Случувањата во Либија...

Неврзани работи кои и немаат баш многу врска со авијацијата.
Simple chit chat for things that may not really correspond with aviation.
Post Reply
User avatar
karamba
Капетан на Enterprise
Капетан на Enterprise
Posts: 14219
Joined: 26 Jun 2009, 23:07
Location: Skopje,R.Makedonija
Contact:

Re: Случувањата во Либија...

Post by karamba »

Ш'о си дробеле тоа нека си сркаат сеа!Што креваа рака на држава,некој ги извозе поштено(зашто не им дала западњаците оружје и забрана на гадафи за прелети),ха,најубаво ќе им беше да го сотреа америте на гадафи па да се втераат они у фотеља па да сркаат нафта заедно,крастајци криви така,требало да мислат на време!Пишав кај темата за дев.резерви на МКД,дека во Египет воопшто не цветаат рози по падот на Мубарак и тоа на сите полиња,типот од таму што го контактирам-инаку чоек у години,сам кажуе дека ќе го бараат *шефот* сите ама веќе касно е!Кај овие и бетер ќе биде ако падне Гадафи.
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Случувањата во Либија...

Post by Зоран »

karamba wrote:Ш'о си дробеле тоа нека си сркаат сеа!Што креваа рака на држава,некој ги извозе поштено(зашто не им дала западњаците оружје и забрана на гадафи за прелети),ха,најубаво ќе им беше да го сотреа америте на гадафи па да се втераат они у фотеља па да сркаат нафта заедно,крастајци криви така,требало да мислат на време!Пишав кај темата за дев.резерви на МКД,дека во Египет воопшто не цветаат рози по падот на Мубарак и тоа на сите полиња,типот од таму што го контактирам-инаку чоек у години,сам кажуе дека ќе го бараат *шефот* сите ама веќе касно е!Кај овие и бетер ќе биде ако падне Гадафи.

Шефот го мавна дамла...и попатно

Image

http://www.time.mk/read/994fbb70bd/01df ... index.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Случувањата во Либија...

Post by Зоран »

Eve ushte edna analiza,,,,
Image
http://defense-update.com/wp/20110315_v ... +Update%29" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Случувањата во Либија...

Post by Scylla »

Изгледа западниве безбедносни структури не успеаа да го соборат Моамер...сите други паднаа тој остана. Колку и да си против човеков, мора да му се признае.
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Случувањата во Либија...

Post by Зоран »

Тito :mrgreen: school.... :mrgreen:
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35743
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Случувањата во Либија...

Post by dragan_mig31 »

Гадафи ми е идол :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
IgorMKD
Астронаут
Астронаут
Posts: 15403
Joined: 23 Nov 2006, 14:06
Location: Автокоманда, Скопје
Contact:

Re: Случувањата во Либија...

Post by IgorMKD »

У ова ќебево/крпава што ја носи и со онаа пластична фаца не ли Ве подсеќа на Мајкл Џексон?
"Dodju tako ponekad vremena, kada pamet zacuti, budala progovori, a fukara se obogati" - Ivo Andrić
User avatar
Loaded_Dice
Капетан на B747
Капетан на  B747
Posts: 1257
Joined: 04 Aug 2006, 22:48
Location: Skopje, MK
Contact:

Re: Случувањата во Либија...

Post by Loaded_Dice »

Кралот на попот е жив преправен во гадафи :bravo:
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35743
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Случувањата во Либија...

Post by dragan_mig31 »

IgorMKD wrote:У ова ќебево/крпава што ја носи и со онаа пластична фаца не ли Ве подсеќа на Мајкл Џексон?

Никад неможе да ме потсеќа на педофил-робот :D на робот може али малце ради фацата.Како и да е свака му част :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35743
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Случувањата во Либија...

Post by dragan_mig31 »

Зоран wrote:Тito :mrgreen: school.... :mrgreen:

Наш човек е се знае :)
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
leopard
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2009, 11:47
Location: Skopje
Contact:

Re: Случувањата во Либија...

Post by leopard »

Ајде Зоран и Драган спремајте се....за некој ден ќе падне и Бенгази..па да се почастиме...редно е...нешто ситно ќе биде..пица плус по неколку пијачки ..јас частам.

Ѓто прочитав по форумиве непотврдена вест..нешто во стилот Бунтовнициве летале со 2 стари авиони..да не е Г-2???мене не ми се верува..тоа ради морал го фураат.
Напред към комунизма
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Случувањата во Либија...

Post by Зоран »

Old school dictator. :bravo: :bravo: :bravo:

Bustard like no other :bravo: :bravo: :bravo:
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Случувањата во Либија...

Post by Зоран »

leopard wrote:Ајде Зоран и Драган спремајте се....за некој ден ќе падне и Бенгази..па да се почастиме...редно е...нешто ситно ќе биде..пица плус по неколку пијачки ..јас частам.

Што прочитав по форумиве непотврдена вест..нешто во стилот Бунтовнициве летале со 2 стари авиони..да не е Г-2???мене не ми се верува..тоа ради морал го фураат.
на прошлата собиранка беше супер само во тој дух да продолжи јас сум за. :D
Зоран
Mодератор
Mодератор
Posts: 14550
Joined: 31 Jan 2008, 19:20

Re: Случувањата во Либија...

Post by Зоран »

leopard wrote:Ајде Зоран и Драган спремајте се....за некој ден ќе падне и Бенгази..па да се почастиме...редно е...нешто ситно ќе биде..пица плус по неколку пијачки ..јас частам.

Што прочитав по форумиве непотврдена вест..нешто во стилот Бунтовнициве летале со 2 стари авиони..да не е Г-2???мене не ми се верува..тоа ради морал го фураат.


Што му стана 2 пати прати иста порака????
пак некој дефект или голем мерак за собиранка
User avatar
dragan_mig31
Тест пилот
Тест пилот
Posts: 35743
Joined: 04 Aug 2006, 14:01
Location: Југославија
Contact:

Re: Случувањата во Либија...

Post by dragan_mig31 »

Летале муда тие.Највероватно ради морал е.
♥Мuammar Muhammad Abu Minyar al-Gaddafi♥
User avatar
Scylla
Капетан на Concorde
Капетан на Concorde
Posts: 4913
Joined: 12 Jul 2006, 03:21
Location: Лозана
Contact:

Re: Случувањата во Либија...

Post by Scylla »

Еве ги како фаќаат магла од Аџдабија

Image
Airplanes usually kill you quickly - a woman takes her time.
User avatar
leopard
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1986
Joined: 01 Feb 2009, 11:47
Location: Skopje
Contact:

Re: Случувањата во Либија...

Post by leopard »

Незнам дали само мене ми се чини.или пак грашам.Цело време ги гледам истиве возила од почетокот откога ги опљачкаа магацините..исти возила исти орудија од едно место на друго ги преместуваат за се да изгледа масовно...Да не зна некој воздушниве напади Гадафи со кои типови авиони ги извршува...знам кој типови ги има во вооружување..по сликиве и снимкиве се гледаат авиони ама неможам да препознаам за кој тип се работи..еве толку време невидов со хеликоптер да нападне..?
Напред към комунизма
User avatar
apo_bullseye
Капетан на А380
Капетан на А380
Posts: 1695
Joined: 26 Feb 2010, 13:53
Location: Скопје
Contact:

Re: Случувањата во Либија...

Post by apo_bullseye »

leopard wrote:Ајде Зоран и Драган спремајте се....за некој ден ќе падне и Бенгази..па да се почастиме...редно е...нешто ситно ќе биде..пица плус по неколку пијачки ..јас частам.

Ѓто прочитав по форумиве непотврдена вест..нешто во стилот Бунтовнициве летале со 2 стари авиони..да не е Г-2???мене не ми се верува..тоа ради морал го фураат.
http://www.youtube.com/watch?v=0orW5K8X ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;

Ова видео е снимено од бунтовниците во некоја од базите кои ги "освоија" првите денови. Според изворот летале со 4 Г-2 авиони, а за друго незнам.

едит: сепак нема наведено дека летале туку само дека заробиле. Иначе најдов дека летале и со миг-23, мада не верувам оти оддамна не летаат.
User avatar
Canemakedonski
Капетан на SR-71 Blackbird
Капетан на SR-71 Blackbird
Posts: 5835
Joined: 11 Nov 2006, 22:12
Location: Prilep
Contact:

Re: Случувањата во Либија...

Post by Canemakedonski »

apo_bullseye wrote:
leopard wrote:Ајде Зоран и Драган спремајте се....за некој ден ќе падне и Бенгази..па да се почастиме...редно е...нешто ситно ќе биде..пица плус по неколку пијачки ..јас частам.

Ѓто прочитав по форумиве непотврдена вест..нешто во стилот Бунтовнициве летале со 2 стари авиони..да не е Г-2???мене не ми се верува..тоа ради морал го фураат.
http://www.youtube.com/watch?v=0orW5K8X ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;

Ова видео е снимено од бунтовниците во некоја од базите кои ги "освоија" првите денови. Според изворот летале со 4 Г-2 авиони, а за друго незнам.

едит: сепак нема наведено дека летале туку само дека заробиле. Иначе најдов дека летале и со миг-23, мада не верувам оти оддамна не летаат.
http://www.youtube.com/watch?v=pEEzMvF5qXU

кога го превеле на Српски :mrgreen:
User avatar
Jak
Капетан на B737
Капетан на B737
Posts: 437
Joined: 04 Nov 2009, 23:00
Location: Tetovo
Contact:

Re: Случувањата во Либија...

Post by Jak »

leopard wrote:Незнам дали само мене ми се чини.или пак грашам.Цело време ги гледам истиве возила од почетокот откога ги опљачкаа магацините..исти возила исти орудија од едно место на друго ги преместуваат за се да изгледа масовно...Да не зна некој воздушниве напади Гадафи со кои типови авиони ги извршува...знам кој типови ги има во вооружување..по сликиве и снимкиве се гледаат авиони ама неможам да препознаам за кој тип се работи..еве толку време невидов со хеликоптер да нападне..?
Тоа ти е другар! Во медиумите има една тактика, одиш на лице место, правиш архива во еден ден, и наредна недела не мора да се појавиш на терен (освен ако кога си направил фотографии/видео материјал во лето, а еден/два/пет дена подоцна не паднало снег). Што вика Балашевиќ, Новинари су ти објективан свет! Нема тих 500 еура за којих они неќе написати колко је „тачно“ било публике! :D
Post Reply

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot], Столе Маф and 8 guests