Безбедност

Факти, причини и последици од авионските несреќи.
Facts, reasons and outcomes from aircrash investigations.
Post Reply
User avatar
REKORD
Падобранец
Падобранец
Posts: 15
Joined: 16 Jan 2013, 14:00
Contact:

Безбедност

Post by REKORD »

Најпрвин здраво на сите , ова е прекрасен форум морам да признаам :lol: . Како прво јас не сум ни пилот, ни параглајдерист, па ни некогаш сум летал во
некакво летало. Доколку би летал нормално е да ми биде страв. Кога ќе се направи некој мотор, тој има предности, но и недостатоци, позитивни страни,
негативни. Така е во се. Не постои ништо совршено ,макар тоа и да е најскапо. Колку е безбедно да се лета? Зошто секој патник нема свој падобран?
Дали е дозволено со себе да се носе падобран? Дали ако понесеш падобран со себе ќе ти го одземат ? Ова се однесува на патничките авиони. Не знам дали
звучи глупо , дрско ,непристојно, недолично, екстрмно , можеби навредливо и што ли уште не, но секој си има право на свое мислење. Пред некое време на
You Tube, гледав некои видеа НАТО-во бомбардирање на СР Југославија , Serbian MiG29 pilots vs NATO in 1999 , во видеото самите пилоти раскажуваа за тоа ,
некои од нив се спасиле катапултирање , но некои трагично завршиле ... мрачни вистини.Гледав и други видеа како параглајдерист се спасува со својата
резерва , но доколку ја нема што може да биде .... .Кај овие летала т.е воени авиони , параглајдер кој носи резерва , падобранец исто така со резерва постои
поголема шанса за да преживее пад padobranec . Не знам колку е безбедно да се патува во патнички авион. И најмалиот ризик не смее да се занемари.
Ја отворив оваа тема , доколку има нешто што не треба да биде , јас навистина се извинувам . Само сакав да прашам, и да го кажам моето мислење. На овој
форум има доста луѓе кои се пилоти , параглајдеристи, и тн , јас го почитувам тоа , и се надевам ќе дадат некој одговор. Поздрав. padobranec
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35743
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Безбедност

Post by dragan_mig31 »

При катастрофа со патнички авион чисто сумњам дека ќе имаш шанса да го напуштиш леталото и да активираш падобран.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Безбедност

Post by Scylla »

Ако леташ со Б727 (тоа низ Африка, на други континенти не верувам дека летаат) и ете се случи отказ на трите мотори (многу неверојатно) и имаш падобран (кој тежи барем 30-тина кила плус ти треба помош да го облечеш) би можел да скокнеш преку задната врата во опашката. При скокањето (освен што мора да имаш барем кратка обука за држење позиција и став при скокањето) треба да внимаваш и на висината за да бидеш сигурен дека можеш да дишеш без помагала. После тоа треба да ја пронајдеш рачката за отворање на падобранот, која во тие моменти знае да биде "скриена" :) После следува атерирање и се обидуваш да избегнеш згради, дрва...

Реално немаш потреба ни од падобран ни од било каква резерва кога леташ со патнички авион. Несреќите се толку толку ретки што ниедна алтернатива како резерва не се исплати да се направи бидејќи нема начин да се стандардизира за да биде ефективна во сите ситуации.

Авиосообраќајот денес е еден (ако не и прв на листата) од најбезбедните транспортни решенија.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Re: Безбедност

Post by KVARK »

Ми се бендисаа прашањата и одговоите. :D

@Rekord

Дали досега си имал прилика да леташ со патнички авион?

Добро дојде на форумот!
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
REKORD
Падобранец
Падобранец
Posts: 15
Joined: 16 Jan 2013, 14:00
Contact:

Re: Безбедност

Post by REKORD »

Како прво јас не сум ни пилот, ни параглајдерист, па ни некогаш сум летал во некакво летало***** Не знам тука што има нејасно.
Треба ли некој што не знае да се подцени според тебе ?
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Re: Безбедност

Post by KVARK »

REKORD wrote:Како прво јас не сум ни пилот, ни параглајдерист, па ни некогаш сум летал во некакво летало***** Не знам тука што има нејасно.
Треба ли некој што не знае да се подцени според тебе ?
Не знам зошто така ми го разбра прашањето? Можеби погрешно се изразив, а очигледно и сум пропуштил да прочитам дека никогаш не си летал во никакво летало... Извини! Навистина немав никаква задна намера?

Како и да е, само сакав да знам дали на ова размислување те навело некое непријатно искуство при летање со патнички авион или едноставно никогаш не си летал па сакаш да знаеш. Убеден сум дека првиот пат кога ќе имаш прилика да леташ со патничко летало, а ти посакувам тоа да ти се слуќи што побрзо, ќе сватиш дека се чуствуваш побезбедно отколу кога се возиш во автобус. Барем јас имам такво чуство!
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
Bobo
Капетан на Bell 412
Капетан на Bell 412
Posts: 9692
Joined: 26 Oct 2007, 21:16
Contact:

Re: Безбедност

Post by Bobo »

Ако паѓа патнички авиони едноставно имаш време да се прекрстиш 3 пати и чекаш да паднеш.Друга опција НЕМА!
Ready to take photos!
User avatar
REKORD
Падобранец
Падобранец
Posts: 15
Joined: 16 Jan 2013, 14:00
Contact:

Re: Безбедност

Post by REKORD »

KVARK нема проблем се случува и така,нешто да не се прочита.Но конкретно на некое од прашањата не е одговорено,како на пример ова: Дали е дозволено со себе да се носе падобран? Тоа е всушност оваа тема, која ја поставив. Со оглед на тоа дека регулативите за пренос на багаж со себе (мислам дека беше 10kg)
се строги, дали е дозвлено да се носи падобранот. Јас мислам дека нема да представува проблем, затоа што и тоа е еден вид на багаж. Сакав ваква идеја да поставам на форумов. За безбедноста не знам... сега слушам дека се повлекува некоја серија на авиони заради недостаток, се урива хеликоптер во Лондон
со искусен пилот и други да не набројувам. Мислам дека сеуште е безбедно да се лета но ваквите работи .... . :nenene:
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Re: Безбедност

Post by KVARK »

Искрено мислам дека нема да ти дозволат да влезеш со падобран на тебе, од едноставна причина што неможеш убаво да седиш со него, а тоа е спротивно на регулативите. Друго, таквиот чин може да предизвика паника кај останатите патници кои би немале падобран. Трето, како што пишаа погоре некои членови на форумот, скоро и да не постои можност да го искористиш падобранот дури и да дојде до некоја незгода.

Како што рече Бобо, прекрсти се и чекај. Ама сепак, тоа се случува многу ретко. Мноооооогу поретко отколку фатални сообраќајки со автобуси, па според тоа ризикот е минимален.
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
REKORD
Падобранец
Падобранец
Posts: 15
Joined: 16 Jan 2013, 14:00
Contact:

Re: Безбедност

Post by REKORD »

Сега добив поконкретен одговор благодарам
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35743
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Безбедност

Post by dragan_mig31 »

Исто така можеш да се јавиш на телефон во Тав и да ги прашаш наједноставно.Не веруем дека ќе те одбијат.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
REKORD
Падобранец
Падобранец
Posts: 15
Joined: 16 Jan 2013, 14:00
Contact:

Re: Безбедност

Post by REKORD »

Дали KVARK , следнава опција би била успешна :idea: ? Дали можеш да го понесеш со себе падобранот спакован во ова Image,и да си немаш проблем :mrgreen: со никого.
User avatar
KVARK
Политички комесар
Политички комесар
Posts: 3753
Joined: 06 Aug 2006, 23:39
Location: New Foxсиче!
Contact:

Re: Безбедност

Post by KVARK »

Во тоа можеш и микробранова печка да понесеш, ама нема да има многу фајде, нели? :D
Останете желни за знаење! Останете несериозни!

Стив Џобс
User avatar
REKORD
Падобранец
Падобранец
Posts: 15
Joined: 16 Jan 2013, 14:00
Contact:

Re: Безбедност

Post by REKORD »

Ехххх , ај помала требаше да ставам 8) , иначе микробранова не е за во воздух, плус и тешка е, наместо да помогне ќе одмогне :sluzim_narodu:
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Безбедност

Post by Scylla »

Нема да ти го собере падобранот во оваа торба. И ќе ти тежи 30-40 кила, нема да можеш да го мрднеш со рака.

Најдобро решение (и сосема сум сериозен за ова) ти е да се опуштиш на природен начин, со пијачка од твој избор. Верувај побезбеден ќе си пијан на небо него трезен на земја.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15403
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Безбедност

Post by IgorMKD »

Scylla wrote:Нема да ти го собере падобранот во оваа торба. И ќе ти тежи 30-40 кила, нема да можеш да го мрднеш со рака.

Најдобро решение (и сосема сум сериозен за ова) ти е да се опуштиш на природен начин, со пијачка од твој избор. Верувај побезбеден ќе си пијан на небо него трезен на земја.
:bravo: :bravo: :bravo:
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Безбедност

Post by Canemakedonski »

Малку доцна се вклучувам во дискусијава, ама имало случај некој Д. Б. Купер во 1971 да киднапира баш Боинг 727 и да добие откуп од $200000 и падобран со кој подоцна скокнал од авионот и веројатно не преживеал:

http://en.wikipedia.org/wiki/D._B._Cooper" onclick="window.open(this.href);return false;

Инаку, советот од Сцила е добар :sluzim_narodu:
User avatar
REKORD
Падобранец
Падобранец
Posts: 15
Joined: 16 Jan 2013, 14:00
Contact:

Re: Безбедност

Post by REKORD »

Canemakedonski, немаме таква намера да киднапираме авион хаха :D , http://www.zrakoplovstvo.net/padobran/Dive.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; не верувам дека ова тежи 30-40кг.
во големина изгледа како обичен школски ранец, не гледам причина зошто не може да го носиш како багаж под седиште padobranec
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Безбедност

Post by Canemakedonski »

Овој како Баумгартнер, а? Само, ако треба да се искока од авион, јас би зел comfy chair од Б 58 :D :

Image
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1257
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: Безбедност

Post by Loaded_Dice »

Ова ви е уште подобро, капсула за спасување од F-111, загарантиран спас од 0-0 ситуација, плус доаѓа со гратис весла поврзани преку палицата во случај на слетување во море или езеро :D

Image
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest