
Never Drive Faster Than Your Guardian Angel Can Fly!
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8011
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Големи птици у најава

Postby dragan_mig31 » 18 Oct 2012, 13:22

Ајде кој може да идеме.Ја можам дефинитивно.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21059
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Големи птици у најава

Postby Bobo » 18 Oct 2012, 13:23

dragan_mig31 wrote:Ајде кој може да идеме.Ја можам дефинитивно.


И јас
Never Drive Faster Than Your Guardian Angel Can Fly!
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8011
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Големи птици у најава

Postby Bobo » 18 Oct 2012, 15:48

со 18-55мм ептен ке ми е мирна ракава :lol:
Never Drive Faster Than Your Guardian Angel Can Fly!
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
User avatar
 
Posts: 8011
Joined: 26 Oct 2007, 20:16

Re: Големи птици у најава

Postby dragan_mig31 » 18 Oct 2012, 18:04

filipv wrote:Јас не можам, убаво да си поминете. Три ствари:

1. Апаратите на ISO200 и ултра мирна рука со тоа телеобјективите!
2. Стаклото да биде во агол што по различен од 90 степени во однос на линијата опишана меѓу апаратот и авионот (иначе може да има рефлексии кои не се вадат никако)
3. Пазете на композиција, да може после асален кроп да се направи.

У недела сум цел ден слободен - има нешто интересно?У недела може дефинитивно али од сабајле пошто сум на работа од 4....Иначе субота слободен ли си?
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21059
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Големи птици у најава

Postby dragan_mig31 » 19 Oct 2012, 11:01

Ја цел ден сум фри така да :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
User avatar
 
Posts: 21059
Joined: 04 Aug 2006, 13:01
Location: Југославија

Re: Големи птици у најава

Postby IgorMKD » 27 Oct 2012, 13:51

Mad Scientist wrote:Денеска Туркиш дојде со А343, времето беше за никаде ergo нема фотки но ќе има и други прилики, колку што разбрав, Туркиш целава недела ќе лета со Heavy's поради аџилакот и аџиите па бујрум драги мои спотери.


Јас бев на аеродром и го видов... На полетување одлепи на пола писта. Опака машина!
"Igor, dojde vreme skoloto da e posledna sansa za onie koi nemaat nikakov drug talent ;)".
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15297
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје

Re: Големи птици у најава

Postby Mad Scientist » 28 Oct 2012, 19:32

Тие и даље имаат лош клајмб рејт, фактот што одлепил од пола писта нема никаква врска со тоа како качува..
No good deed remains unpunished.

Нормален текст - Пишува љубител на авијација
Здебелен црвен и искосен текст - Пишува модератор
Mad Scientist
On the mike at 120.3
On the mike at 120.3
User avatar
 
Posts: 775
Joined: 05 Oct 2006, 17:42

Re: Големи птици у најава

Postby IgorMKD » 03 Nov 2012, 08:19

filipv wrote:
filipv wrote:
Mad Scientist wrote:Тие и даље имаат лош клајмб рејт, фактот што одлепил од пола писта нема никаква врска со тоа како качува..


ама b744 има полош клајмб рејт па никој не мрчи ништо за него. тоа ме живцира.


ЕДИТ: Пардон, убавио проверив и B744ER нема полош клајмб рејт од А343, ама тука некаде се мање-више, во плусминус 5 посто разлика.

Интересно е што А330 (кој е во суштина двомоторен А340) има неверојатно добар однос тежина/снага, еден од најдобрите меѓу современите цивилини авиони! А А342 и 323 се намерно направени такви, наменети за слабо оптоварени долги линии (кога авионот ретко се полни до последно седиште) па намерно е направен да троши што помалку гориво.

Иначе, никако не е СЛАБ, затоа што може да полета при MTOW со само два од четирите мотори.


Да не може да полета така не би бил сертифициран.
"Igor, dojde vreme skoloto da e posledna sansa za onie koi nemaat nikakov drug talent ;)".
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
User avatar
 
Posts: 15297
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје


Return to Фотографија и спотери / Photography and spotters

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests